Konspekt zajęcia
Prowadzący: Aleksandra Rawska
Uczestnicy: dzieci 6-letnie
Zajęcie pierwsze
Temat: Zapoznanie dzieci z litera U, u wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Ula i Ulka oraz wyrazów Ula, ule
Cele ogólne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery U, u
- określenie głoski u jako samogłoski
- ćwiczenie słuchu fonemowego – analiza sylabowa i głoskowa
- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej
- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje graficzny obraz litery U i u oraz identyfikuje go z głoską u
- intuicyjne rozpoznaje głoskę u jako samogłoskę
- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- orientuje się w schemacie swojego ciała
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów
Formy: z całym zespołem, indywidualnie
Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji
Metody:
- metoda dobrego startu
Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1A., gazety, piłki, kosze, plastelina, świeczki, farby, pędzelki, tacki z kaszą, karty z wzorem litery U, u, karty ćwiczeń, obrazek z literą U, u, litery U i u drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki,
Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.
Przebieg zajęć:
I. Z a j ę c i a w p r o w a d z a j ą c e
1. Powitanie
Wspólny śpiew piosenki Dzień Dobry…
Dzień dobry, dzień dobry
Wszyscy się witamy
Dobry humor mamy
2. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
Dzieci wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:
- stańcie prosto, lewą ręką pomachajcie nad sobą. Wysuńcie ją w bok i zataczajcie koła - najpierw małe, a potem coraz większe. Następnie - w dalszym ciągu lewą ręką - kolejno wykonujcie gesty przypominające poprawianie czapki na głowie, zakładanie szalika i zapinanie kurtki.
- przygotujcie kulki z papieru. Podrzucajcie je lewą ręką jak najwyżej, następnie rzucajcie nimi jak najdalej przed siebie i jak najdalej za siebie.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć
- rozwiązanie zagadki: Zimny, biały, leci z nieba, spadochronu mu nie trzeba (śnieg)
- udzielanie odpowiedzi na pytania: O jakiej porze roku najczęściej pada śnieg? Jakie zabawy na śniegu lubicie najbardziej?
- polecenie: posłuchajcie uważnie piosenki pt. Królewski spacer i powiedzcie co wspólnego ma z nią ta zagadka?
4. Słuchanie piosenki pt. Ulka i Ula
5. Ćwiczenia funkcji językowych
ü Omówienie piosenki – zwrócenie uwagi na wypowiedzi całym zdaniem:
- Kto ulepił ze śniegu małą kulkę?
- Kto ulepił dużą kulę?
ü Kończenie wyrażeń:
- duża Ula - mała... (Ulka),
- duża kula - mała... (kulka) - malutka... (kuleczka).
ü Liczenie sylab sylaby słowach: śnieg, Ula, kuleczka, ulepiła.
ü Powtarzanie słów kula, kulka bez pierwszych głosek, sformułowanie odpowiedzi na pytanie: jakie słowa powstały po opuszczeniu pierwszej głoski (Ula, Ulka).
ü Odszukiwanie słów w wyrazie kula (Ula, ul)
ü W jakich wyrazach ukryła się głoska u na początku: Ula, duża, ulepiła, kula.
ü Zapamiętajcie, u jest samogłoską!
ü Podawanie przykładów wyrazów z głoska u
ü Tworzenie wyrazu ule z pierwszych głosek nazw przedmiotów przedstawionych na obrazkach (ubiór, las, ekran)
Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu ule.
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu ule.
- dzielenie na głoski wyrazu ule
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu ule z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie ule
- budowanie modelu wyrazu ule
- pokaz drukowanej małej litery u
- umieszczenie pod modelem wyrazu ule małej drukowanej litery u oraz poznanych liter
ü Nauczyciel wypowiada słowa: kula, ukrop, las, urodziny, Jurek, ucho, mak jeśli w danym sowie występuje głoska k dzieci wstają
ü Rozwiązanie prostej krzyżówki:
K
U
L
E
O
D
Y
A
M
I
1. Co ulepiły ze śniegu Ula i Ulka?
2. Na patyku lub w wafelku?
3. brat Agatki?
Odczytanie hasła: Ula
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Ula.
- dzielenie na głoski wyrazu Ula
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Ula z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Ula
- budowanie modelu wyrazu Ula
- przypomnienie pisowni imion
- pokaz drukowanej wielkiej litery U
- umieszczenie pod modelem wyrazu Ula wielkiej drukowanej litery U oraz poznanych liter
II. Z a j ę c i a w ł a ś ci w e
1. ...
Monika201286