SCENARIUSZ ZAJĘĆ 11LISTOPADA.docx

(19 KB) Pobierz

                     SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

Data: 10.11.09r.

Temat dnia: 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Grupa: 3 i 4-latków

 

Cele główne:

-kształtowanie poczucia dumy z przynależności narodowej,

- poznanie wyglądu flagi Polski,

-rozwijanie zainteresowań Ojczyzną;

 

Cele poznawcze – dziecko:

- wie, że jest Polakiem,

- wie, jak wygląda flaga Polski,

-potrafi  zrozumieć znaczenie Święta Niepodległości,

- potrafi współdziałać w grupie,

- potrafi rozpoznać i nazwać symbole narodowe;

 

Metody: rozmowa, pokaz, ćwiczenia.

 

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa;

 

Przestrzeń edukacyjna:

K. Wlaźnik Wychowanie fizyczne w przedszkolu, kartoniki z rysunkami domów, chorągiewka w barwach flagi Polski, biała i czerwona bibuła, patyczki, klej, pędzle,

wiersz Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska? 

 

Przebieg sytuacji edukacyjnej:

 

Lp.

MOMENT EDUKACYJNY

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI DZIECI

OSIAGNIECIA DZIECI

                                                                                                I.

1.

Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem różnego typu klocków.

 

Nauczyciel:

- uczestniczy w zabawie

- budują z klocków domy,

- nazywają swoje budowle,

Dzieci:

-używają określeń „wysoki", „wyższy", „najwyższy"

 

2.

Zabawa „Polecenie’

-wydaje różne polecenia,

-zapamiętują polecenia

-uważnie słuchają

3.

Ćwiczenia poranne-zestaw

nr XI

(ksero materiału)

- wydaje polecenia w jaki sposób dzieci mają wykonać ćwiczenie

- biorą udział w zabawie ruchowej

- są sprawne ruchowo

                                                                                                  II.

1.

Budzenie poczucia przynależności narodowej na podstawie wiersza Cz. Janczar­skiego Co to jest Polska?

(załącznik nr 1 )

 

 

-mówi wiersz,

-wyjaśnia relacje: Polska-Polak -język polski (Gdzie mieszkamy? Kim jesteśmy? Jakim językiem się posługujemy?)

-nawiązuje do tematu zajęć ,że 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

- siedzą w kole,

- potrafią słuchać

2.

Rozmowa na temat wiersza.

 

-zadaje pytania:

- Jak nazywa się nasz kraj?

- Co możemy zobaczyć w Polsce?

*Jak nazywa się stolica Polski?

*Czy wiecie jak nazywa się prezydent naszego państwa?

* Kiedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości?

- siedzą w kole

-wypowiadają się poprawnie na zadawane pytania

3.

Zabawa ruchowa „Dzieci do domu”

 

 

-objaśnia zabawę

-stoją w rozsypce, na sygnał nauczyciela wchodzą do krążków gimnastycznych

-reagują  na sygnał nauczyciela

4.

Zapoznanie dzieci z wyglądem flagi Polski.

 

 

 

-pokazuje, omawia flagę Polski,

 

-zwraca uwagę na to, że flaga jest symbolem kraju

 

-oglądają  (na obrazkach) flagę

-wiedzą, jak wygląda flaga Polski

5.

Zabawa ruchowa ”Jak to przyjemnie maszerować”

-pokazuje obrazek:

-słonia

 

-zgiętego drzewa

-wróbla

Dzieci:

-machają rękami,

kłaniają się,

-poruszają ramionami,

-machają rękami zgiętymi w łokciach,

-chętnie uczestniczą w zabawie

6.

Wykonanie chorągiewki w barwach narodowych

. -omawia sposób wykonania:

• sklejenie ze sobą pasków bibuły czerwonej i białej;

• smarowanie patyczka klejem przy pomocy pędzla;

• owijanie patyczka

sklejonymi paskami bibuły (zwrócenie uwagi na kolejność kolorów na fladze).

 

- siedzą przy stoliczkach

- potrafią wykonać flagę,

7.

Słuchanie fragmentu hymnu Polski.

 

 

 

 

 

 

-objaśnia jak należy się zachować słuchając hymn

- stoją „na baczność", trzymając w dłoniach wykonane przez siebie flagi.

 

- są skupione, słuchają

8.

Zabawa ruchowa „Jasno- ciemno”

-trzyma w rękach instrumenty (drewienka, tamburyno)

-spacerują po sali, gdy usłyszą dźwięk drewienka przykucają zasłaniają oczy rękami, gdy usłyszą  dźwięk tamburyna, tańczą na palcach z wzniesionymi do góry rękami;

 

- reagują na zmiany dźwięków

 

                                                                                               III.  

1.

Podsumowanie dnia.

-zadaje pytanie:

O czym dziś mówiliśmy na zajęciach?

-siedzą w kole,

-wypowiadają się prostymi zdaniami;,

2.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin