harvard drążek.doc

(53 KB) Pobierz
XII Plan zajęć:

 

Zatwierdził:

 

 

…………….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ

 

I. Przedmiot:              W - F                                                                                                               

II.      Temat:              Testy sprawności fizycznej: próba harvardzka, podciąganie na drążku                                                                                                                                                         

Czas trwania zajęć:                                                                                               3 x 45 minut zajęcia praktyczne             

IV. Metoda nauczania: 1. nauczanie teoretyczne:

                                                                                                  - wykład

                                                                                                  - pogadanka

                                                                                                  - dyskusja

                                                                                                  - opis

                                                                                                  - opowiadanie

                                                                                                  - wyjaśnienie

                                               2. nauczanie praktyczne:

                                                                                                  - rozwijanie umiejętności

                                                                                                  - pokaz

                                                                                                  - ćwiczenie

                                                                                                  - instruktaż

                                                                                                  - inscenizacja

                                                                                                                                                                                                                 

 

V. Typ lekcji

     1. obejmująca kilka momentów procesu dydaktycznego

     2. poświęcona podaniu nowego materiału

     3. problemowa

     4. poświęcona powtórzeniu wiadomości

     5. obejmująca ćwiczenia praktyczne

     6. poświęcona sprawdzeniu wiadomości i umiejętności

 

VI. Format zajęć

 

1.     system klasowo – lekcyjny

2.     praca grupowa

3.     zapoznanie z obiektami, urządzeniami i instalacjami

4.     zajęcia praktyczne – ćwiczenia praktyczne ze sprzętem

 


VII. Miejsce zajęć

 

1.     sala wykładowa

2.     plac ćwiczeń

3.     stanowisko ćwiczebne

4.     zakład produkcyjny lub inne obiekty

 

VIII. Cel ogólny:

     POZNAWCZY         -

                                 KSZTAŁCĄCY           -

                                 WYCHOWAWCZY   -

 

IX. Pomoce dydaktyczne (wykaz sprzętu)

 

- foliogramy

- rzutnik

- filmy

- monitory + magnetowid

- tablica lekcyjna

- makiety

- przekroje

- programy multimedialne

- komputer

- PN

- zdjęcia

- inne    

 

 

X. Zagadnienia do zajęć:

 

1.     Sprawdzenie sprawności fizycznej strażaków

 

 

XI. Literatura do zajęć:

 

Animator kultury fizycznej w PSP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XII Plan zajęć:

 

Lp.

Treść zajęć

Czas

Uwagi

1.

1. Część wstępna:

2. Czynności organizacyjno – porządkowe.

   - przyjęcie meldunku

   - sprawdzenie obecności

   - podanie tematu i przygotowanie odpowiednich pomocy  

     dydaktycznych.

 

 

5

 

2.

3. Część zasadnicza:

 

1.     PRÓBA WYDOLNOSCIOWA ZMODYFIKOWANA METODA HARWARDZKA („HARVARD STEP-UP TEST”)

Wyposażenie:

- stopień o wysokości 40 cm,

- stoper,

- metronom.

Wykonanie próby:

- badanie przeprowadza się w stroju gimnastycznym,

- metronom nastawia się na 120 uderzeń na minutę,

- czas trwania pełnego ćwiczenia:

- 5 minut.

W ciągu podanego czasu badany wchodzi na stopień w tempie 30 razy w ciągu 1 minuty.

Przed przystąpieniem do próby należy badanemu wyjaśnić sposób jej wykonania, można pozwolić na wsłuchanie się w rytm metronomu oraz kilka próbnych wejść. Na hasło „raz” (pierwszy takt metronomu) badany stawia swą lewą stopę na stopniu, na hasło „dwa” (drugi takt metronomu) dostawia prawą stopę do lewej (na stopień) przy całkowitym wyproście w stawach kolanowych i biodrowym, na hasło „trzy” (trzeci takt metronomu) stawia lewą stopę na podłodze, a na hasło „cztery” (czwarty takt metronomu) prawą stopę dostawia do stopy lewej (na podłogę), przyjmując postawę zasadniczą.

Czas trwania jednego cyklu wynosi 2 sekundy. Jeżeli badany utrzymuje przepisowy rytm, można wyłączyć komendę słowną. Przy próbie zmiany rytmu należy pomóc badanemu donośnym sygnałem.

Po upływie czasu trwania pełnego ćwiczenia badany siada na krześle, a osoba prowadząca badania wykonuje pomiar częstości tętna przez 30 sekund, począwszy od 1 min po zakończeniu próby, następnie od 2 min oraz od 4 min (3 pomiary przez 30 s). Wskaźnik sprawności - Fl oblicza się według następującego wzoru:

 

             czas pracy w s x 100

Fl = ------------------------------------------

       2 x suma trzech pomiarów tętna

                                                                                                                                           

Badany, który nie jest w stanie wykonać próby w założonym czasie, powinien przerwać próbę wcześniej. Próbę przerywa się równieŜ, jeśli badany w ciągu ok. 20 s nie jest w stanie skorygować lub utrzymać rytmu wykonywania ćwiczenia. Badanym tym oblicza się wskaźnik wydolności, wstawiając do licznika wzoru cyfrę odpowiadającą ilości sekund wykonywania ćwiczenia x 100. Pomiary tętna wykonuje

się w sposób omówiony powyżej. Wydolnościowy wskaźnik próby harwardzkiej - ocena „harvard step-up test”:

Wskaźnik wydolności Wynik - Ocena

poniżej 50 niedostateczny 1

50 - 55 słaby 2

56 - 64 dostateczny 3

65 - 79 przeciętny 4

80 - 89 dobry 5

90 i powyżej bardzo dobry 6

W przypadku nieosiągnięcia minimalnego wskaźnika wydolności, strażaka nie dopuszcza się do zaliczenia testu sprawności fizycznej.

2.     Podciąganie się na drążku (drążek na wysokości doskocznej).

Ćwiczący zajmuje pozycję w zwisie na drążku (nachwytem lub podchwytem) ramiona wyprostowane i pozostaje w bezruchu. Ćwiczący wykonuje podciągnięcia tak, żeby broda znalazła się ponad drążkiem, wraca do pozycji wyjściowej (ramiona wyprostowane) i ponawia ewolucję. Oceniający zalicza tylko prawidłowe wykonanie ćwiczenia, wymieniając kolejne liczby zaliczonych powtórzeń. Podczas wykonywania ćwiczenia dozwolona jest praca nóg i tułowia.

 

115

 

3.

4. Synteza materiału:

    - powtórzenie najważniejszych części podanego materiału

    - kontrola efektów nauczania, pytania do odpowiedzi ustnej

      lub pisemnej:

 

 

 

10

 

4.

5. Zakończenie zajęć:

   - podsumowanie zajęć

   - podanie literatury do zajęć

 

 

 

5

 

 

 

XIII. Uwagi i wskazówki prowadzącego zajęcia.

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zgłoś jeśli naruszono regulamin