3. PRZEWIDYWANIE NAŚLADOWANYCH DŹWIĘKÓW
Cel: Doskonalenie naśladowania dźwięków.
Zadanie: Wydanie dźwięku związanego z ruchem.
Pomoce: -
Procedura: Usiądź w fotelu z dzieckiem na kolanach. Podrzuć je na kolanach 4 razy powtarzając „Bum". Później przechyl je w kierunku podłogi i z powrotem, mówiąc „Uch". Po powtórzeniu początku czynności wiele razy, opóźniaj huśtanie go ku dołowi. Sprawdź, czy próbuje wydawać dźwięki zbliżone do „Uch" żeby zmusić cię do huśtania go w dół. Pokaż dziecku, że ma wydać dźwięk, wcześniej samemu to robiąc i dotykając jego ust. Jeśli nie odpowiada natychmiast, kontynuuj działanie, przerywając je od czasu do czasu, aby poczekać na dźwięk dziecka. Czekaj tylko kilka sekund, następnie sam wydaj dźwięk po wcześniejszym dotknięciu jego ust, aby wskazać, że powinien także odezwać się.
4. NAŚLADOWANIE CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z WYTWARZANIEM DŹWIĘKÓW
Cel: Zachęcenie do naśladowania dźwięków i zwiększenie koncentracji dziecka.
Zadanie: Wydawanie jednosylabowego dźwięku wytwarzanego przy prostej czynności.
Procedura: Wybierz działanie z prezentowanej listy. Zademonstruj je i pomóż dziecku je wykonać przez poruszenie jego ręką. Stopniowo zmniejszaj pomoc, w miarę jak dziecko jest bardziej samodzielne. Powtórz wielokrotnie pierwszy dźwięk i towarzyszące mu działanie zanim przejdziesz do następnego.
Przykłady:
a. Połóż palce na ustach i mów „szzz..."
b. Ustaw odpowiednio swoje ręce i wargi, aby wymówić w sposób indiański „ło, to, ło".
c. Cmoknij ustami, jak przy pocałunku.
d. Wydaj głuchy dźwięk przez uderzenie palcem w policzek.
5. NAŚLADOWANIE DOTYKANIA CZĘŚCI CIAŁA
Cel: Nauka obserwacji osoby i naśladowania jej działania.
Zadanie: Naśladowanie dotykania części ciała.
Procedura: Siądź przy stole naprzeciw dziecka i skieruj jego uwagę na siebie. Gdy ci się to uda, powiedz: „Dotknij nosa", dotykając jednocześnie własnego palcem wskazującym. Jeśli dziecko nie zareaguje, naprowadź drugą ręką palec wskazujący dziecka do jego nosa, mówiąc jednocześnie „Dotknij nosa" i trzymając nadal palec na swoim nosie. Natychmiast wzmocnij zaangażowanie dziecka (na przykład uśmiechem, pochwałą lub drobną nagrodą jadalną), nawet, gdy musiałeś mu pomagać w wykonaniu zadania. Powtarzaj procedurę, dopóki dziecko nie nauczy się reagować bez pomocy. Za każdym razem upewnij się, czy patrzy na ciebie, gdy dotykasz swojego nosa i mówisz „Dotknij nosa". Nagradzaj je przy każdej poprawnej reakcji. Jeżeli będzie już zdolne do dotykania nosa w odpowiedzi na twoje działanie przynajmniej w 90% przypadków, dodawaj pojedynczo kolejne części ciała w następującym porządku: włosy, usta, oczy, uszy. Po przyswojeniu naśladowania dotykania drugiej części ciała, należy ćwiczyć, aż do uzyskania 90% skuteczności dla obu części ciała i dopiero wtedy wprowadzić trzecią.
6. NAŚLADOWANIE KLASKANIA
Cel: Doskonalenie naśladowania ruchów nauczyciela.
Zadanie: Naśladowanie klaskania.
Procedura: Siądź przy stole naprzeciw dziecka, powiedz „Popatrz" i powoli klaśnij w dłonie, następnie weź ręce dziecka, klaśnij nimi, po czym natychmiast nagrodź dziecko. Klaśnij ponownie i wznów procedurę. Upewnij się, czy dziecko obserwuje cię, gdy klaszczesz. Klaśnij ponownie i daj mu do zrozumienia gestem, że ma cię naśladować. Jeśli dziecko chce ciebie naśladować, pomóż mu w tym i natychmiast je nagrodź. Jeśli nie rozumie, czego się od niego oczekuje, kontynuuj naprowadzanie jego rąk, nagradzając je po kilku chwilach czekania. Stopniowo próbuj ograniczyć swój udział, tak aby dziecko nauczyło się, że musi klaskać w celu uzyskania nagrody.
7. NAŚLADOWANIE RUCHÓW RĄK
Cel: Naśladowanie ruchów, panowanie nad ciałem.
Zadanie: Naśladowanie prostych ruchów rąk bez pomocy.
Procedura: Stań naprzeciwko dziecka i powiedz „Popatrz". Wyciągnij ręce nad głowę i powiedz „Ręce w górę". Utrzymuj je tak długo w górze, dopóki dziecko nie zrobi tego samego. Powtórz „Ręce w górę". Przemieść swoje ręce w dół i powiedz „Ręce w dół". Jeśli będzie to konieczne, pomóż dziecku w zrobieniu tego samego. Powtórz polecenie „Ręce w dół". Sprawdź, czy będzie cię naśladować samodzielnie. Gdy dziecko nabędzie już pewnej umiejętności naśladowania ruchów, poruszaj od czasu do czasu rękami bez podawania słownego polecenia lub wydaj polecenie bez ruchu ramion. Sprawdź w ten sposób, czy dziecko przewiduje działanie lub polecenie.
wiolan861