korzeniowski kollokacja.odt

(27 KB) Pobierz

Józef Korzeniowski, Kollokacja.

  1. Dwie rodziny – z Czaplińce Starzyccy i Zagartowski z Szyszkowiec, bogaty dorobkiewicz, który chciał całe Czaplińce wykupić. Kamilla, jego córka, zakochała się w Sarzyckim młodym (Józefie). Poznają się, bo Kamillia z Belcią, nauczycielką francuskiego, zagrzebały się powozem w kałuży.
  2. Opis rodziny Starzyckich. Babka ma fuzia na punkcie Józefa, dziadek trzęsie mafią rodzinną. Ania – siostra Józefa bierze ślub. Ojciec – Hipolit Starzycki, głowa rodu. Poważny człowiek. Pies – Amor, który polubił od razu Kamillę i położył jej łeb na kolanach.
  3. Impreza u pani Płachciny – zarywa do niej grajek Jakób, a do jej córek zarywa dwóch innych grajków.
  4. Szloma i Kamilla rozmawiają o Czaplińcacach. Wizyta Zagartowskiego u Starzyckich – niechęć Hipolita do prezesa. Anula domyśla się, że Kamila zmanipulowała ojca, aby do nich przybył i wyjaśnia to bratu, który najwyraźniej jest przygłupawy.
  5. Włodzimierzowa Podziemska przyjeżdża z synem. Prezes chce ich spiknąć, a koleś nazywa się Henryk. Niefrasobliwa, francuskowata rodzinka, która przepuściła majątek i jest zadłużona.

                     Henryk – obojętny, ma wyjebane na to, z kim weźmie ślub. Zblazowany, rozpieszczony, maminsynek. Jednak, gdy pojawia się Kamila, jest nią oczarowany, mówi tylko po polsku, zdaje się być w amoku.

                     Włodzimierzowa mówi kijową polszczyzną. Rozmowa o interesach – prezes podchodzi kobietę, aby ona „oddała mu rękę syna” (lol). Ale stawia warunek, że Kamila musi chcieć tego związku, chce weksel na jej własność ziemską, czyli Zabokrzyce.

  1. Niezapowiedziane przybycie Józefa z Amorem. Henryk gapi się na Kamillę, która nie zwraca na niego najmniejszej uwagi.

                     Patrzy na Henryka, jak na niedołężnego człowieka.

                     Poznają swoją wzajemną miłość.

  1. Ignacy Zahorowski, przyszły mąż Anulki. Posiadał o 4 mile od Czapliniec małą wioskę – Trawiska. Spotkanie poślubne w karczmie Anny z Kamillą – natychmiastowa przyjaźń. Obiecują sobie, że będą do siebie pisać listy.

                     Starzycki przyjeżdża do ojca Kamilli w sprawach interesu,

  1. Opis żyda, który robi konkurencję Szolmie, Mortki. Tak naprawdę jest on przez niego i prezesa podstawiony, żeby nie wzbudzać podejrzeń. Wszyscy się u niego zadłużyli.

                     Kamila aby ukryć swój związek z Józefem, przyjmuje Henryka; ten, zakochany w niej zauważa, jak bardzo niemęskim pedałkiem jest i rusza w las; spotyka tam Siodłowskiego ze strzelbą, który karze mu plunąć na wszystko;uczy go wszystkiego;

                     kwiecień – Józef przywozi informację, że za trzy dni wyjeżdża na Polesie, do swoich włości;

  1. Spotkanie Siodłowskiego z Józefem. S. przekazuje mu kartkę od Henryka, który wyzywa go na pojedynek. Warunki pojedynku – pod lasem, na podwójnej linii, w tajemnicy, w sobotę o 6 niby wyjdą na polowanie.

                     Ostatnie spotkanie z Kamillą, czuła rozmowa itp.

                     Józef prosi Ignacego, aby mu sekundował, ale na to przypałętuje się dziadzio i odkrywszy wszystko, zgłasza się na ochotnika; doradza jednocześnie, aby Józef dał sobie z tą cizią spokój;

                     Pojedynek. Budowanie napięcia- Józef jest spokojny, a Henryk idzie nerwowo i cały się trzęsie. H. Strzela do J. Ale trafia go jakoś dziwnie, po czym mdleje.

  1. Henryk wyrzuca matce, że wychowała go na ciotę. Mówi jej, że chce odejść z okolic, które zamieszkują. Podziwia Józefa za jego męskość.

                     Podziemska pisze list do prezesa, w którym tłumaczy wyjazd syna i mówi, że Kamilla może wyjść za Józefa  Skarzyckiego;

                     Kamilla pisze liścik do Szolmy, który każe zanieść służącej Teresce;

                     Szolma spotyka się ze starym Starzyckim w karczmie, gdzie ten prosi go, aby żyd nie pomagał w żaden sposób kochankom,

                     Żyd bandażując Józefa, przekazuje mu bilecik od Panny Kamilli, pomimo zakazu ojca;

                     kłótnia Kamilli z ojcem, który stwierdza, że jeśli ona pójdzie za Józefa, to on ją wydziedziczy; ona mówi, że bardziej zależy jej na ojcowskim błogosławieństwie niż na majątku;

                     Józef nie wytrzymał wizji rozstania i w tydzień po rozmowie Kamilli z ojcem, pojawił się u niej;

  1. Prezes zaczyna coś budować na terenie Czapliniec. Remigjusz podejrzewa, że ma to być karczma. Remigjusz jest właścicielem karczmy, która znajduje się w tym regionie.

                     Zarzycki i Skrętski uważają, że to będzie gorzelnia, a znajduje się ona pod ich tokami, cokolwiek to jest;

                     Na terenie Biruckiej buduje natomiast kuźnię, blisko jej obór;

                     koło altanki pani Płachciny wybudował owczarnię;

                     Wszyscy dostają dokumenta, które zmuszają ich do spłacenia weksli dla Mortki i Szolmy, które przejął prezes,

  1. Ludzie oszukani przez ojca Kamilli zakładają związek i wybierają własnego prezesa. Wybrali pana Płachtę.

                     Poszli do Starzyckiego po radę, a on ich wyszydził. Sami sobie są winni, on im nie pomoże.

                     Ład między sąsiadami nie trwał długo, Skrętski zbił służących Zakrzewskiego za to, że wyrywali sobie gęś, która niemiłosiernie piała; Skrętski pojechał więc do ojca Kamilli i na złość sąsiadowi odprzedał część swoich ziem;

                     kłótnia Biruckiej z Płachcianką, o to, że ta druga wozi się jak wielka pani; Birucka odsprzedała część swojej ziemi;

                     bracia, właścieiele karczmy, Remigiusz i Paweł, kłócą się o kasę, więc P. sprzedaje swoją część ojcu Kamilli;

  1. Zagartowski próbuje ugryźć Starzyckich, ich słabym punktem jest dziadzio. Wpuścił świnie koło jego ukochanego ogródka. Rozmowa pomiędzy Kamillą, jej ojcem, a Skrzyckim – Kamilla krytykuje postępowanie ojca. Udaje jej się groźbą skłonić ojca do zaniechania oskarżania dziadzia przed sądem (bo dziadzio pobił chłopa, który podłożył mu świnie w ogródku);
  2. Dziwne wypadki zdarzają się naokoło Zagartowskiego, odbiera je jako palec Boży. Winę za wszystkie swoje czyny zrzuca na Żyda Szlomę. Woła po księdza i lekarza, po czym zamyka się na klucz w gabinecie i „uderzony zostaje apopleksją”. Córka znajduje go bez życia. Cały swój majątek Kamilla powierza Hipolitowi Skarzyckiemu, zadośćuczynia rodzinom z Czapliniec; Sama wyprowadza się do ciotki do Lwowa.
  3. Piotr i remigiusz biorą ślub z siostrami Płachciankami. Kamilla postanowiła opłacić posagi dziewczęciom ze wsi oraz edukacje wszystkim chłopcom;

                     Wraca Henryk podziemski, zmężniały i z ładną blondyneczką; spotyka go w rocznicę poznania się z Józefem, w październiku;

                     po półtora roku wraca do Czaplic, gdzie zdają jej raport z dotychczasowych poczynań, oraz cała rodzina Skarzyckich przyjmuje ją niezwykle ciepło;

                     następnego dnia Kamilla zaprosiła ich wszystkich do siebie, gdzie był już ksiądz, a ona wyszła w białej sukni, za nią Józef, prowadzili ich pan Ignacy i Anulka; babka ich błogosławi;

Zgłoś jeśli naruszono regulamin