OŚ Dobrowolski od Bożenki.doc

(351 KB) Pobierz
Pytanie nr 14 F0RMY OCHRONY PRZYRODY

 

PYTANIE 1.DOSTĘP DO INFORMACJI O ŚRODOWISKU

 

Dostęp do informacji o środowisku:

- rozwiązania w tym zakresie pojawiły się w RP w ustawie incydentalnej z roku 2000

- wagę tego problemu możemy dostrzec, jeżeli dokonamy porównania zasad rządzących organami admin. w tym zakresie (dostępu do infor.) przed wprowadzeniem tego rozwiązania prawnego, wcześniej nie było możliwości dostępu do tych informacji.

Dwa typy dostępu do informacji o środowisku: - informacje o tych dokumentach powinny znajdować się w publicznie dostępnym wykazie, informacji (prowadzi go organ mający dostęp do tych informacji) przyjmuje on postać BIP – czyli Biuletyn Informacji Publicznej (sposób komputerowy gromadzenia infor.) udzielenie infor. musi nastąpić w tym samym dniu, o przeglądzie informacji w siedzibie organu jest bezpłatne

*  gdy informacje wymagają poszukiwań, to udzielenie takiej inf. Powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki w terminie nie > niż 1 m-c, a w sprawach skomplikowanych – w terminie nie >niż 2 m-ce (stronę wnioskodawcy zgodnie z przepisami kpa należy poinformować o przyczynach zwłoki i ustalić nowy termin) za udzielenie tej inf. Może zostać naliczona opłata odpowiadająca kosztom poniesionym przez organ na przygotowanie takiej inf. Wysokość tej opłaty określa rozporządzenie Min. Środ. Wydane w porozumieniu z Min. ds. finansów, musi być skalkulowana w taki sposób, żeby nie blokowała dostępu do informacji.

Odmowa udzielania inf. Musi nastąpić w drodze decyzji, (aby można było się od niej odwołać, aby podlegała ona kontroli administracyjnej)

Zakres podmiotowy - Konstytucja mówi, że każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska, ale w granicach wynikających ze zwykłego ustawodawstwa. W rezultacie jawność informacji o środowisku jest czynnikiem sprzyjającym zarówno jego ochronie, jak i ochronie zdrowia ludzkiego. Obowiązkiem każdego organu administracji, który posiada informacje o środowisku i jego ochronie, jest ich udostępnienie. Wspomnianym organem może być minister, centralne organy administracji rządowej, wojewodów, działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej, ograny jednostek samorządu terytorialnego, a także inne podmioty, które z mocy prawa lub porozumień powołane są do wykonywania zadań publicznych dotyczących środowiska i jego ochrony.

Uprawnionym, do żądania takich informacji jest każdy, kto o to wystąpi bez potrzeby wykazania się jakimkolwiek interesem prawnym w tym zakresie. Obowiązek udostępnienia nie ma jednak charakteru bezwzględnego i w określonych w prawie sytuacjach może ulec wyłączeniu.

Zakres przedmiotowy, – czyli jakie informacje ulegają udostępnieniu ( nie jest to katalog zamknięty), co do zasady podlegają udostępnieniu wszystkie informacje o środowisku.

Udostępnienie następuje na pisemny wniosek, chyba, że informacja nie wymaga wyszukiwania i może zostać przekazana w formie ustnej. Jeżeli dane o dokumencie znajdują się w publicznie dostępnym wykazie, udostępnienie powinno nastąpić w dniu złożenia wniosku. W pozostałych sytuacjach udostępnienie winno nastąpić bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu miesiąca od otrzymania wniosku. Jeżeli sprawa będzie skomplikowana termin może ulec przedłużeniu, wówczas odpowiednio stosuję się przepisy kpa.

Odmowa udostępnienia następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Bezwzględny zakaz udostępnienia dotyczy min:

- informacji, których udostępnienie mogłoby naruszać przepisy o ochronie danych jednostkowych uzyskiwanych w badaniach statystycznych statystyki publicznej

- spraw objętych toczącym się postępowaniem, jeżeli ujawnienie informacji, mogłoby zakłócić jego przebieg

- informacji, których ujawnienie mogłoby powodować zagrożenie dla środowiska.

Organ administracyjny może odmówić udostępnienie tych infor, które dotyczą np. dokumentów będących w trakcie opracowywania, przeznaczonych do wewnętrznego komunikowania się lub, gdy wniosek jest oczywiście niemożliwy do realizacji bądź został sformułowany zbyt ogólnikowo.

Z wyjątkami, gdy odmawia się udzielenia informacji: o charakterze obligatoryjnym:

- gdy organ odmawia udzielenia informacji:

  1. dotyczy danych jednostkowych (to tak jakby dane osobowe podmiotów innych niż osoby fizyczne) uzyskiwanych w trakcie badań prowadzonych na podstawie ustawy o statystyce publicznej (jeśli ujawnienie ich mogłoby naruszyć przepisy o ochronie tych danych)
  2. jeśli informacje dotyczą postępowania sądowego, karnego i dyscyplinarnego, jeżeli ich ujawnienie może wpłynąć na toczące się postępowanie
  3. jeżeli ujawnienie informacji mogłoby zagrozić stanowi środowiska
  4. jeśli informacji udzielała osoba trzecia do tego niezobowiązana i zastrzegła sobie ich dalszego rozpowszechnienia

Fakultatywna odmowa:

jeśli wniosek został sformułowany w sposób zbyt ogólny bądź też niemożliwy do spełnienia albo jeżeli wniosek dotyczy danych, które znajdują się w dokumentach będących w trakcie opracowania bądź przeznaczonych do wewnętrznego komunikowania się.

 

PYTANIE 2.UDZIAŁ SPOŁECZEŃSTWA W POSTĘPOWANIACH DOTYCZĄCYCH ŚRODOWISKA

 

Przed wydaniem decyzji wymagających udziału społeczeństwa organ administracji właściwy do ich wydania, wszczynając postępowanie:

- podaje do publicznej wiadomości informację o zamieszczeniu w publicznie dostępnym wykazie danych o wniosku o wydanie decyzji oraz o możliwości składania uwag i wniosków w terminie 21 dni od daty podania do publicznej wiadomości, wskazując jednocześnie miejsce ich składania,
- może przeprowadzić rozprawę administracyjną, otwartą dla społeczeństwa,
- rozpatruje zgłoszone uwagi i wnioski.

Organ administracji właściwy do wydania decyzji podaje do publicznej wiadomości informację o zamieszczeniu w publicznie dostępnym wykazie danych o decyzjach wymagających udziału społeczeństwa, w trybie określonym w niniejszym dziale.
Podanie do publicznej wiadomości powinno nastąpić także poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej organu właściwego do wydania decyzji, jeśli organ ten prowadzi taką stronę.

Organizacje ekologiczne, które powołując się na miejsce swego działania, zgłoszą chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, uczestniczą w nim na prawach strony;

Na postanowienie o odmowie dopuszczenia do udziału w postępowaniu organizacji ekologicznej służy zażalenie.

Organ administracji właściwy do opracowania dokumentów, zapewnia możliwość udziału społeczeństwa poprzedzającego ich przyjęcie. Do dokumentów, załącza się informacje o zgłoszonych uwagach, wnioskach oraz  sposobie ich wykorzystania. 

Organizacje ekologiczne, jednostki pomocnicze samorządu gminnego, samorząd pracowniczy, jednostki ochotniczych straży pożarnych oraz związki zawodowe mogą współdziałać w dziedzinie ochrony środowiska z organami administracji.
Związki zawodowe i samorządy pracownicze mogą powoływać zakładowe komisje ochrony środowiska oraz społecznych inspektorów ochrony środowiska w celu organizowania i przeprowadzania społecznej kontroli ochrony środowiska na terenie zakładu pracy.
Organy administracji mogą udzielać pomocy organizacjom ekologicznym w ich działalności w dziedzinie ochrony środowiska.

Organizacje społeczne mogą występować do właściwych organów administracji o zastosowanie środków zmierzających do zaprzestania reklamy lub innego rodzaju promocji towaru lub usługi, jeśli reklama ta lub inny rodzaj promocji sprzeczne są  z zasadami ochrony i zrównoważonego rozwoju.

 

Partycypacja publiczna- czyli problem udziału społeczeństwa w niektórych postępowaniach dotyczących środowiska

*  w części postępowania tj. np. postępowanie zmierzające do wydania pozwolenia zintegrowanego, postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uregulowaniach, w ramach którego jest sporządzony raport o oddziaływaniu tego przedsięwzięcia na środowisko – podczas zatwierdzania zewnętrznego planu operacyjno- ratowniczego, w tego typu postępowaniach konieczne jest przeprowadzenie postępowania z udziałem społeczeństwa.

*   może w nich brać udział każdy, kto taką wole wyrazi. Pozycja biorących udział w takim postępowaniu jest zdecydowanie słabsza niż pozycja stron postępowania. W praktyce partycypacja publ. Sprowadza się do wysłuchania głosu ludu (vox populi), a wyniki tego postępowania nie będą wiążące dla organu

*  strona postępowania w przypadku realizacji przedsięwzięcia b. szkodliwego dla środowiska będą przede wszystkim właściciele sąsiednich nieruchomości (chociaż może mieć ona wpływ na wiele więcej nieruchomości – i co wtedy?_)

Określenie stron tych postępowań jest czasami bardzo trudne, (więc w przypadku budowy wysypiska śmieci problem- czy właściciel nieruchomości położonej ~0,5 km od wysypiska będzie stroną postępowania?) – jest trend do rozszerzania kręgu stron postępowania do tych, których faktycznie dotyka oddziaływanie na środowisko – chyba jest to błąd ( gdzy ktoś nie zostanie dopuszczony do udziału w postępowaniu to organ naraża się na wznowienie postępowania.

Partycypacja publiczna, co do zasady może przyjąć 3 formy:

1        procedura składania uwag i wniosków

2        rozprawa admin. otwarta dla społeczeństwa

3  udział w postępowaniu organizacji ekologicznych

Ad 1.  Procedura składania uwag i wniosków

- każdy może składać uwagi i wnioski w postępowaniu z udziałem społeczeństwa

Omówimy na przykładzie pozwolenia zintegrowanego

·         podmiot korzystający ze środowiska składa wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego

·         organ jest zobligowany umieścić ten wniosek w BIP

·         organ jest zobligowany podać ten fakt do publ. Wiadomości (ogłoszenie na tablicy ogłoszeń w miejscu planowanego przedsięwzięcia, w BIP, w sposób zwyczajowo przyjęty)

a jeśli przedsięwzięcie ma miejsce w innej gminie niż siedziba organu wówczas podanie do publicznej wiadomości powinno nastąpić przez podanie informacji na tablicy ogłoszeń lub w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscowościach właściwych ze względu na przedsięwzięcia także przez ogłoszenia w prasie miejscowej lub przez radio i tV

Podanie do publicznej wiadomości zawierać powinno:

- informację o tym, że wpłynął wniosek

- poinformowanie ludzi, gdzie można zapoznawać się z wnioskiem

- wnioskiem równocześnie wyznacza się 21dniowy termin, w którym każdy może zgłaszać swoje uwagi i wnioski (termin liczony łącznie z sobotami i niedzielami)

Uwagi (to zastrzeżenia) a wnioski (to propozycja) – ustawodawca nie wprowadza żadnego rozróżnienia, ale przyjmuję się, że:

- uwagi i wnioski dla organu prowadzącego postępowanie nie są wiążące, jednakże należy rozpatrzyć wszystkie, ponieważ w uzasadnieniu decyzji wydanej po tym postępowaniu należy napisać, jakie uwagi i wnioski wpłynęły i jak się organ do nich ustosunkował. Sama decyzja już zamieszczona w publ. dostępnym wykazie, a sam fakt jej zamieszczenia jest podawany do publ. wiadomości (aby każdy mógł się dowiedzieć, jak organ się do nich zastosował)

Do tych uwag i wniosków nie stosujemy przepisów kpa o uwagach i wnioskach

 

AD 2. Rozprawa otwarta dla społeczeństwa

- organ może przeprowadzić rozprawę otwartą dla społeczeństwa (zasadą jest, że sprawy, co do zasady załatwiane są w trybie gabinetowym)

Przy wywłaszczeniach jest obligatoryjna rozprawa administracyjna.

Np. ze względu na cel wychowawczy lub ze względu na uzgodnienie spornych interesów stron organ może przeprowadzić taką rozprawę (b. rzadko stosowana forma postępowania wyjaśniającego)

W rozprawie bierze udział :

* przewodniczący, protokolantka, strony (2 lub więcej) – rozprawa admin. jest to coś całkiem odmiennego niż rozprawa sądowa, należy zaprotokołować wypowiedzi

Jaką społeczeństwo w tego typu rozprawie odgrywa rolę?

- społeczeństwo wzywane jest dla osiągnięcia celu wychowawczego, aby mogli posłuchać argumentacji strony, argumentacji organu

- niedopuszczalne jest dopuszczanie społeczeństwa do głosu (powinno przyjść i słuchać, możliwość wypowiedzenia się miało w momencie składania wniosków uwag – inaczej zrobiłaby się rozprawa z udziałem społeczeństwa)

* rozprawa taka powinna się odbywać w jakimś dużym pomieszczeniu, lecz lepiej ich w ogóle nie przeprowadzać.

AD 3. Postępowanie z udziałem organizacji ekologicznych

- trzecia forma udziału społeczeństwa w postępowaniu dotyczących środowiska, forma specyficzna – poprzednie mają charakter konsultacyjny, a w tej formie, mamy do czynienia z występowaniem na prawach strony, ze wszystkimi konsekwencjami (aktywny udział, czyli składanie wniosków, zaskarżanie rozstrzygnie. Jest to org. społeczna, ekologiczna - której celem statutowym jest ochrona środowiska – nowe ustawodawstwo używa pojęcia organizacja pozarządowa.

Organizacja społ. – rozumiemy tutaj, więc pewne byty oparte na pewnym, zorganizowanym substracie osobowym (grupa osób), która zamierza osiągnąć wspólne cele. Takimi organizacjami są stowarzyszenia, Polski Związek łowiecki, Polski ZW. Wędkarski, nawet koła Gospodyń wiejskich (zajmujące się ochroną środowiska na wsi)

 

 

PYTANIE 3.DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH

 

W rozumieniu prawa ochrony środowiska „przedsięwzięciem” jest zamierzenie budowlane lub inna ingerencja w środowisko, polegająca na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu. Jeżeli jego realizacja wymaga podjęcia decyzji, to musi decyzja ta zostać poprzedzona ustaleniem środowiskowych uwarunkowań przedsięwzięcia.

Uzyskanie decyzji jest warunkiem dopuszczającym do realizacji:

  1. Planowanych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na:,

- środowisko, dla których obowiązek sporządzania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest obligatoryjny,

- środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu może zostać stwierdzony

- obszar 2000, dla których obowiązek sporządzenia raportu może zostać stwierdzony

Inwestor składa wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Jeżeli właściwy organ, w tym przypadku architektoniczno-budowlany, stwierdzi, że planowane przedsięwzięcie może oddziaływać znacząco na obszar NATURA 2000 zasięga opinii wojewody i wydaje postanowienie o zawieszeniu postępowania do czasu uzyskania przez Inwestora decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Do decyzji zaliczamy m.in.: 

- ustalenie zabudowy dla potrzeb zalesienia

- pozwolenie na budowę obiektu budowlanego, decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz decyzja o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych

- pozwolenie na rozbiórkę obiektu jądrowego

- koncesja na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, na wydobywanie kopalin ze złóż, na bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze, górotworze tym w podziemnych wyrobiskach górniczych

- pozwolenie wodnoprawne na wykonywanie urządzeń wodnych

- ustalenie warunków prowadzenia robót polegających na regulacji wód oraz budowie wałów przeciwpowodziowych, także robót melioracyjnych, odwodnień budowlanych oraz innych robót ziemnych, zmieniających stosunki wodne na terenach o szczególnych wartościach przyrodniczych

- zatwierdzenie projektu scalenia lub wymiany gruntu

- zmiana lasu na użytek rolny

- ustalenie lokalizacji autostrady bądź lokalizacji drogi krajowej

Decyzja w sprawie środowiskowych uwarunkowań określa m.in. rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia, warunki wykorzystania terenu, dotyczące ograniczania uciążliwości dla sąsiednich terenów.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zawsze wymaga uzasadnienia nawet wówczas, gdy rozstrzygnięcie jest zgodne z wnioskiem strony.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wiążąca dla organu administracji orzekającego w przedmiocie rozstrzygnięcia zezwalającego na realizację przedsięwzięcia.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – wystąpienie o pozwolenie na budowę i dopiero możemy budować.

Przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko dzielą się na 2 grupy:

1)     bardziej szkodliwe dla środowiska (tzw. Przedsięwzięcia 1-szej grupy) inwestycje bardzo szkodliwe dla środowiska

2)     mniej szkodliwe dla środowiska (mogące pogorszyć stan środowiska)

Kryterium rozgraniczającym w odniesieniu do tych dwóch grup przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko jest zakres obowiązku sporządzenia raportu.

W odniesieniu do grupy 1-szej sporządzenie tzw. raportu jest obligatoryjne, a w odniesieniu do 2 – giej grupy sporządzenie raportu jest fakultatywne. (Jest to ważne ze względu na podmiot wydający pozwolenia (pozwolenie emisyjne dla 1-szej grupy wydaje Marszałek Wojew., w pozostałym zakresie jest to np. starosta)

Na skutek implementacji Dyrektywy Ptasiej i Habitatowej konieczne okazało się przeprowadzenie ocen oddziaływania na środowisko w tzw. Grupie 3 –ciej, czyli w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć, których realizacja może wpłynąć na obszary Natura 2000

Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko

-- jest to opracowanie o charakterze inżyniersko- przyrodniczym, określające potencjalne skutki, które może wywrzeć dane przedsięwzięcie dla środowiska zarówno na etapie jego budowy, eksploatacji jak i likwidacji.

Zawiera: - określenie tekstowe dotyczące ścieków, odpadów, współczynnik szorstkości terenu, mapki, podkłady geodezyjne, obliczenia Róży Wiatrów, oddziaływanie na powietrze, na hałas.

Raport powinien zawierać:

Streszczenie w języku niespecjalistycznym (zrozumiałym dla przeciętnego człowieka) oraz musi zawierać warianty realizacji przedsięwzięcia (musi być napisany w 3 wariantach:

= wariant proponowany przez inwestora

= wariant ekologiczny (najbardziej korzystny dla środowiska)

= wariant zerowy (polegający na niepodejmowaniu przedsięwzięcia – nie podjęcie realizacji może zwiększyć ilość przejeżdżających samochodów)

Raport taki może sporządzić osoba o kwalifikacjach (zgodnie z kpa zasada pisemności) – musi być sporządzona w formie pisemnej(osoba musi umieć pisać), lecz charakter tego raportu powoduje, że pewną specjalistyczną wiedzę w zakresie ochrony środowiska trzeba posiadać – często robią to ludzie po studiach w tym kierunku

W prawie ochr. Środ. Ustawodawca mówi tylko o decyzji dotyczącej zatwierdzania projektu scalania bądź wymiany gruntów- ma to robić starosta.

Wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

W odniesieniu do każdej z 3-ech grup wszczęcie postępowania będzie wyglądać odmiennie

* w grupie I musi być sporządzony raport (jest on umieszczany w publicznie dostępnym wykazie, fakt ten jest podawany do publ. wiadomości)

- wnioskodawca przed wystąpieniem z wnioskiem wydanie decyzji o środ. uwarunkowaniach może wystąpić z wnioskiem o określenie zakresu raportu o ocenie oddziaływania na środowisko ( w drodze postanowienia np. organ określa zakres tego raportu, potem sporządzamy raport i występujemy o wydanie decyzji o środow. Uwarunkowaniach

* w odniesieniu do II grupy: raport fakultatywny

- składamy wniosek, a organ w drodze postanowienia w terminie 30 dni stwierdza czy raport jest potrzebny, oraz określa jego zakres (po konsultacji z innymi organami) a potem zaczyna się postępowanie z udziałem społeczeństwa.

* w grupie III - nie są przedsięwzięcia wpływające znacząco, lecz mogą tylko negatywnie wpłynąć na obszary Natura 2000

- nie występujemy o decyzję o środ. uwarunkowaniach lecz o decyzję na budowę lub dokonujemy zgłoszenia robót.

Gdy organ stwierdzi, że może wpłynąć negatywnie na obszary Natura 2000 to organ zawiesza postępowanie w sprawie i wydaję postanowienie zobowiązujące do wystąpienia o decyzję o środowis. uwarunkowaniach

 

Ważne elementy procedury

- jest to współdziałanie przy wydawaniu decyzji o środowiskowym uwarunkowaniu (decyzja ta będzie podlegała uzgodnieniom z organami, z których najważniejsze są uzgodnienia z organem ochrony środowiska oraz właściwym inspektorem sanitarnym (organami właściwymi są albo starosta albo Marszałek Województwa – zależy od grupy przedsięwzięć)

W przypadku przedsięwzięć gr. I – organem jest zawsze Marszałek Wojew. i Wojew. Inspektor sanitarny.

W pozostałym zakresie jest to starosta i powiatowy inspektor sanitarny.

Gdyby uzgodnienie miało być samo ze sobą to decyzji nie wydaję się – np. jest to w przypadku miast na prawach powiatu

Jeżeli inwestorem jest Gmina to sama sobie wydaje decyzję o uwarunkowaniach środ.

Model wydania tych decyzji, który obowiązuje w Polsce jest rzadkością w świecie, gdzie procedury oceny oddziaływania na środowisko przeprowadza się w ramach postępowania zmierzającego do wydania decyzji o uwarunkowaniu środ.

W Polsce procedury wydawania decyzji o uwarunkowaniach srodow. znacząco przedłużają postępowanie w sprawie.

 

PYTANIE 4 OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO PLANÓW I PROGRAMÓW

 

Ocena oddziaływania na środowisko jest rodzajem postępowania o niejednolitym charakterze.

Albo zmierza do przyjęcia określonych ustawą planów, programów bądź strategii, albo jej celem jest rozstrzygnięcie o charakterze jednostkowym, zwłaszcza podjecie decyzji adm. (tzw. indywidualne oceny oddziaływania na środowisko przede wszystkim zmierzające do podjęcia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia) w obydwu sytuacjach  oceny mogą mieć charakter transgraniczny. Funkcja oceny oddziaływania na środowisko jest dostarczenie temu, kto dokonuje rozstrzygnięcia zmierzającego do podjęcia określonego planu (programu, strategii) bądź podejmuje rozstrzygnięcie o charakterze zindywidualizowanym i temu kto ma prawo wypowiedzenia się w przedmiocie rozstrzygnięć, informacji o potencjalnych zagrożeniach la środowiska oraz możliwości przeciwdziałania im.

Skutki realizacji planów i programów

1.                  Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko skutków realizacji planów i programów nie zmierza do podjęcia decyzji adm. a dotyczy dokumentów PROGRAMOWO - PLANISTCZNYCH o niejednolitym charakterze są nimi:

-   projekt koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, projekty planów zagospodarowania przestrzennego oraz projekty strategii rozwoju regionalnego,

-   projekty polityk, strategii, planów (programów w dziedzinie przemysłu, energii, transportu, telekomunikacji, gospodarki wodnej, gosp. odpadami, leśnictwa, rolnictwa, rybołówstwo, turystyki i wykonywania terenu opracowywane przez organy adm. ustalające ramy la realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko

-   projekty innych polityk, strategii, planów i programów, które bezpośrednio nie są związane z ochroną obszaru Natura 2000, których realizacja może znacząco oddziaływać na ten obszar.

 

Wymagania te nie mają charakteru bezwzględnego w pewnych sytuacjach bowiem można przyjąć dokumenty bez przeprowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Dokumenty te są typowymi instrumentami planowania (programowania) określonych działań o charakterze nienormatywnym. Wyjątkiem są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będące aktami prawa miejscowego.

2.                   Prognozę oddziaływania na środowisko:

-   zawierać informację o głównych celach projektowanego dokumentu,

-   określać, analizować i oceniać

·   istniejący stan środowiska oraz jego potencjalne zmiany, do których doszłoby w przypadku braku realizacji projektowanego dokumentu,

·   istotne problemy ochrony środowiska na objętych nią obszarze, w tym przewidywane oddziaływanie na środowisko

·   przedstawiać rozwiązania zmieniające do zapobiegania, ograniczania negatywnych oddziaływań na środowisko, mogących powstać w wyniku działalności podejmowanej na podstawie projektowanego dokumentu.

 

Zakres i stopień szczegółowości prognozy podlegają uzgodnieniu z organami ochrony środowiska oraz inspekcji sanitarnej.

      3. Organy adm. pub zapewniają możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu zmieniającym do przyjęcia dokumentów. Projekt oraz prognoza podlegająca zamieszczeniu w wykazie powszechnie dostępnych informacji o środowisku a wiadomość o tym podać  do wiadomości publicznej w terminie 21 dni na składanie uwag i wniosków.

Organ orzekający w sprawie ma obowiązek brać pod uwagę:

-           ustalenia prognozy oddziaływania na środowisko

-           opinię organu ochrony środowiska oraz inspekcji sanitarnej

-           uwagi i wnioski

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin