Logoterapia-Program_profilaktyki_logopedycznej._Scenariusz_zajęć_-_Spotkanie_z_Kubusiem_Puchatkiem.doc

(36 KB) Pobierz

Page 1

„Jeśli nie znasz się na mapie, nie idź w złym kierunku,

Tylko wracaj, skąd przyszedłeś i wołaj: - RATUNKU!”

Kubuś Puchatek

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH nr 1

z cyklu „Spotkania z Kubusiem Puchatkiem” –

Program Profilaktyki Logopedycznej

Głównym celem programu jest zapobieganie powstawaniu ewentualnych zaburzeń

mowy dziecka, korygowanie istniejących oraz stymulowanie jego rozwoju w taki sposób, by

dziecko rozpoczynające w przyszłości naukę szkolną prawidłowo porozumiewało się z

otoczeniem.

Cele szczegółowe całego cyklu spotkań:

- wykształcenie i utrwalanie umiejętności dojrzałego sposobu połykania,

- nauczenie i utrwalenie właściwego toru oddechowego,

- usprawnianie motoryki narządów mowy(warg, języka, podniebienia)

- podnoszenie sprawności w zakresie motorki du ej i małej,

- rozwijanie percepcji słuchowej przez kształcenie wra liwości

słuchowej, ró nicowania dźwięków z otoczenia,

- wyrabianie poczucia rytmu,

- bogacenie słownictwa związanego z najbli szym otoczeniem dziecka,

- rozwijanie mowy zdaniowej i opowieściowej,

- kształcenie umiejętności słuchania,

- rozwijanie i doskonalenie artykulacji.

Temat1 -

W sklepie z zabawkami".

Pomoce: miś-pacynka, piłka, pajacyk, samochód, dzwonek, inne zabawki, magnetofon,

nagrania z rytmiczną muzyką, karta: Mądrości Kubusia Puchatka, ksią ka pt. ,,Lekcje ze

Stumilowego Lasu”.


Page 2

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie i przywitanie dzieci z Kubusiem Puchatkiem:

dzieci kolejno witają się z misiem i przedstawiają się imieniem;

zabawa „Do kogo toczysz piłkę?"- dziecko trzymające piłkę odpowiada na

pytanie i toczy je w kierunku osoby, którą nazwało. Wszystkie dzieci powinny

wziąć udział w zabawie; nazywanie części ciała u misia i u siebie;

zabawa „Co to jest?"- logopeda nazywa i wskazuje poszczególne części ciała.

Potem wskazuje niewłaściwie nazywane części, na co dzieci reagują

sprzeciwem, prawidłowo wskazując wymienioną część –NIE- RUCH JĘZYKA

PRAWO- LEWO, TAK – ruch języka nos- broda, bijemy brawo językiem- konik.

Cel: nabycie umiejętności przedstawiania się, utrwalanie imion kolegów, reagowanie na

sygnał wzrokowy i słuchowy, utrwalenie nazw części ciała, rozwijanie

umiejętności przyporządkowywania, ćwiczenia języka.

2. Skąd przyszedł do nas miś?

Czytanie przez prowadzącą treści fragmentu WSTĘP WOLNY, s.8-9 wspólne odtwarzanie

treści opowiadania połączone z ćwiczeniami motorycznymi narządów mowy (podnoszenie

języka w kierunku nosa i brody, dotykanie językiem zębów na górze i na dole,

wysuwanie języka na zewnątrz, podnoszenie go do podniebienia, dotykanie do kątów

ust, kląskanie, rozciąganie warg w uśmiechu, cmokanie, mina smutna, naśladowanie

odgłosów zwierząt)

Cel: skupianie uwagi na bodźcach słuchowych, kształcenie umiejętności słuchania

opowiadań, ćwiczenie mięśni warg i języka oraz wykonywania celowych ruchów narządami

mowy.

3. Ćwiczenia oddechowe:

dzieci naśladują misia, który zmarzł na spacerze - dmuchanie na dłonie- hu- hu-

hu (zwrócenie uwagi na to, by dzieci nabierały powietrze nosem, a ustami

wypuszczały) naśladowanie mruczenia misia - mmmmm (wdech nosem -

długi wydech z mruczeniem), podnosimy misia- wdech, opuszczamy – wydech.

Cel: uświadomienie występowania fazy wdechowej i wydechowej podczas oddychania,

wydłu anie fazy wydechowej, właściwe ustawienie głosu.

4. Ćwiczenia słuchowe:

zabawa „Kupujemy zabawki"- prowadząca pokazuje dzieciom zabawki:

pajaca, misia, samochód, dzwonek; naśladuje ich głosy i dźwięki


Page 3

wspólnie z dziećmi. Następnie wskazane dzieci naśladują dźwięk zabawki,

którą chcą kupić. Pozostałe dzieci odgadują, jaka to zabawka.

Cel: rozpoznawanie i ró nicowanie poznanych odgłosów zabawek, prawidłowe

wymawianie połączeń głoskowych.

5. Ćwiczenia ruchowe i logorytmiczne:

zabawa „Misie schodzą z wystawy"- dzieci stoją blisko siebie, plecami

dotykając ściany. Na hasło „misie schodzą z wystawy" dzieci zaczynają

biegać swobodnie po sali. Na hasło „misie wracają na półkę" dzieci ustawiają

się pod ścianą; zabawa „miś na spacerze" - dzieci chodzą w rytm muzyki,

zatrzymują się, gdy muzyka przestaje grać.

Cel: ćwiczenie orientacji, reagowanie na sygnał dźwiękowy, poruszanie się w

gromadzie, wyrabianie poczucia rytmu, ćwiczenie mięśni całego ciała.

6. Zakończenie zajęć: po egnanie dzieci z misiem i osobą prowadzącą.

Rozdanie kart „Mądrości Kubusia Puchatka” do uzupełniania po ka dym

spotkaniu.

Opracowała: Aleksandra Monika Kuczyńska

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin