scenariusz na hospitację droga listu.doc

(34 KB) Pobierz

Konspekt zajęć świetlicowych

 

Termin zajęć:  30.10.2007

Prowadząca: Anna Niemczyk

Czas zajęć: 12.45 – 13.30

Uczestnicy zajęć: uczniowie klasy III

 

Temat: Droga listu dawniej i dziś.

 

Cele ogólne:

- uczeń wie jaka jest droga listu od nadawcy do adresata

- uczeń potrafi odpowiednio zachować się podczas zakupu pocztówki i znaczka   na poczcie, stosuje formy grzecznościowe

- uczeń potrafi pokazać swe uczucia za pomocą gestów, mimiki twarzy

 

 

Cele szczegółowe:

- uczeń potrafi przedstawić się i podać swój dokładny adres

- uczeń wie czym zajmuje się poczta, co się w niej znajduje i co można kupić na poczcie

- uczeń wie co to jest widokówka, jakie są jej inne nazwy i w jakich sytuacjach się ją wysyła

- uczeń wie do czego służy skrzynka pocztowa

- uczeń wie na czym polega praca listonosza

- uczeń wie kim jest adresat a kim nadawca

- uczeń potrafi opowiedzieć jak kiedyś wysyłano listy

 

Metody:

- pogadanka

- drama

- pokaz

- ćwiczenia praktyczne

 

Środki:

- opowiadanie „Jak kiedyś przesyłano listy”

- pocztówki, znaczki, koperty, pieniądze

- torba listonosza

- listy dla dzieci

 

 

Przebieg zajęć:

1.     Zgromadzenie dzieci w kręgu na krzesełkach. Przywitanie ich i przedstawienie tematu zajęć.

2.     Zabawa dydaktyczna „Umiem się przedstawić, znam swój adres” – Każde dziecko przedstawia się, określa nazwę miejscowości, numer domu, nazwę gminy i powiatu oraz województwa.

3.     Rozważania na temat poczty:

- Czym zajmuje się poczta? (instytucja zajmująca się przede wszystkim świadczeniem usług pocztowych)

     -  Co znajduje się na poczcie? ( okienka, budki telefoniczne, skrzynki na    listy)

      - Co można na poczcie kupić? ( znaczki, koperty )

-  Co to jest widokówka i jakie są jej inne nazwy? ( pocztówka, karta pocztowa )

        - W jakich sytuacjach wysyła się widokówki? ( z okazji urodzin,

      z okazji świąt, z wakacji )

- Co to jest skrzynka pocztowa? (skrzynka do której wrzucamy listy)

- Na czym polega praca listonosza?

- Kim jest adresat a kim nadawca?

 

4. Droga listu – Wybrane dziecko opowiada jaka jest droga listu -

nadawca > skrzynka pocztowa > poczta > listonosz > adresat

5        Jak kiedyś wysyłano listy? – odczytanie opowiadania.

6. Zabawa tematyczna „poczta” – dzieci kolejno podchodzą do „punktu pocztowego” i kupują wybrane przez siebie pocztówki, znaczki. Zwrócenie uwagi na kolejne czynności:

 

- Przywitanie się : dzień dobry ( w miejscu publicznym ).

- Poproszenie o kopertę i znaczek.

- Zapłacenie pani za kupione rzeczy.

- Pożegnanie się : do widzenia ( w miejscu publicznym ).

4.     Zabawa w listonosza. Jeden z uczniów jest listonoszem i roznosi wybranym osobom listy. Rozmawiają ze sobą naśladując listonosza i odbiorcę. Następnie odbiorca po przeczytaniu listu  gestem, ruchem i mimiką przedstawia jego treść(złość, radość, smutek, zadowolenie). Uczniowie odgadują teść listu a kto odgadnie pierwszy zostaje listonoszem.

5.     Zakończenie zajęć – podziękowanie za uczestniczenie w zajęciach i poproszenie aby przy wyjściu każde dziecko postawiło „+” na buźce smutnej lub wesołej w zależności od tego jaki jest jego nastrój po zajęciach.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin