SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 02.10.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Jesienne dary.
Temat dnia: Warzywa z jesiennego ogródeczka.
Cele operacyjne: dziecko:
- rozpoznaje za pomocą dotyku warzywa,
- zna nazwy poszczególnych warzyw,
- usprawnia swoje narządy oddechowe oraz artykulacyjne,
- ćwiczy pamięć wzrokową,
- uważnie słucha piosenki,
- swobodnie wypowiada się na zadany temat,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- dostosowuje tempo ruchów do podanego rytmu,
- koloruje dwa takie same obrazki warzyw w ramce, dobierając odpowiednie barwy.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, aktywność ruchowa, aktywność oddechowa, kolorowanie ilustracji.
- oparte na aktywności nauczyciela: instruktaż, pokaz, śpiew, zadawanie pytań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: worek, świeże warzywa (m.in. ogórek, pomidor, cebula, burak, marchew, pietruszka, ziemniak, por), paski zielonej bibuły, piosenka „Smaczne warzywa”, melodie do zabaw ruchowych, szarfy, podręcznik Przedszkole czterolatka s.8-9.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa dydaktyczna „Worek pełen witaminowych niespodzianek”
Nauczycielka prezentuje dzieciom worek z warzywami, mówiąc iż jest to prezent od Pani Jesieni. Zadaniem dzieci jest kolejno losować po jednym warzywie i poprzez dotyk spróbować odgadnąć jego nazwę. Następnie wszystkie warzywa układamy w środku koła i dzielimy ich nazwy na sylaby.
2. Ćwiczenia oddechowe „Jesienny wietrzyk w ogródeczku”
Pytamy dzieci, w jakim miejscu możemy spotkać te wszystkie warzywa (ogródek).
Następnie rozdajemy paseczki zielonej bibuły, która posłuży nam za przykład trawy w ogrodzie. Najpierw wąchamy ją wciągając powietrze nosem, a wypuszczając ustami. Później dzieci zamieniają się w wiatr i dmuchają z różnym natężeniem w bibułkę (mocniej i słabiej). Ćwiczenie ma na celu nauczyć dzieci wykonywania poprawnego wdechu i wydechu.
3. Zabawa dydaktyczna „Zgadnij, które warzywo zniknęło”
Dzieci zapamiętują warzywa znajdujące się w środku koła. Następnie jedna osoba wychodzi z sali, a pozostali chowają jedno z warzyw. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, którego warzywa brakuje.
4. Zabawa przy piosence „Smaczne warzywa” (sł. i muz. T. Wójcik)
Na słowa „ciach, ciach, ciach” dzieci udają krojenie warzyw:
1. Rudą marcheweczkę lubią wszystkie dzieci,
a, gdy ją wyciśniesz, zdrowy soczek leci.
Ref: Ciach, ciach, ciach pokroimy
Surówkę zrobimy (bis)
2. Listeczki sałaty, zajączki zjadają,
dlatego po łące, tak szybko biegają
3. Bo wszystkie warzywa, jeśli o ty nie wiesz,
to są witaminy dla mnie i dla ciebie.
5. Rozmowa na temat treści piosenki
- jakie warzywa pojawiły się w piosence?
- jakie warzywa najbardziej ci smakują?
- co można przyrządzić z warzyw?
6. Rytmizowanie zdania: Owoce i jarzyny to najzdrowsze witaminy
7. Zabawa ruchowa „Marchewka i pietruszka” (wg Muzycznej Akademii Przedszkolaka, cz.II)
Dzieci dobierają się w pary, Jedna osoba jest marchewką, druga pietruszką. Marchewki otrzymują szarfy, zakładają je na biodra (są w słoiku). W trakcie trwania piosenki pietruszki tańczą wokół marchewek, podczas pauzy marchewki muszą szybko ściągnąć szarfę i przekazać ją pietruszce. Odpada ta para, które ćwiczenie wykonała najwolniej. Zabaw trwa tak długo, aż na parkiecie zostanie jedna zwycięska „warzywna para”.
8. Oglądanie figurek pary królewskiej, ich dzieci i dworzan. Określenie, z jakich warzyw je zrobiono – Przedszkole czterolatka s.8.
9. Zabawa ruchowa „Kiszenie kapusty” (wg Muzycznej Akademii Przedszkolaka, cz.II)
Każde dziecko otrzymuje szarfę, rozkłada ją na ziemi, gdyż ma ona służyć za gliniany garnek, w którym będzie udeptywana kiszona kapusta. Dzieci wskakują do garnków i zaczynają udeptywanie, dostosowując tempo kroków do zmiennej melodii.
10. Ćwiczenia plastyczne
Kolorowanie w ramce tego samego warzywa – Przedszkole czterolatka, s.9.
kort