Konspekt_dla_nauczyciela mleko.doc

(176 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji prowadzonej w ramach akcji „Mleko z klasą”

                                     

  

 

 

 

 

Scenariusz lekcji

 

Dlaczego warto pić mleko?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ LEKCJI

 

 

Klasa:               III szkoły podstawowej

                                                                                                                                            

Temat:               Dlaczego warto pić mleko?

 

Cel ogólny lekcji:

- zachęcenie dzieci do picia mleka

 

Cele szczegółowe lekcji:

-          uczeń definiuje pojęcie mleko

-          uczeń  wymienia  różne produkty spożywcze robione z mleka

-          uczeń opisuje drogę mleka od krowy do kartonika

-          uczeń charakteryzuje proces UHT (krótkotrwałego poddawania mleka na działanie bardzo wysokiej temperatury)

-          uczeń wymienia składniki odżywcze zawarte w mleku

-          uczeń charakteryzuje wpływ składników odżywczych mleka na funkcjonowanie organizmu człowieka

-          uczeń analizuje przedstawione plansze dydaktyczne

-          uczeń współpracuje z kolegami w grupie

-          uczeń ocenia znaczenie mleka i jego produktów w diecie człowieka

-          uczeń na podstawie wiadomości i umiejętności zdobytych w czasie lekcji uzupełnia kartę pracy

 

Środki dydaktyczne:

- plansze dydaktyczne

Ø      produkty mleczne i nie z mleka (2 plansze)

Ø      droga mleka od krowy do kartonika (8 plansz)

Ø      proces UHT (3 plansze)

Ø      składniki odżywcze w mleku (5 plansz)

- krzyżówka (kopie dla każdej grupy)

- rozsypanka (kopie dla każdej grupy)

- karty pracy (kopie dla każdego ucznia)

- ewaluacja (kopie dla każdego ucznia)

 

Metody nauczania: metody aktywizujące (pogadanka, elementy dyskusji, gry edukacyjne, burza mózgów)

 

Forma pracy: praca w grupach, ćwiczenia z zastosowaniem kart pracy

 

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

Faza wprowadzająca

 

Sprawy organizacyjne

-          zajęcie miejsc

-          sprawdzenie obecności

-          sformułowanie i zapisanie tematu lekcji

-          podział uczniów na trzy-cztery grupy

-          nauczyciel rozdaje karty pracy wszystkim uczniom (uzupełniona karta jest notatką z lekcji )

Wprowadzenie do nowego tematu.

-          burza mózgów – Co to jest mleko?

-          nauczyciel zapisuje wszystkie odpowiedzi uczniów na tablicy (oddzielnie od każdej grupy)

-          po dokonaniu analizy odpowiedzi uczniowie wspólnie z nauczycielem formułują definicję mleka i zapisują ją w zadaniu 1 w karcie pracy

 

Faza realizacji

 

Opracowanie nowego materiału

-          uczniowie przy pomocy nauczyciela wykonują zadania od 2 do 5 z karty pracy

-          nauczyciel podkreśla znaczenie picia mleka

-          wykonując zadanie 2 uczniowie poznają produkty mleczne

-          uczniowie realizując zadania 3 układają (na tablicy) magnetyczne plansze w odpowiedniej kolejności

-          nauczyciel wyjaśnia proces UHT w oparciu o plansze – zadanie 4

-          po prezentacji nauczyciela o składnikach odżywczych mleka uczniowie w grupie uzupełniają rozsypankę zadanie 5

 

Faza podsumowująca

 

Integracja zdobytych wiadomości i umiejętności.

- krótkie utrwalenie najważniejszych treści z lekcji w formie krzyżówki - uczniowie w grupie rozwiązują krzyżówkę, hasła w krzyżówce dotyczą mleka i jego przetworów

 

Ocena pracy i aktywności uczniów

 

Ewaluacja

Informacje dla nauczyciela do poprowadzenia lekcji pro-zdrowotnej „Mleko z klasą”

 

 

Zadanie 1                                         

Definicja mleka

Naukowa definicja mleka - płynna wydzielina gruczołów mlecznych kobiety i samic ssaków, której wytwarzanie rozpoczyna się natychmiast po porodzie, stanowiąca naturalny, pełnowartościowy pokarm niemowląt i młodych zwierząt.

Potoczna definicja mleka - płynny pokarm, którym mamy ssaków karmią swoje dzieci.

Mleko znane jest od tysiącleci jako bardzo wartościowy produkt spożywczy. Od chwili, gdy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia, mleko zwierząt domowych stało się dla niego bardzo ważnym pokarmem. Najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym przez człowieka jest mleko krowie, jakkolwiek są kraje w których spożywa się mleko pochodzące od innych zwierząt np. kóz, bawołów, wielbłądów czy jaków.

Mleko jest niezbędnym i najbardziej wartościowym składnikiem diety człowieka. Jest najlepszym źródłem wapnia, który pomaga w prawidłowy sposób budować kości. Bogate jest również w składniki mineralne, witaminy D i A oraz z grupy B. Zaopatruje nasz organizm w białko – podstawowy budulec naszych komórek i tkanek, a także w węglowodany, dostarczające nam energii każdego dnia.

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wzrostu kości potrzebne są dzieciom 2 szklanki mleka dziennie.

Zadanie 2

Produkty spożywcze otrzymywane z mleka

(2 plansze)

 

A. jogurt

B. masło

C. ser żółty

D. ser topiony

E. ser biały

F. maślanka

G. kefir

H. śmietana lub śmietanka

 

Zadanie 3

Droga mleka od krowy do kartonu

(8 magnetycznych plansz)

 

A.    Przeżuwająca krowa na łące

W okresie letnim krowy możemy spotkać głównie na łąkach i pastwiskach, gdzie żywią się świeżą trawą. Pasą się na nich do późnej jesieni. Zimą przebywają w oborach – nowoczesnych i dobrze wyposażonych.

 

B.    Dojenie krowy w oparciu o system udojowy w oborze

Krowy doi się w specjalnych halach udojowych za pomocą dojarek mechanicznych. Niektóre obory są już tak skomputeryzowane, że o tym kiedy i jaka krowa ma być wydojona decyduje komputer, a nie rolnik.

Wydojone mleko trafia do chłodziarki, która utrzymuje mleko w temperaturze +5 stopni C.

 

C.    Mleko jedzie cysterną do mleczarni

Mleko odbiera z gospodarstwa specjalna cysterna z zakładu mleczarskiego. Wtedy również pobierana jest próbka mleka do badań.

 

D. Badanie mleka w mleczarni

W mleczarni mleko z cysterny jest ponownie badane. Zbadane mleko trafia do wielkiego zbiornika zwanego tankiem – stąd wędruje na linię produkcyjną.

 

E.     Linia UHT

Mleko w procesie produkcji poddawane jest krótkotrwałemu działaniu wysokiej temperatury, która zabija szkodliwe dla człowieka bakterie chorobotwórcze. Jest to tak zwany proces UHT (Ultra High Temperature) –dzięki temu mleko  w kartonikach można pić bez przegotowania.

W produkcji mleczek smakowych – do mleka dodaje się smak waniliowy, truskawkowy, bananowy lub czekoladowy.

 

F.     Linia z opakowaniami mleka

Mleko pakuje się w specjalne kartony – małe ze słomką lub duże z zamknięciem. Tak zapakowane mleko gotowe jest do transportu.

 

G.    Samochód Mleko z klasą wiezie mleko do szkoły

 

H.   Dzieci piją mleczka z kartonika

 

 

 

 

 

Zadanie 4

Proces UHT

(3 plansze)

 

Mleko prosto od krowy, nawet gdy zachowana jest jego czystość i świeżość, jest produktem niezbyt bezpiecznym, ponieważ istnieje możliwość zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Natomiast mleko po obróbce cieplnej jest produktem o najwyższej jakości i wartości odżywczej. Proces UHT zabija niebezpieczne bakterie i sprawia, że produkt jest bezpieczny w spożyciu, jego wartość odżywcza zostaje zachowana, a termin przydatności wydłużony.

Każde mleko, które kupujemy w sklepie poddane jest wcześniejszej działaniu wysokiej temperatury, która niszczy niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Odbywa się to w procesie produkcji mleka w mleczarni. Proces UHT, o którym mówimy to krótkotrwałe podgrzanie mleka do temperatury 135-1500C przez 2-9 sekund, a następnie szybkie schłodzenie do temperatury ok. 200C.

Takie mleko ma długą przydatność do spożycia. Mleka UHT nie trzeba przegotowywać – można je pić bez gotowania – jest bezpieczne dla zdrowia i bardzo zdrowe.

 

 

Zadanie 5

 

Składniki odżywcze zawarte w mleku

(5 plansz)

 

Wapń - najcenniejszy składnik mleka – z niego zbudowane są nasze kości i zęby. Nazywany jest pierwiastkiem życia i spośród wszystkich minerałów potrzebujemy go najwięcej. To jeden z podstawowych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jeśli go brakuje czujemy się osłabieni, zmęczeni, a dzieci mają wady kręgosłupa i słabe kości. Wapń, który z mlekiem dostaje się do naszego organizmu prawie w całości zostaje zmagazynowany w kościach i zębach. Niewielka jego ilość krąży we krwi - dzięki niemu może prawidłowo funkcjonować układ krążenia, układ mięśniowo-nerwowy i serce.

Wapń – mocne i zdrowe kości oraz zęby

 

Białko- podstawowy budulec organizmu, musi być ono dostarczane organizmowi codziennie (nie jest magazynowane). Zapewnia dobry stan mięśni, skóry

i włosów, jego niedobór prowadzi do poważnych zaburzeń, takich jak zahamowanie wzrostu, spadek masy ciała, pogorszenie odporności.

Białko – podstawowy budulec organizmu

 

 

 

Witamina Ajest konieczna do prawidłowego wzrostu i rozwoju nabłonka, podwyższa odporność błon śluzowych, odgrywa ważną rolę w przystosowaniu oczu do widzenia przy słabym oświetleniu.
Niedobór lub brak witaminy A objawia się niedowidzeniem o zmierzchu (tzw. kurza ślepota), pieczeniem spojówek w skutek ich wysychania i rogowacenia.

Witamina A – dobry wzrok

 

Witamina B2- współuczestniczy z witaminą A w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych, dróg oddechowych, śluzówki przewodu pokarmowego, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry.

Jej niedobór powoduje zmiany skórne, tj. zajady, łojotok, zmiany w obrębie rogówki i jamy ustnej.

Witamina B2 – piękna i zdrowa skóra

 

 

Witamina D reguluje gospodarkę wapniową i fosforową organizmu przez ułatwianie wchłaniania i obniżanie wydalania wapnia i fosforu.

Jej niedobór powoduje krzywicę, utratę zębów, łamliwość kości.

Witamina D - razem z wapniem budują mocne kości

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin