W krainie figur geometrycznych(1).doc

(29 KB) Pobierz
W krainie figur geometrycznych

W krainie figur geometrycznych

 

Wychowanie w przedszkolu – Ewa Padwańska.

 

Scenariusz VII

 

Temat: Poznanie podstawowych figur geometrycznych w formie zabawy.

Cele: Utrwalenie podstawowych cech jakościowych, figur geometrycznych: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt; budzenie zainteresowań, kompozycjami artystycznymi z prostych figur geometrycznych; przyzwyczajenie dzieci do dokładnego wykonywania poleceń, rozwijanie poczucia bezpieczeństwa, bliskiego kontaktu z druga osobą.

Pomoce: Elementy do dekoracji sali (figury geometryczne), magnetofon, stój wróżki, pacynka Kubu7ś Puchatek, modele figur geometrycznych do pokazu, emblematy figur w kolorach, stojaki z figurami geometrycznymi, 4 obręcze w kolorach jak emblematy, lusterka.

Przebieg zajęć:

1)                  Dzieci wchodzą do sali. Witają się ze sobą poprzez: klaśniecie w dłoń   drugiego dziecka, machanie ręką, witają się także z nauczycielką.

2)                  Dzieci siadają. Nauczycielka opowiada: Jak myślicie, gdzie jesteśmy?     Rozglądam się, widzę jak tu tajemniczo, tyle tu różnych figur geometrycznych.         Pomyślałam sobie, że to kraina figur. W każdej krainie mieszka jakaś wróżka. Na pewno w tej także mieszka. Zamknijcie oczy, zakryjcie oczy rękami  i spróbujcie cicho zawołać: czarodzieju, przyjdź do nas.

W tym czasie nauczycielka zakłada na rękę pacynkę Kubusia Puchatka opowiada dalej: Spójrzcie, ktoś do nas przyszedł i coś nam przyniósł. Tak, to Kubuś Puchatek przyniósł mi paczkę. Kubuś Puchatek mówi mi (nauczycielka przystawia pacynkę do ucha), że wróżka tej krainy nie mogła przyjść, ale przyni9sła mi strój (paczka), który pomoże mi czarować. Nauczycielka przebiera się za wróżkę, różdżka będzie służyć jej do czarowania.

3)                  Dzieci siedzą w kole, słuchają cichej muzyki. Naraz słyszą pukanie. Nauczycielka: Kto puka? Podchodzi z Kubusiem do drzwi i przynosi trójkąt, który mówi:

Smutny jest żywot trójkąta,

              Kiedy łza płynie z każdego kąta

              Jeżeli ktoś rozweseli mnie w tej krainie,

              Może wtedy łza już nie popłynie.

              Nauczycielka zadaje dzieciom pytania: Kto to jest? Jak ten trójkąt wygląda? Dlaczego płacze? Kubuś Puchatek podpowiada mi, że trójkąt ma swoich przyjaciół, ale gdzieś zginęli. Jacy to przyjaciele? (figury geometryczne)

              Nauczycielka czaruje:

              Abranadabra

              Abra nadabra

              Przyjaciele przybywajcie

              Trójkąt pocieszajcie

              Nauczycielka za pomocą różdżki wskazuje gdzie ukryty jest kwadrat. Dziecko przynosi go. Pytania: Co to za figura, jak wygląda, czym się różni od trójkąta? Dlaczego jest niezadowolony? Kubuś Puchatek podpowiada mi, bym dalej czarowała.

              Abrakadabra,

              Abrakadabra.

              Przyjaciele przybywajcie.

              Kwadrat pocieszajcie.

              Pałeczka – różdżka wskazuje wybranemu dziecku miejsce, gdzie jest prostokąt. Dzieci opisują wygląd prostokąta. Nauczycielka: Zobaczcie wszystkie te figury są nadal smutne. Czyżby kogoś brakowało?

              Abraradabra,

              Abraradabra.

              Koło przybywaj

              Przyjaciół pocieszaj.

              Różdżka wskazuje, gdzie ukryte jest koło. Koło odpowiada:

              Jestem koło, ładne koło

              Wszystkim razem nam wesoło.

              Dzieci opisują koło.

4)                  Dzieci podzielone na 4 grupy (na szyi mają trójkąty, kwadraty, prostokąty, koła w czterech kolorach). Tańczą do muzyki, na przerwę zatrzymują się przed stojakami z taką samą figurą. Wybrane dziecko przelicza dzieci w swoim rzędzie.

5)                  Na podłodze nauczycielka rozkłada 4 obręcze w takich samych kolorach, jakie maja figury geometryczne, które otrzymały dzieci (np. żółte, zielone, czerwone, niebieskie). Dzieci z odpowiednimi kolorami na szyi podchodzą do obręczy i robią kółko. Gdy gra muzyka, koła krążą. Na przerwę w muzyce dzieci siadają, zamykają oczy o myślą o czymś przyjemnym. W tym czasem nauczycielka zmienia koła. Zabawę powtarza się 3-4 razy.

6)                  Nauczycielka rozdaje dzieciom lusterka. Dzieci chuchają na nie, aż zaparują, wtedy palcem rysują taką figurę, jaką mają na swoim emblemacie. Dzieci żegnają się z Kubusiem Puchatkiem.

7)                  Następnie dzieci przechodzą do stolików, gdzie wybierają sobie dowolną pracę, np. kolorowanie obrazka z figurami geometrycznymi, składanie figury geometrycznej z części, przewlekanie sznurka przez otwory wycięte w dowolnej figurze lub układanie dowolnego szlaczka z figur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin