SCENARIUSZ_ZAJ_DYDAKTYCZNYCH-_matematyka-_figury_geom[1]..doc

(33 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

 

Temat dnia: Figury geometryczne

Prowadząca: Barbara Gorońska, Aneta Kaczor

 

Cele ogólne:

-          rozpoznawanie figur geometrycznych

-          wskazywanie właściwości kwadratu, prostokąta, koła i trójkąta

 

Cele szczegółowe: dziecko..

-          Potrafi znaleźć rozwiązanie prostych rymowanych zagadek

-          Rozpoznaje koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt wśród innych figur,

-          Potrafi wskazać dane figury w otoczeniu,

-          Zna charakterystyczne cechy kwadratu, prostokąta, trójkąta

-          Zna i nazywa figury geometryczne,

-          Klasyfikuje według określonej cechy             

-          Kojarzy kształty figur geometrycznych z ich nazwą

-          Umie pokolorować figury geometryczne zgodnie z poleceniem n-lki

-          Potrafi wyodrębnić kwadrat i prostokąt spośród innych figur geometrycznych

 

Metody pracy:

-          oparte na aktywności nauczyciela: czytanie wiersza, zadawanie pytań problemowych, pogadanka, instruktaż

-          oparte na aktywności ucznia: swobodna wypowiedź, rozwiązywanie zadań

 

·         Formy pracy:

·         Indywidualna

·         W parach

·         Zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: figury geometryczne: koło, prostokąt, trójkąt, kwadrat,

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Rozwiązywanie zagadek o figurach geometrycznych, ukrytych w różnych miejscach sali w kopertach:

 

To taka dziwna jest figura

Bo nie wiadomo, gdzie dół, a gdzie góra.

Do góry głową czy na dół, zawsze wygląda jednakowo.

Ma 4 równe kąty,

Ma 4 równe boki

Tak samo długi jest jak i szeroki. ( kwadrat)

 

Ma proste kąty, po dwa jednakowe boki, bywa niski, albo wysoki.

Bywają niskie jak ten mur

Albo wysokie, jak drapacz chmur

Duży to ściana cała na żółto pomalowana

Mały to zeszyt.

Czym jest tablica, powiedzcie mi, czy to jest kwadrat czy mi się śni? (prostokąt)


Ja mam boków mniej

Jest mi przez to lżej

A magiczna liczba trzy

Zawsze towarzyszy mi.

Mam trzy boki i wierzchołki

Trzy mam kąty, trzy odcinki. (trójkąt)

 

Toczę, toczę się wesoło

I do wszystkich macham wkoło

Początku nie mam ani końca

I trochę podobne jestem do słońca. (koło)

 

2. Uważne słuchanie wiersza D. Wawiłow „Trójkątna bajka”- rozmowa na temat treści wiersza. Zachęcanie dzieci do brania udziału w czytaniu bajki. Szukanie pomysłów na to, co mogłoby sprawić, żeby królestwo stało się:

a)      prostokątne

b)      kwadratowe


Była raz sobie skała
bardzo dziwna, TRÓJKĄTNA,
stał na tej skale pałac,
bardzo dziwny, TRÓJKĄTNY.
W pałacu tym na tronie
bardzo dziwnym, TRÓJKĄTNYM,
zasiadał król w koronie
bardzo dziwnej, TRÓJKĄTNEJ,
i patrzył z okna wieży
bardzo dziwnej, TRÓJKĄTNEJ,
na dzielnych swych rycerzy
bardzo dziwnych, TRÓJKĄTNYCH.

Aż kiedyś raz dworacy
na szczerozłotej tacy
przynieśli mu śniadanie
wykwintne niesłychanie -
a było to nieduże
zwyczajne jajko kurze,
bardzo dziwne,
OKRĄGŁE!

I krzyknął król:
,,No wiecie!
Toż to prawdziwa bajka!
Pomyśleć, że na świecie
są takie cudne jajka!
Więc niech mi odtąd wszędzie
OKRĄGŁYM wszystko będzie!"
Dworacy - nieboracy
zabrali się do pracy
i w ciągu jednej chwili
jak kazał, tak zrobili.

I odtąd stała skała
bardzo dziwna, OKRĄGŁA,
a na tej skale pałac
bardzo dziwny, OKRĄGŁY,
w pałacu zaś na tronie
bardzo dziwnym, OKRĄGŁYM,
zasiadał król w koronie
bardzo dziwnej, OKRĄGŁEJ,
i patrzył z okna wieży
bardzo dziwnej, OKRĄGŁEJ,
na dzielnych swych rycerzy
bardzo dziwnych, OKRĄGŁYCH.

 

3. Wspólne określenie właściwości koła, trójkąta, kwadratu i prostokąta- nauczycielka poprzez zadawanie uczniom odpowiednich pytań pomocniczych naprowadza je na właściwości kwadratu i prostokąta:

-          Kwadrat- wszystkie boki równe ( takiej samej długości), 4 kąty, wszystkie kąty proste (takie same), 4 wierzchołki.

-          Prostokąt- dwa boki dłuższe, dwa boki krótsze, 4 kąty proste, 4 wierzchołki.

-          Trójkąt- 3 boki, 3 kąty, 3 wierzchołki

-          Koło- nie ma boków, wierzchołków ani kątów

 

4. Kreślenie ręką w powietrzu kształtu figur podawanych przez nauczyciela.

 

5. Szukanie w najbliższym otoczeniu dziecka (sala lekcyjna) przedmiotów w kształcie kwadratu i prostokąta, koła, trójkąta.

 

6. Segregowanie figur w parach według jednej lub kilku cech: kształtu, wielkości, koloru, od najmniejszego do największego (manipulowanie klockami Dienesa). Układanie z klocków ludzika.

 

8. Odgadywanie kształtu na podstawie dotyku. Dzieci wyczuwają palcami kształt figury, określają jaka to figura.

 

9. Kolorowanie wszystkich trójkątów na ilustracji- co powstanie- żyrafa.

 

11. Kolorowanie obrazka wg wzoru- wypełnianie elementu w kształcie danej figury geometrycznej odpowiednim kolorem.

4

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin