scenariusze.doc

(34 KB) Pobierz

http://sp12siedlce.info/index.php?module=CMpro&func=viewpage&pageid=10

Temat: Utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Wykonywanie znaków drogowych.

Czas: 60 min

Cele: Po zakończeniu zajęć uczeń:

·         zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach

·         wie, jakie są grupy znaków drogowych i potrafi je rozróżnić

·         rozumie, jaką funkcję spełniają znaki drogowe

·         umie wykonać za pomocą środków plastycznych wybrany znak drogowy

·         potrafi starannie i estetycznie wykonać swoją pracę

Metody: pokaz, pogadanka heurystyczna, praktycznego działania

Środki dydaktyczne: tablice ze znakami drogowymi, szablony kształtów znaków drogowych

Formy organizacyjne: zbiorowa, indywidualna

Technika: mieszana

Materiały i narzędzia: bloki techniczne, kredki, zakrętki od butelek, patyczki, plastelina, taśma samoprzylepna, nożyczki

Przebieg zajęć

1. Powitanie uczestników zajęć.

2. Pogadanka na temat bezpieczeństwa na drodze.

- Jak bezpiecznie przechodzimy przez jezdnię?
- Którą stroną chodnika chodzimy?
- Którą stroną jezdni chodzimy, gdy nie ma chodnika?

3. Nauka na pamięć wiersza, który pomoże w bezpiecznym przejściu przez jezdnię.

Gdy zamierzasz przejść ulicę,
Musisz poznać tajemnicę.
Na chodniku przystań bokiem,
Spójrz na lewo bystrym wzrokiem,
Skieruj w prawo wzrok sokoli,
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna, więc swobodnie
Mogą przez nią przejść przechodnie.

4. Zapoznanie ze znakami drogowymi.

- Jakie mamy grupy znaków drogowych?
- Jaką funkcję pełnią na drodze znaki drogowe?
- Jakie znaki drogowe są najczęściej spotykane?
- Zapoznanie z mniej znanymi znakami drogowymi.


5. Zabawa ruchowa „Uliczne sygnały”.

Dzieci zamieniają się w samochody i jeżdżą po całej sali. Prowadzący ma dwa kółka: zielone i czerwone. Gdy podniesie w górę sygnał czerwony, samochody zatrzymują się, gdy podniesie sygnał zielony – mogą jechać.

6. Podanie tematu pracy plastycznej, omówienie techniki.

7. Praca plastyczna.

- Zajęcie miejsca przy swoim stanowisku pracy.
- Rozdanie materiałów do pracy.
- Wybór znaku, który dziecko będzie wykonywało.
- Ustalenie kolejności wykonywanych czynności.
- Odrysowywanie kształtu wybranego znaku od wcześniej przygotowanego szablonu, malowanie znaku.
- Łączenie poszczególnych elementów.
- Prezentacja prac.
- Sprzątanie stanowisk pracy.

6. Zakończenie zajęć – podziękowanie za udział.

Poznajmy się - zabawy integracyjne - mgr Elżbieta Lach-Malinowska

UCZESTNICY: Dzieci z klas I – III uczęszczające do świetlicy.

CZAS TRWANIA: 1 godzina

CELE: Po zakończeniu zajęć uczeń

·         wie, jak nazywają się jego koledzy i koleżanki ze świetlicy 

·         wie, co to jest wizytówka

·         umie wykonać własną wizytówkę

·         integruje się z grupą

·         rozwija umiejętności komunikowania się

METODY: pogadanka heurystyczna, elementy pedagogiki zabawy, praktycznego działania, pokaz,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: przykładowe wizytówki, piłka

TECHNIKA: rysunkowa

MATERIAŁY I NARZĘDZIA: kartki, kredki

FORMY ORGANIZACYJNE: indywidualna jednolita, zbiorowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.      Rozpoczęcie zajęć:

·         śpiew piosenki grupowej pt „ Gdy strumyk płynie ...”,

·         witanie się przez podanie ręki.

2.      Pokazanie dzieciom jednej z przykładowych wizytówek i zapytanie – co to jest?

3.      Oglądanie przez dzieci przykładowych wizytówek.

4.      Poproszenie dzieci, by narysowały własne wizytówki. Na wizytówkach powinno znaleźć się imię dziecka oraz rysunek przedstawiający zwierzę, którym uczeń chciałby być.

5.      Oglądanie wykonanych wizytówek, przypinanie ich do bluzek.

6.      Zabawa ruchowa z wykorzystaniem piłki. Dzieci siedzą w kółku. Jeden z uczniów stoi w środku, w rękach trzyma piłkę, mówi:
„Nazywam się ........(imię) , chciałbym być .......(nazwa zwierzęcia) dlatego, że.......”.
Następnie stojący w kółku uczeń rzuca piłkę, do jednego z kolegów mówiąc:
„ Piłkę rzucam do .....(imię kolegi).
Dziecko, do którego rzucał stojący w środku kółka uczeń zamienia się z nim miejscami. Teraz on mówi : „Nazywam się ......(imię) , chciałbym być.....”.
Następnie rzuca do kolejnego ucznia.

7.      Zabawa „ Stonoga – hej!”.
Dzieci tworzą pociąg i idą śpiewając:
Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga,
Idzie sobie stonoga, stonoga – hej!
Na słowa „Stonoga – hej!” zatrzymują się. Pierwsze dziecko odstawia nogę, mówi „pierwsza noga”i dodaje swoje imię: „ druga noga...”Ostatnie dziecko mówi „odwłok”i biegnie na początek pociągu.

8.      Ćwiczenie relaksacyjne.
Instrukcja. Wychowawca mówi: ponieważ jesteśmy sennymi misiami, kładziemy się wygodnie na podłodze, na wznak, zamykamy oczy, rozluźniamy wszystkie mięśnie. Oddychamy równo, lekko, swobodnie. Rozluźniamy mięśnie prawej ręki, lewej ręki. Oddychamy równo, lekko, spokojnie. czujemy się spokojni, odprężeni. Otwieramy oczy, poruszamy rękoma, unosimy nogi, siadamy.

9.      Zakończenie zajęć.
Zabawa „Zzum”. Wszyscy stoją w kole. Pierwsza osoba wraz z ruchem głowy przesyła dźwięk „zzum”. Osoba następna odpowiednim ruchem głowy przesyła ten dźwięk dalej.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin