Weki.doc

(283 KB) Pobierz
Gruszki W Syropie Z Octu

WEKI

 

 

Arabska harrissa

 

Składniki:
10 ususzonych papryczek chili bez pestek
4 ząbki czosnku
1 łyżeczka do kawy białego pieprzu
po 1/4 łyżeczki mięty i kolendry
5 łyżek oliwy z oliwek
sól do smaku

Opis wykonania:
Wszystkie przyprawy i zioła dokładnie ucieramy w moździerzu, dolewamy oliwę i dokładnie mieszamy. Pastę przechowujemy w zamkniętym słoiczku. Ta bardzo ostra przyprawa to podstawa kuchni Maroka, Tunezji i Algierii.

 

 

Aromatyczne śliwki w occie

Do konserwowania nadają się zarówno mirabelki, jak i małe renklody, a także niezbyt dojrzałe węgierki.
Tak przygotowane,są doskonałe do mięs - zwłaszcza do pieczeni wieprzowej lub dziczyzny - zapewnia "Claudia".
przygotowanie - 35 minut
3 kg śliwek
30 dag cukru
1,5 litra octu winnego
3 goździki
12 ziaren pieprzu, laska wanilii,
2 liście laurowe
Cukier, wanilię, goździki, pieprz, liście laurowe włożyć do emaliowanego garnka. Wlać ocet. Powoli doprowadzić do wrzenia, dokładnie wymieszać, ostudzić.
śliwki przebrać, wybierając zdrowe i najbardziej dorodne. Umyć i osuszyć.
Za pomocą nożyczek lub noża obciąć ogonki kilka milimetrów od owocu.
Wygotować słoiki i osączyć na czystej ściereczce lub na papierowym ręczniku.
Włożyć do nich śliwki. Najlepsze są słoiki z hermetycznym zamknięciem.
śliwki zalać octem, odcedzając przyprawy.Owoce muszą być przykryte płynem. Zamknąć słoiki i odstawić przynajmniej na miesiąc. Rady:
Do marynowania wybierać dojrzałe, ale nie przejrzałe śliwki, jędrne, bez zmarszczki przy ogonku. Dla uzyskania lepszego aromatu - w co 10. śliwkę wkłuć goździk.
Jeśli chcemy mieć marynatę o delikatniejszym smaku, na 3 kg owoców bierzemy 1 kg cukru,1/3 l octu,a z przypraw tylko cynamon w kawałkach i goździki. Zagotowujemy ocet, cukier i przyprawy z 2 l wody. Gorącą marynatą zalewamy śliwki Następnego dnia zlewamy zalewę, znów zagotowujemy i gorącą ponownie zalewamy owoce.Czynność powtarzamy 4-krotnie.

 

 

 

Babciny Przecier Z Jabłek

 

Składniki:              2 kg jabłek, 1,5 szklanki cukru.

Sposób przyrządzania:   Jabłka umyć, pokroić razem ze skórką i gniazdami nasiennymi. Włożyć do rondla, dusić pod przykryciem na małym ogniu. Rozgotowane owoce przetrzeć przez sito. Przecier włożyć do rondla, wymieszać z cukrem, zagotować. Włożyć do słoików, pasteryzować około 20 – 25 minut.

 

 

Bakłażany marynowane

 

Składniki:
4 bakłażany niezbyt duże ale dojrzałe
Marynata: ocet z białych winogron
6 ząbków czosnku
grubo zmielony pieprz
strączki ostrej papryczki
liście laurowe
oliwa z oliwek

Opis wykonania:
Bakłażany kroimy na plastry grubości 1 cm. Solimy i odstawiamy na pół godziny. Grzbietem noża ściągamy sól z gorzkim sokiem, które puszczą. Plastry przekładamy do garnka i zalewamy octem z białych winogron tak, by przykrył bakłażany. Zagotowujemy, zmniejszamy płomień i gotujemy jeszcze około 5 minut. Odcedzamy i studzimy. Bakłażany układamy ciasno w wyparzonych słojach przekładając grubo zmielonym pieprzem i pokrojonymi ząbkami czosnku. Na każdy słoik dodajemy po 1 papryczce chili i liściu laurowym. Zalewamy oliwą z oliwek. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w chłodne miejsce co najmniej na 4 tygodnie

 

 

 

Bakłażany Z Selerem Naciowym

 

Składniki:              (na 3 słoiki po 500 ml)  1 kg bakłażanów, 30 dag selera naciowego, 3 strąki ostrej papryki, pęczek świeżej bazylii lub 2 łyżki suszonej, 2 łyżki kaparów, 2 szklanki octu winnego, 2,5 szklanki oleju, łyżka soli.

Sposób przyrządzania:  Bakłażany umyć, osuszyć, pokroić w krążki, oprószyć solą i odstawić na 8 godzin. Łodygi selera umyć, pokroić w krążki. Ocet zagotować z 1,5 szklanki wody. Wrzucić bakłażany, gotować 2 minuty, wyjąć. Do zalewy włożyć seler, gotować 4 minuty, wyjąć. Strąki papryki przekroić, oczyścić z gniazd nasiennych, opłukać i pokroić w paski. Bazylię umyć. Bakłażany ułożyć do połowy słoików, dodać seler, paprykę, bazylię, kapary. Przykryć resztą bakłażanów, zalać olejem, zakręcić.

Uwaga:   Przyrządzone w ten sposób bakłażany są dość pikantne. Podajemy je na zimno lub podgrzane, np.: do ryb i gotowanych mięs.

 

 

Borówki do mięsa

 

Składniki:
1 kg borówek
50 dag gruszek
50 dag cukru
300 ml wody

Opis wykonania:
Umyte i przebrane borówki zalać wrzątkiem na 1 godzinę i odcedzić. Ugotować syrop z cukru i wody. Gruszki umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić na duże kawałki, gotować z syropem, a kiedy staną się szkliste, wsypać borówki i ogrzewać na małym ogniu przez 20 minut. Gorące przełożyć do wyparzonych słoików. UWAGA! Można przygotować borówki tylko z połową porcji cukru, czyli 25 dag. Należy jednak wówczas pasteryzować je przez 15 minut

 

 

Borówki z gruszkami do drobiu

 

Składniki:
Składniki:
1 kg borówek
75 dag twardych gruszek
60 dag cukru
1/2 szklanki wody
3 dag skórki pomarańczowej smażonej w cukrze

Opis wykonania:
Borówki przebieramy, myjemy i odcedzamy na sicie. Gruszki obieramy ze skóry, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w kostkę o boku 2 cm. W garnku do wody wsypujemy cukier i gotujemy tak długo aż się rozpuści. Do wrzącego syropu wrzucamy gruszki, a po 5 minutach borówki. Gotujemy na małym ogniu, mieszając co jakiś czas, do uzyskania konsystencji dżemu. Dobrze ugotowane borówki powinny mieć jaskrawo rubinową, szklistą barwę, a kropla soku spuszczonego na talerzyk nie powinna się rozpływać. Na 5 minut przed końcem gotowania dodajemy skórkę pomarańczową. Gorące borówki przekładamy do czystych, wyparzonych słoików i od razu zakręcamy. Uwaga! Gruszki można zastąpić twardymi, kwaśnymi jabłkami

 

 

 

Brzoskwinie W Syropie

 

Składniki:              3 kg brzoskwiń, 30 dag cukru.

Sposób przyrządzania:   Brzoskwinie sparzyć, obrać. Podzielić na połówki, usunąć pestki. Owoce ułożyć niezbyt ciasno w słoikach. Z 1,5 litra wody i cukru ugotować syrop, zalać brzoskwinie. Słoiki zamknąć, pasteryzować 20 – 25 minut.

 

 

 

Brzoskwinie We Własnym Soku

 

Składniki:              2 kg brzoskwiń.

Sposób przyrządzania:   Brzoskwinie sparzyć, obrać, pokroić na kawałki. Owoce ułożyć w słoikach, zamknąć. Pasteryzować 20 – 25 minut.

 

 

 

Buraczki Z Cukinią

 

Składniki:              (na 4 słoiki po 250 ml)  1 kg buraków, mała cukinia, cebula, ząbek czosnku, ¾ szklanki octu winnego, 6 łyżek cukru, 1,5 łyżki soli, kilka ziaren zielonego pieprzu.

Sposób przyrządzania:  Buraki dobrze umyć. Zagotować 2 litry wody, włożyć buraki, gotować 30 minut. Odcedzić, ostudzić. Cukinię obrać, zetrzeć na grubej tarce, sparzyć wrzątkiem. Cebulę i czosnek obrać, posiekać. Buraki zetrzeć na grubej tarce. Buraki, cukinię, cebulę wymieszać. dodać pieprz i czosnek. Włożyć do słoików. 2 szklanki wody, ocet winny, cukier i sól gotować około 15 minut. Zalać buraki. Słoiki dobrze zamknąć. Pasteryzować około 15 minut, ostudzić. Przechowywać w ciemnym miejscu.

 

 

 

Buraczki Z Czosnkiem

 

Składniki:              (na 2 słoiki po 1 litrze):   1 kg małych buraczków, 1 łyżka żytniej mąki, 4 łyżki soli, 3 ząbki czosnku, ½ łyżeczki cukru.

Sposób przyrządzania:   Mąkę wymieszać z 3 łyżkami letniej wody. Obrać czosnek, posiekać, dodać do mąki z wodą, zostawić w cieple na 48 godzin. Buraczki umyć, zalać wodą i gotować 30 minut. Odcedzić, ostudzić, obrać i włożyć do słoików. Litr przegotowanej wody wymieszać z cukrem, solą oraz rozczynem mąki z czosnkiem. Gorącą zalewą zalać ułożone w słoikach buraczki. Słoiki dokładnie zamknąć.

 

 

 

Cebulki Marynowane

 

Składniki:              1 kg drobnych cebulek, 8 szklanek wody, 4 łyżki soli, 2 szklanki 6% octu, ½ łyżeczki ziaren czarnego pieprzu, ½ łyżeczki ziaren ziela angielskiego, 4 liście laurowe, 4 łyżki cukru.

Sposób przyrządzania:   W rondlu zagotować ocet wraz z przyprawami, nakryć pokrywką i zalewę ostudzić. W emaliowanym garnku zagotować wodę z solą, włożyć cebulki i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Odcedzić cebulki na durszlaku, osączyć i ułożyć w słoikach. Zalać zimną zalewą, słoiki zamknąć nakrętkami i odstawić w chłodne miejsce.

 

 

 

Cebulki W Occie Winnym

 

Składniki:              (na 2 słoiki po ⅓ litra):   40 dag małych cebulek, 8 łyżek czerwonego octu winnego, 1 łyżka miodu, 3 łyżki oleju słonecznikowego, 2 łyżki cukru, sól, pieprz.

Sposób przyrządzania:   Cebulki obrać. Zagotować ¾ litra wody, wrzucić cebulki, gotować 5 minut, osączyć. Płyn zachować. W rondlu rozgrzać ocet z miodem. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulki, zrumienić. Pod koniec smażenia posypać cukrem, solą i pieprzem. Następnie polać octem z miodem, smażyć jeszcze 5 minut. Wlać zachowany płyn, zagotować. Cebule wraz z zalewą przełożyć do słoików, zamknąć.

 

 

 

Chutney Pikantny

 

Składniki:              ½ kg dojrzalych pomidorów, 2 brzoskwinie, 10 dag małych cebulek, 1 papryczka chili, 1 łyżka imbiru, 20 dag cukru, ½ łyzeczki czarnego pieprzu, 1 szklanka octu winnego, sól, ziele angielskie.

Sposób przyrządzania:   Pomidory sparzyć, obrać, pokroić w ósemki. Brzoskwinie obrać, pokroić w plasterki. Cebulki obrać, posiekać. Papryczkę chili pokroić w cienkie paseczki. Pomidory, brzoskwinie, cebulki oraz chili wrzucić do rondla, dodać resztę składników. Od czasu do czasu mieszając, dusić na małym ogniu 40 – 60 minut, aż powstanie jednolita masa. Gorącą włożyć do słoika, zakręcić.

 

 

 

Chutney Pomidorowy

 

Składniki:              (na 2 słoiki po 300 ml)  ½ kg dojrzałych pomidorów, mango lub soczysta dojrzała gruszka, 2 cebule, papryczka chili, szklanka octu winnego, łyżka startego imbiru, po ½ łyżeczki pieprzu i ziela angielskiego, łyżka soli, 20 dag cukru.

Sposób przyrządzania:  Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w ósemki. Mango obrać, wyjąć pestkę, pokroić w kostkę. Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Papryczkę chili umyć, starannie oczyścić z pestek, pokroić w półkrążki. Pomidory, mango, papryczkę chili i cebulę włożyć do garnka. Dodać przyprawy i ocet. Gotować na małym ogniu 45 – 60 minut. Gorący chutney przełożyć do słoików, zakręcić.

 

 

 

Chutney Z Marchwi I Melona

 

Składniki:              400 g marchwi (obranej), 100 ml wody, 2 opakowania Żelfixu 2:1 Dr. Oetkera, 2 łyżki cukru, 50 g łodyg selera naciowego, 800 g melona (obrany ze skórki), 1 łyżeczka kwasku cytrynowego, 1 łyżka octu winnego, 50 ml białego wina.

Sposób przyrządzania:  Umytą marchewkę obrać i zetrzeć na tarce w drobne wiórki, dodać 100 ml wody i gotować 3 minuty. Odstawić z ognia, wsypać 2 opakowania Żelfixu, 2 łyżki cukru. Dokładnie wymieszać. dodać drobno pokrojone łodygi selera naciowego i melon obrany ze skóry i pokrojony w kostkę. Gotować przez 3 minuty, na koniec dodać kwasek, ocet i wino. Gorący chutney nałożyć do słoików z przykrywkami typu twist – off i na 5 minut odwrócić je do góry dnem.

 

 

Cukinia á la ananas

 

Składniki:
2,5 kg cukinii
1 kg cukru
1 łyżka kwasku cytrynowego

Opis wykonania:
Cukinię obieramy i kroimy w kostkę lub cienkie plastry Zasypujemy cukrem i kwaskiem, mieszamy i pozostawiamy na noc. Następnego dnia przekładamy do garnka i gotujemy na małym ogniu przez 20 minut od momentu zagotowania. Nie mieszamy, tylko potrząsamy garnkiem. Przekładamy do słoików i pasteryzujemy ok. 15 minut. Tak przygotowana cukinia po odsączeniu na sicie smakuje jak ananas, a płyn z marynaty jak kompot

 

 

Cukinia konserwowa

 

Składniki:
1 duża cukinia
zalewa na 1 l wody:
1/2 szklanki octu 10 proc.
lub 1 łyżeczka kwasku cytrynowego
2 płaskie łyżki soli i 1,5 łyżki cukru

Opis wykonania:
Obraną ze skórki i pozbawioną pestek cukinię kroimy w słupki wielkości małego palca. Wkładamy na minutę do lekko ocukrzonego i posolonego wrzątku, a następnie po odcedzeniu na sicie przekładamy do czystych i wyparzonych słoików. Dodajemy po parę ziarenek gorczycy, liści laurowych, ziele angielskie, pieprz, gałązkę kopru, plasterki cebuli i kilka plasterków marchwi. Zalewamy całość zalewą z 1 l wody. Wszystkie składniki zalewy podgrzewając dokładnie rozpuszczamy, ale nie gotujemy. Słoiki z cukinią po zalaniu dokładnie zakręcamy i pasteryzujemy od momentu zagotowania od 10 do 20 minut w zależności od wielkości słoika

 

 

 

Cukinia Kwaszona

 

Składniki:              Cukinia, suchy koper, kilka ząbków czosnku, na 1 litr wody 4 dag soli.

Sposób przyrządzania:  Cukinię obrać, oddzielić nasiona, pokroić w kostkę. Ułożyć w słojach, przekładając gałązkami kopru i dodać kilka ząbków czosnku. Zagotować wodę z solą, gorącą zalewą zalać cukinię. Słoje zamknąć i pasteryzować.

 

 

 

Dżem Jabłkowy

 

Składniki:              (na 4 słoiki po 350 ml)  1,5 kg twardych jabłek, 75 dag cukru, kawałek cynamonu, ocet winny.

Sposób przyrządzania:  Jabłka umyć, obrać, pokroić na ćwiartki, usunąć nasiona. Owoce włożyć do zimnej wody lekko zakwaszonej octem. Skórki i gniazda nasienne zalać wodą, dodać cynamon. Gotować 20 minut. Wywar przecedzić, wsypać cukier. Gotować aż uzyska gęstość syropu. Jabłka osączyć, wrzucić do syropu, gotować na małym ogniu, aż dżem zgęstnieje. Przełożyć do wyparzonych słoików i zamknąć.

 

 

 

Dżem Śliwkowy

 

Składniki:              1 kg śliwek (wypestkowanych), 100 g rodzynek, cukier żelujący 2,5:1 Dr Oetkera, 50 ml czerwonego wina.

Sposób przyrządzania:  Śliwki wypestkować, pokroić na małe kawałki. Rodzynki umyć. Owoce włożyć do garnka, wsypać cukier żelujący, dokładnie wymieszać i zagotować. Gotować 3 minuty, następnie dodać rodzynki i wino. Gorący dżem nałożyć do słoików z przykrywkami typu twist – off i na 5 minut odwrócić je do góry dnem.

 

 

 

Dżem Z Truskawek I Kiwi

 

Składniki:              75 dag truskawek, 25 dag kiwi, 1 cytryna, 1 opakowanie pektyn "Gelfix 2+1", 55 dag cukru.

Sposób przyrządzania:   Umyj owoce i przebierz je, zostawiając tylko dojrzałe i ładne sztuki. Truskawki obierz z szypułek, przekrój na pół. Kiwi obierz ze skórki, pokrój na plasterki, które przekrój na pół. Dopiero teraz odważ dokładnie potrzebne ilości. Cytrynę sparz, obierz cieniutko skórkę. Do dużego garnka o grubym dnie wsyp owoce, dodaj skórkę cytrynową w całości. Odważ 55 dag cukru, z czego dwie łyżki wymieszaj z pektynami "Gelfix 2+1" i dodaj do owoców w garnku. Dokładnie wymieszaj. Postaw garnek na ogniu i, cały czas mieszając, doprowadź owoce do wrzenia. Nic przestając mieszać, wsyp cukier i pozwól zawartości garnka ponownie zawrzeć. Od tego czasu trzymaj garnek na ogniu przez 1 minutę z zegarkiem w ręku. Cały czas mieszaj. Zdejmij garnek z ognia, wyjmij skórkę cytrynową, zdejmij białą pianę z powierzchni dżemu (jeżeli jest) i przełóż szybko dżem do wcześniej przygotowanych, czystych i suchych małych słoików. Szczelnie zakręć. Dzięki dodaniu owoców kiwi dżem jest odrobinę kwaskowaty, ale nie traci truskawkowego smaku.

 

 

 

Dżem Truskawkowy Z Mango

 

Składniki:              50 dag truskawek, 2 dojrzałe mango, 1 cytryna, 50 dag cukru żelującego 2:1, 1 korzeń imbiru.

Sposób przyrządzania:   Truskawki umyć, przebrać, duże owoce przekroić na pół. Wycisnąć sok z cytryny. Truskawki wymieszać z mango i sokiem z cytryny, posypać cukrem i odstawić, by owoce puściły sok. Całość zmiksować. Korzeń imbiru dokładnie obrać, następnie zetrzeć na tarce o małych oczkach o dodać do owoców. Całość gotować na ostrym ogniu 1 minutę. Gorący dżem wlać do wyparzonych słojów. Naczynia natychmiast szczelnie zamknąć.

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin