miód str 1.doc

(30 KB) Pobierz

Regionalny Związek Pszczelarzy Ziemi Kujawsko - Dobrzyńskiej - Włocławek


Co o miodzie Każdy wiedzieć powinien


Miód wytwarzany jest przez pszczoły ze znoszonego przez nie do ula nektaru z roślin lub ze spadzi. Nektar jest wodnym roztworem, głównie węglowodanów (cukrów). Spadź, to lepka ciecz w postaci przejrzystej emulsji. Pochodzi ona z drzew iglastych i liściastych oraz innych roślin po pobraniu przez mszyce i czerwce soków z liści w celu uzyskania przez nie potrzebnego im białka, a wydzielony przez te owady słodki płyn pobierają pszczoły i przerabiają na miód.

Z nektaru powstaje miód nektarowy, a ze spadzi miód spadziowy.

Miody nektarowe i spadziowe wykazują różną przydatność leczniczą i działają bakteriobójczo i antybiotycznie. Pozwolimy sobie omówić je oddzielnie.

Każda odmiana miodu posiada inną barwę, smak, zapach i charakteryzuje się innymi walorami leczniczymi. Każdy pełnowartościowy miód wcześniej, czy później krystalizuje się, tzn. przechodzi ze stanu płynnego w stały.

Miód rzepakowy - w stanie płynnym ma barwę słomkową, po skrystalizowaniu biało kremową. Ze względu na dużą zawartość glukozy krystalizuje się bardzo szybko. Miód ten jest łatwo przyswajalny przez wątrobę, zawiera bowiem wyłącznie cukry proste. Polecany jest szczególnie przy chorobach krążenia - miażdżycy, chorobach wątroy i dród żółciowych oraz stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Miód akacjowy - że względu na dużą zawartość fruktozy krystalizuje się powoli. Posiada barwę kremową, po skrystalizowaniu od białej do słomkowej, w smaku bardzo słodki, lekko mdły, zapach przypominający zapacli kwiatów akacji, szczególnie w pierwszym okresie po wybraniu z ula. Wskazany jest szczególnie przy nadkwasocie żołądka, w zaburzeniach funkcjonowania nerek i przewodu pokarmowego.

Miód lipowy-o barwie jasno bursztynowej, żółtej, do złocisto żółtej, ostrym, lekko gorzkim smaku i zapachu przypominającym woń kwiatów lipy, która z upływem czasu stopniowe) ginie. Wykazuje działanie przeciw gorączkowe, napotne, wyksztuśne, przeciwskurczowe, uspokajające. Obniża ciśnienie krwi. Jest miodem o wysokiej aktywności antybiotycznej, stąd zalecany jest w ostrych i przewlekłych chorobach przeziębieniowych, anginach, w stanach zapalnych zatok nosowych, dróg moczowych i schorzeniach reumatycznych. Pomocny w stanach nerwicowych.

Miód gryczany- o barwie od brunatnej do brązowej. Krystalizuje się powoli. Posiada wysoką aktywność antybioryczną. Szczególnie korzystnie wpływa na układ .obronny organizmu. Bardzo zasobny w witaminę C. Wspomagający w leczeniu chorób układu krążenia, głównie miażdżycy oraz przy osłabieniu pamięci, wzroku i słuchu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin