Scenariusz.pdf

(373 KB) Pobierz
393770885 UNPDF
Scenariusz spotkania z rodzicami dzieci ryzyka dysleksji (klasa I)
TEMAT: Uczeń ryzyka dysleksji w szkole i w domu
Opracowanie: Małgorzata Rożyńska
Termin: wrzesień 1
Czas trwania spotkania ok. 60 min
Cele:
• Nawiązanieżyczliwejwspółpracyzrodzicami
•Ustaleniezasadwspółpracyszkoła–rodzice–uczeń
• Przedstawienieprawiobowiązkówuczniów,uktórychrozpoznajesięryzykodysleksji,iichrodziców
•Zapoznaniezformamiwsparciauczniówryzykadysleksjiwszkole
•Poinformowanierodzicóworodzajupomocy,jakazostanieudzielonaichdzieciom
•Udzielenie rodzicom dzieci ryzyka dysleksji wskazówek, w jaki sposób można skutecznie pomagać dzieciom
wdomu
Pomoce:
•Prezentacjamultimedialna
•PortretH.Ch.Andersena
•„BohaterowiebaśniAndersena”–praceplastycznezaprezentowanewformiewystawynp.nasztalugach
•Kserokopiewybranychmateriałówdlarodziców
•Pomocedydaktycznedoprezentacji
•Przykładowećwiczeniazserii ORTOGRAFFITI z Bratkiem
Przygotowania przed spotkaniem:
•Przygotowaniewystawypracplastycznychuczniówpodtytułem„BohaterowiebaśniAndersena”
•Przygotowaniewystawkizpolecanymipublikacjami:książkami,ulotkami,ilmami,programamikomputerowymi
•Ustawieniewsali,wktórejzaplanowanospotkanie,krzesełwkręgu(sprzyjatonawiązaniudobregokontaktu
zuczestnikami)
•Przygotowaniekserokopiiwybranychmateriałówdlarodziców
Prowadzący: terapeutapedagogiczny,pedagogszkolny,logopedalubinnynauczycielmerytorycznieprzygotowanydo
prezentacjitematu
1 Poterminiepodjęciaprzezszkołędecyzjiwsprawierodzajupomocy,jakazostanieudzielonadzieciomryzykadysleksji(zespe-
cyicznymitrudnościamiwuczeniusię).
393770885.030.png 393770885.031.png
PRZEBIEG SPOTKANIA
Zadania
Sposóbrealizacji
Pomoce
Prezentacja
multimedialna
Czas
trwania
I.Czynnościwstępne:
Nawiązanie dobrego
kontaktu z rodzicami
uczniów.
Wprowadzenie
do tematu:
H. Ch. Andersen –
pisarz z dysleksją.
1.
Przedstawienietematuicelu
2.
Przedstawienieosobyzajmującej
sięwszkolepomocądzieciom
ryzykadysleksji.
5 min
3.
zdysleksją–nawiązaniedo
baśnipt.„Brzydkiekaczątko”
uznanejzaautobiograiczną.
PortretH.Ch.Anderse-
na–portretysławnych
osóbzdysleksjądo-
stępnenastroniewww.
ortograiti.pl
prezentacja
multimedialna
–slajdy2,3;
II.Przedstawienie
problemu:
Co to jest ryzyko
dysleksji?
4.
Zapoznanierodzicówzinforma-
cjami:
cotojest
prezentacja
multimedialna
–slajd4;
ryzyko dysleksji
idysleksjarozwojowa;
przyczynywystępowaniaryzyka
Załącznik nr 1:
Cotojestryzyko
dysleksji?
10 min
dysleksji.
III.Miniwykład
idyskusja:
Symptomy
ryzyka dysleksji
charakterystyczne
dla wieku 6–7 lat.
5.
Przedstawieniesymptomów
ryzykadysleksjicharakterystycz-
nychdlawieku6–7lat
(wg.M.Bogdanowicz2002,
2003)
Wnioski :
Niezwykleważnejestwczesne
Załącznik nr 2:
Symptomyryzyka
dysleksjicharaktery-
stycznedlawieku
6–7lat.
prezentacja
multimedialna
–slajd5;
dostrzeżeniesymptomówiroz-
poznanieryzykadysleksji.
Dzieckuryzykadysleksjinależy
15 min
udzielaćpomocyjaknajszybciej,
byproblemynienasilałysię.
6.
Wymianaspostrzeżeńzrodzica-
spotkania.
H.Ch.Andersen–baśniopisarz
mi,odpowiedzinapytania.
393770885.032.png 393770885.033.png 393770885.001.png 393770885.002.png 393770885.003.png 393770885.004.png 393770885.005.png 393770885.006.png 393770885.007.png 393770885.008.png 393770885.009.png
IV.Miniwykład
idyskusja:
W jaki sposób można
skutecznie przezwy-
ciężać specyiczne
trudności u uczniów
ryzyka dysleksji?
7.
Prawaiobowiązkiuczniaryzyka
Załącznik nr 3:
Prawaiobowiązki
uczniaryzyka
dysleksji.
prezentacja
multimedialna
–slajdy6,7;
Załącznik nr 4:
Zasadydobrej,
skutecznejwspółpracy
szkoła–rodzice–uczeń.
Kontraktustalający
warunkiwspółpracy
–kserokopiedlarodzi-
ców.
8.
Zasadywspółpracy
prezentacja
multimedialna
–slajd8;
szkoła–rodzice–uczeń.
9.
Formypomocyuczniomryzyka
Załącznik nr 5:
Przykładowe formy po-
mocy uczniom ryzyka
dysleksji w szkole.
dysleksjiwdanejszkole–przed-
stawieniekonkretnychpropo-
zycji.
20 min
10.
Wskazówkidlarodzicówdo
Załącznik nr 6:
Wskazówkidlarodzi-
cówdopracywdomu
–kserokopiedlarodzi-
ców.
prezentacja
multimedialna
–slajd9;
11.
rodzicwszkole–przedstawie-
niekonkretnychpropozycji.
Załącznik nr 7:
Przykładoweformy
pomocydlarodziców
wszkole.
12.
Wymianaspostrzeżeńzrodzi-
V.Pokaziprezentacja:
Program
Edukacyjno-Terapeu-
tyczny ORTOGRAFFITI
z Bratkiem .
13.
ORTOGRAFFITI i serii
ORTOGRAFFITI z Bratkiem
Przykładowećwiczenia
z serii ORTOGRAFFITI
z Bratkiem
prezentacja
multimedialna
–slajdy10,11;
14.
Jakiesązałożeniaiceleprogra-
Załącznik nr 8:
Jakiesązałożenia
iceleprogramu ORTO-
GRAFFITI z Bratkiem?
prezentacja
multimedialna
–slajd12;
mu ORTOGRAFFITI z Bratkiem?
10 min
15.
no-terapeutycznegodlaucznia
klasyIorazwskazówekdopra-
cyzseriąwdomu.
Załącznik nr 9:
Wskazówkidopracy
wdomunapodstawie
programu ORTOGRAFFI-
TI z Bratkiem .
prezentacja
multimedialna
–slajdy13,14,
15,16;
VI.Zakończenie
ogólnegospotkania.
Rozmowyindywidual-
nezrodzicami.
16.
instytucji,stroninternetowych,
gdzierodzicemogąznaleźć
informacjenatematdysleksji
orazwybranychpublikacji;
PolskieTowarzystwo
Dysleksji
www.ptd.edu.pl
prezentacja
multimedialna
–slajdy17,18;
17.
Przedstawienieterminówindy-
widualnychkonsultacjizrodzi-
camiwciągutygodnia.
wzależ-
nościod
potrzeb
18.
Zachęcenierodzicówdoobej-
rzeniaprzygotowanejwystawki
zpolecanymipublikacjami
iwystawypracplastycznych
uczniów(wtymryzykadyslek-
sji)„Bohaterowiebaśni
Andersena”.
dysleksji.
pracywdomu.
Jakąpomocmożeotrzymać
cami,odpowiedzinapytania.
Prezentacjacałegoprogramu
Prezentacjapakietuedukacyj-
Podanieadresów,telefonów
393770885.010.png 393770885.011.png 393770885.012.png 393770885.013.png 393770885.014.png 393770885.015.png 393770885.016.png 393770885.017.png 393770885.018.png 393770885.019.png 393770885.020.png 393770885.021.png 393770885.022.png 393770885.023.png 393770885.024.png 393770885.025.png
Załącznik nr 1
Co to jest ryzyko dysleksji?
Badania prowadzone od lat 80. dowiodły, że dysleksja rozwojowa ma podłoże biologiczne. Jest uwarunkowana gene-
tycznie, a więc dziedziczona. Może też być spowodowana zmianami w centralnym układzie nerwowym, wywołanymi
nieprawidłowym rozwojem w okresie prenatalnym (ciąży) i oddziaływaniem szkodliwych czynników w okresie porodu
i po urodzeniu (np. niedotlenienie mózgu, wylewy wskutek pęknięcia naczyń krwionośnych). Specyiczne trudności
w czytaniu i pisaniu mogą być wywołane różnymi przyczynami u różnych dzieci.
Według deinicji Międzynarodowego Towarzystwa Dysleksji z 1994 roku dysleksja rozwojowa jest jednym z wielu róż-
nych rodzajów trudności w uczeniu się. Określa się je jako „specyiczne trudności w uczeniu się”, co oznacza, iż przyczy-
ną tych trudności jest nieharmonijny rozwój psychomotoryczny dziecka – niektóre funkcje rozwijają się prawidłowo lub
ponadprzeciętnie, zaś inne z opóźnieniem. Dotyczy to zaburzeń rozwoju niektórych funkcji poznawczych i ruchowych
oraz ich współdziałania (integracji percepcyjno-motorycznej).
Dysleksja przejawia się zaburzeniami funkcji poznawczych i ruchowych:
1. Uwagi, pamięci, percepcji słuchowej
Dziecko nie spostrzega różnicy pomiędzy głoskami podobnymi (t–d), myli je podczas zapisywania, myli słowa róż-
niące się jedną głoską (koty–kody), ma trudności z dokonywaniem analizy sylabowej, a przede wszystkim analizy
głoskowej, czyli wydzielania głosek ze słów (rak = r + a + k). Powoduje to, że zapisując wyrazy opuszcza lub dodaje
litery czy sylaby, może nie umieć rozpoznać rymujących się słów (rok–rak–sok), ani wymyślać słów do rymu. Zabu-
rzenia uwagi słuchowej i pamięci fonologicznej w dalszej karierze szkolnej dziecka powodują opuszczanie wyrazów
podczas dyktanda, trudności z przypomnieniem sobie właściwego słowa podczas pisania samodzielnego i podczas
czytania.
2. Uwagi i spostrzegania wzrokowego, pamięci wzrokowej
Dziecko ma w klasie I trudności z zapamiętywaniem liter, długo utrzymujące się trudności z ich odróżnianiem, stąd
mylenie liter podobnych pod względem kształtu (t–l–ł, m–n), zapominanie kształtu rzadziej występujących liter
(F, H, Ł), co utrudnia ich zapisywanie czy też utrudnia czytanie elementarne (dekodowanie). W dalszym etapie nauki
czytania prowadzi to do wydłużania czasu dokonywania syntezy i odczytania globalnego wyrazu (przykład: podczas
odczytywania wyrazu sok odbywa się najpierw literowanie – s,o,k, potem wtórna synteza s + o + k = sok). W klasach
starszych uczniowie z zaburzeniami pamięci wzrokowej mogą mieć trudności z utrwaleniem poprawnej pisowni wy-
razów zawierających trudność ortograiczną (rz–ż, ó–u, h–ch).
3. Motoryki
Z powodu zaburzeń ruchu narządów mowy oraz ruchu gałek ocznych podczas czytania dziecko słabiej rozpoznaje
podobnie brzmiące głoski. Zaburzenia manualne w zakresie małej sprawności ruchowej rąk, słaba pamięć ruchowa
i wolniej przebiegająca automatyzacja ruchów podczas pisania nie tylko wpływają na wolne tempo pisania, niski
poziom graiczny pisma i łatwe męczenie się ręki, lecz również na trudność zapamiętania wzorców ruchowych, które
pozwalają na zapisywanie w sposób automatyczny poprawnej formy wyrazów. Zaburzeniom ruchowym często towa-
rzyszą zakłócenia kształtowania się lateralizacji, czyli dominacji narządów ruchu po jednej stronie ciała. Przykładem
opóźnienia rozwoju lateralizacji jest oburęczność, zamiast oczekiwanej prawo lub leworęczności u dziecka powyżej
7 lat. Obuoczność utrudnia sprawne czytanie. U dzieci dyslektycznych często występuje skrzyżowana lateralizacja
(na przykład praworęczność i lewooczność w powiązaniu z innymi zaburzeniami). Nieprawidłowej lateralizacji często
towarzyszą zaburzenia orientacji, szczególnie w rozpoznawaniu kierunków w przestrzeni oraz lewej i prawej strony
własnego ciała. Dzieci z takimi zaburzeniami mają kłopot z rozróżnianiem liter o podobnych kształtach, lecz inaczej
położonych w przestrzeni, jak: p–b–d–g, piszą litery lustrzanie, zapisują wyrazy oraz zdania od strony prawej do
lewej.
Przyczyną ryzyka dysleksji oraz dysleksji rozwojowej mogą być nie tylko zaburzenia rozwoju poszczególnych funkcji
uczestniczących w czytaniu i pisaniu, ale i brak ich dobrego współdziałania (koordynacja wzrokowo-ruchowa pod-
czas pisania, wzrokowo-słuchowa podczas czytania itp.).
393770885.026.png 393770885.027.png
Objawy dysleksji mają swoją dynamikę i zmieniają się wraz z wiekiem. Ryzyko dysleksji można rozpoznać w wieku
przedszkolnym w oparciu o symptomy dysharmonijnego rozwoju psychoruchowego dziecka. Jeśli próby pomocy w for-
mie ćwiczeń stymulujących w klasie 0 i korekcyjno-kompensacyjnych na etapie edukacji wczesnoszkolnej (klasy I–III)
nie przyniosą poprawy, rodzice powinni z dzieckiem udać się na badanie diagnostyczne do poradni psychologiczno-
-pedagogicznej. Opinia o dysleksji rozwojowej wydana po trzeciej klasie szkoły podstawowej jest ważna na cały okres
edukacji szkolnej (zgodnie z nowymi przepisami o pomocy psychologiczno-pedagogicznej). Badanie diagnostyczne jest
dokonywane w poradni psychologiczno-pedagogicznej przez zespół złożony z psychologa, pedagoga i logopedy. W po-
radni korzysta się w razie potrzeby z konsultacji lekarskich (na przykład okulistycznej, laryngologicznej, foniatrycznej,
psychiatrycznej), aby wykluczyć wadę zmysłu jako przyczynę trudności lub by stwierdzić potrzebę psychoterapii, gdy
pojawią się wtórne zaburzenia nerwicowe, na przykład depresja.
Badanie psychologiczne pozwala ocenić poziom funkcjonowania intelektualnego. Natomiast w badaniach pedagogicz-
nych ustala się, czy trudności w czytaniu i pisaniu występują jednocześnie czy w izolacji, oraz w jakim nasileniu. Ana-
lizuje się jakościowo błędy i rodzaj trudności oraz zestawia te dane z pozostałymi wynikami, aby je zinterpretować.
Ustala się również stopień opanowania programu nauczania i ewentualny wpływ zaniedbania środowiskowego i dydak-
tycznego na umiejętności dziecka.
W wyniku badań stawia się diagnozę ryzyka dysleksji i dysleksji rozwojowej, jeżeli:
• stwierdzasięprawidłowyrozwójumysłowy,
•występująudzieckaistotneopóźnieniarozwojufunkcji(słuchowo-językowych,wzrokowo-przestrzennych,rucho-
wych, integracji tych funkcji), które stanowią podstawę do wykształcenia się umiejętności czytania i pisania,
•występowanietrudnościwczytaniuipisaniudostrzegasięodpoczątkunaukiszkolnej,
•objawysąnasiloneidługotrwałe,nieustępująnatychmiastpopodjęciuterapiipedagogicznej.
Nie rozpoznaje się dysleksji rozwojowej, gdy trudności w nauce są:
•wynikiemzłegofunkcjonowanianarządówzmysłu(niedosłuchulubwadywzroku),
•efekteminteligencjiniższejniżprzeciętnalubupośledzeniaumysłowego,
•skutkiemschorzenianeurologicznego(MPD,epilepsja),
• wynikiemzaniedbaniaśrodowiskowegoidydaktycznego.
393770885.028.png 393770885.029.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin