Wanda Malinowska (Konspekt zajęć- 6 latki).doc

(34 KB) Pobierz
Konspekt zajęć prowadzonych

Konspekt zajęć prowadzonych

przez Wandę Malinowską w grupie 6-latków

 

 

Temat: Odtworzenie wzoru graficznego piosenki „Zasiali górale” z zastosowaniem metody dobrego startu.

 

Cele:

-rozwijanie funkcji językowych, funkcji spostrzeżeniowych: wzrokowych, słuchowych, dotykowych, kinestetycznych(czucie ruchu) i motorycznych oraz współdziałania między tymi funkcjami, czyli integracji percepcyjno-motorycznej.

 

Cele operacyjne:

- dziecko umiejętnie reguluje swój oddech,

- dziecko zna części swojego ciała,

- rozpoznaje melodie znanych piosenek.

- tańczy z jednoczesnym śpiewaniem,

- umie zatańczyć proste układy,

- dziecko wie, która jest prawa i lewa ręka,

- umie nazywać stronę prawą i lewą,

- potrafi odtworzyć kierunek ruchu od prawej do lewej,

- umie odtworzyć wzór graficzny pokazany przez nauczycielkę,

- reaguje na zmiany tempa,

- potrafi wystukać, wytupać, wyklaskać rytm piosenki,

- czerpie radość z pracy tą metodą,

 

Pomoce: ilustracja przedstawiająca górali, woreczki wypełnione grochem, plansza ze wzorem graficznym piosenki, tacki z kaszą manną, kartka z bloku, kreda,  kredki, karta pracy.

 

Przebieg:

1. Część wprowadzająca

a) Powitanie

dzieci stoją w parach naprzeciw twarzą do siebie, witają się na różne sposoby: prawą ręką, dotykają się czołami, brodami, łokciami na przemian, nóżkami na przemian, paluszkami, nogą lewą z lewą ręką.

b) Słuchanie piosenki

- Zagadka muzyczna- rozpoznanie, śpiew zbiorowy piosenki „Zasiali górale”

- Rozmowa nt. piosenki (odsłonięcie gazetki) O kim mówi piosenka? Co robią górale? itd.

- Ćwiczenia słuchu fonematycznego- „Głoska „r” budzi nas”

Dzieci siedzą w kole, mają opuszczone głowy. Gdy słyszą głoskę „r” w wymienionych przez nauczycielkę słowach, podnoszą głowę do góry.

 

2.

a) Ćwiczenia ruchowe

Zabawa „Ptaszki”. Ptaszki śpią (przysiad). Na „raz”, dwa, trzy” ptaszki wyskakują z gniazda i fruwają (machają skrzydełkami). Zniżają lot i znajdują na ziemi. Co? (owies). Dzieci naśladują dwoma paluszkami dziobanie ziarenek (dwa paluszki – kciuk + plus pozostałe po kolei – 4x.

 

 

 

b) Ćwiczenia ruchowo – słuchowe (woreczki)

Dzieci śpiewają piosenkę „Zasiali górale”, uderzają o woreczek:

- prawą ręką – pięścią, wewnętrzną stroną, krawędzią dłoni

- lewą ręką – tj. wyżej

c)Ćwiczenia ruchowo - słuchowo – wzrokowe

- Demonstracja wzoru – skojarzenie wzoru z piosenką. N - ka śpiewa  piosenkę jednocześnie 

   wodząc ręką po wzorze

- Wodzenie palcem po wzorze z równoczesnym śpiewaniem piosenki: 2 – 3 dzieci

- Odtwarzanie wzoru w powietrzu przez wszystkie dzieci

- Wzór ginie – odtwarzanie wzoru w powietrzu przez wszystkie dzieci

- Odtwarzanie wzoru na stole

- Odtwarzanie wzoru na tacach z kaszą

- Odtwarzanie wzoru kredą na kartce z bloku

 

 

 

3.Zakończenie

a)     omówienie prac

b)     ćwiczenia relaksujące

Zabawa ruchowa „Taniec górali”

 

4. Pożegnanie – dzieci żegnają się – podają sobie ręce

 

 

 

 

 

 

              Opracowała:

                                                                                     Wanda Malinowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin