KTO POSPRZĄTA - teatrzyk kukiełkowy.doc

(34 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Kto posprząta?” – teatrzyk kukiełkowy na podstawie tekstu I. Salach.

Cele:

·         wdrażanie do uważnego słuchania treści przedstawienia

·         nabywanie umiejętności wyrażania myśli w sposób zrozumiały dla innych

·         dostrzeganie konieczności porządkowania miejsca zabawy

·         rozumienie potrzeby dbania o wspólne zabawki

·         nabywanie umiejętności wskazywania miejsca wybranych zabawek

·         usprawnianie narządów mowy na zgłoskach „szur” i „buch”.

Metody:

·         czynne:

- metoda zadań stawianych dzieciom

·         słowne:

- rozmowa

- metoda żywego słowa

Formy:

·         zbiorowa

·         zespołowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

              Kukiełki i akcesoria do teatrzyku, tekst I. Salach „Kto posprząta?”, magnetofon, płyta CD z muzyką, kosz i koc do jego nakrycia, zabawki zgromadzone w sali (lalki, misie, klocki, samochody, książki).

Przebieg zajęć:

1. „Kto posprząta?” – teatrzyk kukiełkowy.

Kasia bawi się lalką, usypia ją śpiewając piosenkę. Podeszła do niej Ola:

-Co robisz?
-Bawię się lalką, jestem jej mamą. Musisz być cichutko, bo ona chce spać.
-Zostaw lalkę, zbudujemy wielki dom z klocków.
-Z tych nowych?
-Z tych nowychpotwierdziła Ola.
-Świetnie, bierzmy się do pracy. Może zbudujemy zamek?
Rozochociła się Kasia. Rzuciła laleczkę w kąt i z wielka radością buduje domek.         Podszedł do nich Marcin:
-Co robicie?
-Budujemy wielki domodrzekły razem.
-Ee... Zobaczcie jakie mam samochody, zbudujcie dla nich garaże, to pobawimy się razem –zaproponował.
-Doskonale! odparła Kasia ale te klocki się nie nadają, weźmy drewniane. Dzieci porzuciły miejsce zabawy; wyjęły z pudełka drewniane klocki i z zapałem budują ogromne garaże dla samochodów Marcina.
       Pani Hania obserwowała dzieci z boku. Nic nie powiedziała, gdy Kasia rzuciła lalkę. Nic nie powiedziała, gdy dziewczynki zostawiły rozsypane klocki. W pewnej chwili stanęła smutna na środku sali i rzekła:
- Kto posprząta rozrzucone zabawki?
Dzieci zawstydziły się, pierwszy raz zobaczyły smutną panią. Bez słowa zabrały się za porządki. Kasia posadziła lalkę na tapczanie, Ola i Marcin pozbierali klocki.
Gromadka dzieci podeszła do pani:
-Obiecujemy, że będziemy dbać o nasze zabawki – zapewniał Marcin – i zawsze po sobie posprzątamy – dodały zgodnie dziewczynki.
Na twarzy pani Hani pojawił się ciepły uśmiech, który dzieci tak bardzo lubią.
2. Rozmowa na podstawie teatrzyku:
- Kto występował w tym przedstawieniu?
- Czym bawiła się Kasia?
-Jaką zabawę zaproponowała Kasi Ola?
- Co Kasia zrobiła z lalką?
- Jaką zabawę zaproponował dziewczynkom Marcin?
- Co dziewczynki zrobiły z klockami, którymi wcześniej się bawiły?
- O co spytała pani Hania i jaką miała minę?
- Co zrobiły dzieci z porozrzucanymi zabawkami?
- Co dzieci obiecały swojej pani?
- Dlaczego należy po sobie sprzątać zabawki?
- Jak wyglądałaby sala, gdyby dzieci po sobie nie sprzątały?
 

3. „Sprzątanie” – zabawa ruchowa z elementami pantomimy.
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczycielka włącza muzykę i pokazuje dzieciom czynności związane ze sprzątaniem, zadaniem dzieci jest naśladowanie tych czynności.
- zamiatanie
- mycie szyb
- trzepanie dywanu
- mycie podłogi
- zmywanie naczyń
- odkurzanie dywanu
Po tej zabawie nauczycielka prosi dzieci o odgadnięcie i nazwanie wykonywanych czynności.
4. „Sprzątamy” – zabawa artykulacyjna.

Nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy: chłopcy naśladują ruchy i dźwięki związane z zamiataniem szczotką, wymawiając szu, szu, szu,  dziewczynki -związane z trzepaniem dywanów, wymawiając buch, buch, buch. Grupy na zmianę bawią się w sprzątanie, reagując na słowa: odkurzacz lub szczotka lub dźwięki szu, szu, szu lub buch, buch, buch.
5. „Bałagan” – zabawa dydaktyczna (wskazywanie miejsca wybranych zabawek).
Nauczycielka pokazuje dzieciom kosz, w którym zgromadziła różne zabawki i proponuje dzieciom, aby uważnie rozejrzały się po sali. Dzieci wspólnie wskazują prawidłowe miejsce zabawek i odnoszą je.
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć. Nauczycielka na zakończenie przeprowadza z dziećmi krótką rozmowę na temat: „Jak wyglądałaby zabawa w bałaganie?”, „Dlaczego przyjemniej bawić się w posprzątanej sali?”

 

                                                                                                                                           

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin