418.doc

(67 KB) Pobierz

1

 

"SYSTEM SZKOLNY WE FRANCJI".

             

 

Francja należy do największych krajów Europy - liczy 53 mln. ludności i zajmuje 547 tyś.km2 . Stolicą kraju jest Paryż. We Francji istnieje dwustopniowy podział administracyjny na gminy i departamenty.             

 

We francuskim systemie szkolnym obowiązującym od 1985r. wyróżnia się trzy poziomy:

      -szkolnictwo pierwszego stopnia ( przedszkole i szkoła elementarna);

      -szkolnictwo drugiego stopnia ( gimnazja i licea);

      -szkolnictwo wyższe;

 

SZKOLNICTWO PIERWSZEGO STOPNIA

 

              Szkoły pierwszego stopnia- podstawowe składają się ze szkolnictwa przedelementarnego (przedszkola) i właściwego szkolnictwa elementarnego (nauczania początkowego). Jego zadaniem jest przygotowanie maksymalnej liczby dzieci określonego rocznika do takiego poziomu rozwoju, który zapewni im rozpoczęcie nauki w szkołach drugiego stopnia

 

PRZEDSZKOLE

 

Przedszkole obejmuje trzy grupy wiekowe:

      -maluchy ( 2-3 letnie);

      -średniaki (4-5 letnie);

      -starszaki (5-6 letnie);

              Podstawowymi przesłankami edukacji przedszkolnej są:

      -dziecko rozwija się w miarę tego, jak działa;

      -dla rozwoju motorycznego, poznawczego, społecznego, emocjonalnego ważne jest wielostronne działanie somatyczne dziecka;

      -najważniejszym czynnikiem pedagogicznej działalności jest zapewnienie dzieciom samodzielnego działania według zasady „prób i błędów”;

      -sprawą rozwoju dziecka jest jego aktywność;

                            Zasadnicze kierunki działalności przedszkola to:

      -rozwój społeczny i emocjonalny dziecka;

      -ruch motoryczny i działanie - ekspresja ciała dziecka, ekspresja werbalna, muzyczna;

      -opanowanie umiejętności wyrażania się w tekście mówionym i pisanym;

      -rozwój poznawczy;

                                          Edukacja przedszkolna jest formą powszechną, bezpłatną. Odbywa się ona głównie w tzw. szkołach macierzyńskich, których odpowiednikiem są klasy dziecięce, przy niektórych wiejskich szkołach początkowych oraz ogródki dziecięce ( Ogródki Jordana), które są instytucjami prywatnymi. Szkoły tego typu mają status konwencjonalnie obowiązujący lub fakultatywny, nie są jednak obowiązkowe pod względem prawnym.

 

                                          W szkołach przedelementarnych występuje podział na trzy sekcje wiekowe:

      -pierwsza: 2-4 lata  (maluchy);

      -druga:4-5 lat  (średniaki);

                -trzecia:5-6 lat ( starszaki);

                                          W dwu pierwszych grupach dzieci uczą się żyć w relacji ze światem zewnętrznym, współżyć z grupą za pośrednictwem śpiewu, rysunku, gestu, ruchu, zabawy. Grupa najstarsza stanowi jakby klasę pośrednią między szkołą macierzystą a klasą pierwszą szkoły obowiązkowej, czyli tzw. cyklem przygotowawczym. W tej przejściowej klasie realizowana jest inicjacja do rachunków, czytania, pisania oraz sprawność manualna: twórczość dziecięca- lepienie w glinie, dekoracja klas, a także wychowanie muzyczne. Metody pedagogiczne są na tym etapie maksymalnie zindywidualizowane. Dzieciom stwarza się możliwość ekspresji intelektualnej, manualnej, emocjonalnej.

                                                        Ogólna koncepcja szkół macierzyńskich urzeczywistnia postulat, tzw. szkoły otwartej współpracującej z rodzicami i swoimi metodami pracy dydaktyczno-wychowującej na tę rodzinę oddziałującej. Szkoły te w środowiskach robotniczych i wiejskich mają umożliwić dziecku racjonalnie zorganizowany rozwój psychiczny, kształtować język ojczysty na dobrych wzorcach i penetrować teren rodzinny już od drugiego roku życia dziecka, gdyż jest on wówczas najskuteczniejszy.

PLAN GODZINNY ŻYCIA CODZIENNEGO WE FRANCUSKIM PRZEDSZKOLU:

   

              8,00-schodzenie się dzieci, powitanie muzyką radiową, nauczycielka prowadzi zajęcia w formie opowiadania dla wszystkich dzieci; stanowią one tzw. „drzwi otwarte”;

9,15-zajęcia w grupach w sali lub poza nią, służące poznawaniu przez dzieci: określonej rzeczywistości i wiedzy o niej, społecznych form porozumiewania się, rozwój myślenia i zdolności;

11,00-rekreacja poza salą budynku;

11,30-przygotowanie do obiadu oraz zabawy swobodne;

12,00-obiad, przerwa obiadowa;

13,00-odpoczynek po obiedzie;

13,30-zajecia umuzykalniające, śpiewanie chóralne, ćwiczenia gimnastyczne;

14,15-zajęcia w grupach różnowiekowych organizowane w placówkach tańca, sztuk plastycznych, w placówce przyrodniczo-ogrodniczej, literackiej, teatralnej, dekoratorskiej, „rzeczy dziwnych”;

                                          Pracownię dziecko wybiera samo i zmienia raz na trzy-cztery tygodnie. Zajęcia trwają około 45 minut. Potem drzwi wszystkich sal „otwierają się” i dzieci mogą spotykać się w "grupach spontanicznych", bawić się do czasu przyjścia rodziców, około godziny 17,00.

                                                        Rodzice mogą dowolnie uczestniczyć w zajęciach zabawowych przedszkolaków, co ma wartościowe znaczenie dla „oswajania” (adaptacji) najmłodszych dzieci z uczestnictwem w przedszkolu.

                                                        Dzieci do przedszkola przyjmowane są przez cały rok. Przed zapisem dziecka do placówki rodzice mogą uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach i nie zapisywać dziecka dopóki nie zaadaptuje się do grupy rówieśniczej.

Nauczycielki pracują w przedszkolu sześć godzin dziennie z dwugodzinną przerwą. Nauczyciele do przedszkola i do szkół elementarnych przygotowywani są w Szkołach Normalnych według jednakowego programu w ciągu trzech lat. Program kształcenia zawiera przedmioty teoretyczne: nauka o wychowaniu, psychologia, matematyka, przyroda, historia i przedmioty praktyczne: obserwacja zajęć, praktyki towarzyszące

SZKOŁA ELEMENTARNA

              Szkoła elementarna podzielona jest na trzy podstawowe cykle:

      -cykl przygotowawczy (CP- jednoroczny);

      -cykl podstawowy (CE 1i CE 2 - dwuletnie);

      -cykl średni (CM 1 i CM 2 - dwuletnie);

                                                                      Szkoła elementarna skupia dzieci w wieku 6-11 lat. Szkoły te utrzymywane są przez gminy. Państwo zapewnia personel pedagogiczny i decyduje o treściach programu nauczania i wychowania.

                                                                      Organizacja pięcioletniej szkoły elementarnej dzieli się na trzy kursy:

-6-7 r. ż. dziecka: kurs przygotowawczy;

-7-9 r. ż. dziecka: kurs elementarny;

-9-11r. ż. dziecka: kurs pośredni;                                         

                                                        Na każdy z kursów przypada 27 godzin lekcyjnych tygodniowo, podzielonych na dziewięć połówek dnia. Rok szkolny trwa 35-36 tygodni. Nauka odbywa się rano i popołudniu z przerwą obiadową w pięciu dniach w tygodniu. Dzieci chodzą do szkoły w sobotę do południa, ale wolna jest środa. Środa jest dniem, w którym uczniowie uczestniczą w zajęciach pozaszkolnych, w tzw. „patronażach” prowadzonych przez organizacje świeckie i kościelne.

                                                        Rozwój i uczenie się wszystkich dzieci nie jest jednakowe. Niektóre dzieci mogą opanować program klasy pierwszej przez dłuższy okres niż jeden rok, a inne znacznie szybciej. Cały cykl nauczania elementarnego nie może jednak trwać dłużej niż 5 lat.

                                                                      Plan nauczania elementarnego obejmuje: język francuski, matematykę, historię z geografią, naukę z technologią, wychowanie obywatelskie, wychowanie artystyczne (muzyczne i plastyczne), informatykę (w średnim cyklu), wychowanie fizyczne.

                                                        Nowy program traktuje język francuski i matematykę jako przedmioty podstawowe, obejmujące uniwersalne treści nauczania: „umieć czytać, pisać i liczyć”. Bardzo wyraźnie podkreśla się konieczność opanowania czytania i rozumienia tekstu, jako warunek powodzenia w przyswajaniu treści innych przedmiotów. Nauczanie dzieci biegłego czytania i rozmiłowania w czytelnictwie to pierwszoplanowe zadanie szkoły elementarnej.

                                                        Zakres programu języka francuskiego dla klasy przygotowawczej składa się z dwóch działów:

-język mówiony- podrozdziały: umiejętność słuchania, wypowiedzi, rozwój ekspresji słownej, opisywanie uczuć, emocji, porozumiewanie;

-język pisany- działy: czytanie, opowiadanie, kształcenie języka;

                                                                      Celem nauczania matematyki jest rozwój podstawowych pojęć i operacji. Działy programu to:

              -poznawanie przedmiotu i grup przedmiotowych;

   -poznawanie liczby;

   -relacje i organizacja przestrzeni (plany, figury geometryczne);

                                                                      Nauczanie geografii podzielone jest na dwa etapy: w klasach I-III są ćwiczenia polegające na obserwowaniu modeli geometrycznych i manipulowaniu nimi (sześcian, prostokąt, kwadrat, trójkąt).

                                                                                    Przedmiot nauka i technologia zawiera 50 godzin informatyki w dwóch ostatnich klasach CM1 i CM2, pełni rolę zajęć rozbudzających. Program zapewnia uczniom poznanie podstaw kultury naukowej i nauczenie posługiwania się właściwymi, prostymi metodami i środkami postępowania naukowego, tj. obserwacja, analiza, eksperyment itp. Przedmiot ten zawiera także elementy astronomii, fizyki, chemii, geografii, biologii.

                           Historia z geografią prezentują i tłumaczą organizację kraju, społeczeństwa oraz dziedzictwo historyczne narodowej kultury francuskiej a także bogactwo geograficzne kraju.

                                                                   Treści przedmiotu wychowania obywatelskiego koncentrują się na podstawowych zasadach życia demokratycznego, na jego istotnych dziedzinach i obywatelskiej odpowiedzialności. Przedmiot powinien być nauczany w sposób zwykły, interesujący, z odwołaniem do najbliższego otoczenia i wiązany z historią.

                                                                                    Wychowanie artystyczne łączy w sobie zagadnienia z wychowaniem muzycznym, sztukami plastycznymi, teatrem, ekspresją dramatyczną, tańcem, kinem, fotografią.

                                                                                    W programie wychowania fizycznego i sportowego obok zabaw, gier, ćwiczeń wprowadzono obowiązek prowadzenia dokumentacji rejestrującej postępy dziecka w osiągnięciach fizyczno-sportowych, podczas jego pięcioletniego pobytu w szkole elementarnej.

                                                       Na całokształt procesu kształcenia w szkole elementarnej składa się zespół czynności dydaktyczno-wychowawczych odbywających się w klasie, poza lekcjami, w szkole i w domu. Dobór metod i form pracy oraz środków dydaktycznych pozostawia się nauczycielowi.

                                                                                    Zadaniem szkoły elementarnej jest dostarczenie możliwości osiągnięcia takiego rozwoju psychofizycznego i społeczno-moralnego dziecka, który gwarantowałby dalszy jego rozwój.

SZKOLNICTWO DRUGIEGO STOPNIA

                            Szkoły drugiego stopnia (średnie) obejmują trzy typy:

   

Gimnazjum

 

                                                                      Gimnazjum składa się z dwóch cyklów dwuletnich. Jego celem jest przygotowanie uczniów do dalszej edukacji lub określonego zawodu.

                 -pierwszy cykl tzw. cykl obserwacji stanowi klasy VI-V; tygodniowy plan nauczania wynosi 24 godziny, w ciągu, których realizuje się: język francuski, dwa języki obce, historię, geografię, ekonomię, wychowanie obywatelskie, nauki eksperymentalne, wychowanie artystyczne (manualne);

                               -drugi cykl tzw. cykl orientacji stanowiący klasy IV-III obejmuje 24,5 godziny lekcyjne tygodniowo i 3,5 godziny na realizację jednego wybranego przedmiotu spośród: łaciny, greki, współczesnego języka obcego, techniki;

                                                                                    Każdy uczeń może wybrać drugą specjalność fakultatywną. Zajęcia uzupełniające z języka francuskiego, matematyki, języka obcego, prowadzone w ramach tygodniowego rozkładu zajęć, pozwalają na dłuższą indywidualizację.

                                                                                    Uczniowie o niskich predyspozycjach umysłowych mają możliwość szybkiego wyboru drogi przygotowania zawodowego. Uczniowie w wieku 14-16 lat po ukończeniu klasy V mogą być przyjęci do klas przed zawodowych CPPN lub klas przygotowujących do zawodu CPA.

                                                                                    Celem klas pierwszego typu (CPPN) jest ułatwienie uczniom dokonania właściwego wyboru zawodu przez zapewnienie przyswojenia wiadomości i umiejętności z różnych profesji.

                                                                                    Optymalna klasa gimnazjalna ma 24 uczniów(minimum 16, maksimum 30).Gimnazjum kończy się dyplomem po klasie III zwaną klasą orientacyjną. Absolwenci tej klasy mogą uczyć się dalej w liceum szkolenia zawodowego lub w liceum ogólnokształcącym.

                                                                      W strukturze organizacyjnej gimnazjum wyróżnia się: radę profesorów, radę klasową oraz radę zakładu. Radę profesorską stanowi zespół profesorów tej samej klasy oraz dwóch przedstawicieli rodziców i uczniów. Odbywa ona raz na kwartał zebranie, którego celem jest omówienie osiągnięć szkolnych poszczególnych uczniów klas. Radzie klasowej przewodniczy dyrektor szkoły lub jego zastępca. W skład rady zakładu wchodzą przedstawiciele nauczycieli, administracji szkolnej, personelu pomocniczego, rodziców, uczniów i władz lokalnych. Rada zakładu ustala budżet, rozstrzyga sporne kwestie na podstawie przepisów i wyraża swoje stanowisko wobec planu dydaktyczno-wychowawczego szkoły.

               

Liceum szkolenia zawodowego (LEP)

 

                                                                                    Dwuletnie liceum szkolenia zawodowego (LEP) ma przygotować do uzyskania dyplomu studiów zawodowych (BEP) lub świadectwa przygotowania zawodowego (CAP). Plan tygodniowy wynosi 31-36 godzin lekcyjnych w ramach, których realizowane są przedmioty ogólnokształcące oraz teoretyczne i praktyczne nauczanie zawodu. Ukończenie takiego typu liceum upoważnia do ubiegania się o dyplom techniczny (BT) lub o maturę techniczną (BTn), w ciągu dwóch lat.

                                                                                    Wspomniane wyżej dyplomy różnią się co do swej wartości:

         -dyplom studiów zawodowych określa kwalifikacje zawodowe pewnego zespołu wiedzy związanej z sektorami: przemysłowym, handlowym, administracyjnym lub socjalnym (46 specjalności); najlepsi absolwenci tego kierunku mogą ubiegać się o przyjęcie do pierwszej klasy adaptacyjnej, by w ciągu dwóch lat uzyskać maturę techniczną (BTN) lub dyplom technika (BT).

         -świadectwo umiejętności zawodowej stwierdza przydatność do uprawiania określonego zawodu o dość wąskiej specjalizacji(260). Najlepsi mogą ubiegać się o przyjęcie na drugą specjalność na studiach technicznych dłuższych i w ciągu trzech lat ubiegać się o maturę techniczną (BT);                                         

Liceum ogólnokształcące

 

                                                      Liceum ogólnokształcące stanowi drugi typ szkoły średniej na podbudowie gimnazjum. Jest ono trzyletnie (klasa II, I i końcowa), podzielone na klasy o profilu określonym i specyficznym.

                                                                                                    W klasie o profilu określonym część zajęć lekcyjnych obejmuje: obowiązkowe, wspólne dla wszystkich uczniów i obowiązkowe, do wyboru oraz fakultatywne. Obowiązkowo uczeń ma do wyboru po jednym przedmiocie z dwóch proponowanych mu grup obejmujących dwanaście różnych przedmiotów nauczania. Sprofilowanie obejmuje wszystkie klasy gimnazjum.

                                                                                                  Klasa o profilu specyficznym obejmuje program nauczania zbliżony do liceum zawodowego, gdyż jego zadaniem jest przygotowanie uczniów do uzyskania przez nich matury technicznej z zakresu przedmiotów artystycznych lub dyplomu technika (BT) w określonej dyscyplinie zawodowej.

                                                                                    Nauka w klasie pierwszej i końcowej zróżnicowana jest według kryterium bloków przedmiotowych, zwanych „seriami”, ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin