Mój konspekt na hospitacje BAJKA I TEATR.doc

(117 KB) Pobierz
Kluczbork, dnia 16

Kluczbork, dnia 16.04.2009

 

Konspekt zajęć

Grupa SŁONECZKA - mieszana wiekowo.

Temat : W krainie baśni.

Cele, dziecko:

o       potrafi wymienić tytuły, oraz treści popularnych utworów literackich

o       zna nazwisko J.Tuwim i kojarzy wiersze przez niego napisane

o       umie poruszać się wg poleceń nauczyciela

o       potrafi rozwiązywać zagadki

o       potrafi odczytać prosty tekst

Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa, twórcza.

Forma: grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: obrazki z bajkami: „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Czerwony Kapturek”, karton z: czerwoną bluzą, pantofelkiem, butem, koszyczkiem, konikiem, koperty, kolorowy papier, szarfy, podpisy do wierszy: oliwa, paki, buch, fotel, spodnie, pan, mleko, miska, miau, nosi, worek, piasek, słowik, zegar, skowronek, obrazki: lokomotywa, okulary, kotek, dziewczynka, słowik.

Przebieg zajęć:

 

1.      Powitanie

Przekazanie osobie po prawej stronie hasła: ZIP-ZAP-ZEP w celu wprowadzenia w bajkowy nastrój.

 

2.      Poinformowanie dzieci, że znajdujemy się w bajkowym świecie, w którym pomieszało się kilka bajek, a my musimy je uporządkować.

­            Zapytanie dzieci o bajki, jakie znają i jakie lubią.

­            Dokończenie zdania: „Moja ulubiona bajka to...”

 

3.      Rozwiązywanie zagadek o różnych bajkowych postaciach (zagadki ukryte są                    w kopertach). Krótka rozmowa nt. każdej z bajek: O czym opowiada? Wskazanie dobrego i złego bohatera. Uporządkowanie, znajdujących się w kartonie rzeczy wg przynależności do obrazka przedstawiającego odgadniętą bajkę.

 

Jest ubrana jak na bal:

w długą suknię, w piękny szal.

Rozpuściła jasne włosy.

Rąbek sukni już unosi.

Tańczy lekko na paluszkach

Czy królewna to, czy wróżka?

Trzewiczek jej z nóżki spadł!

Czy już teraz każdy zgadł?...

Kopciuszek Grimm

Kto to buty wdział czerwone?

Chodzi w jedną, w drugą stronę.

To „miał!” – woła, oczy mruży.

To poprawia but zbyt duży

Lubi przy bucie sznurowadła...

Któż to taki? Trudno zgadnąć?...

 

Kot w butach. Brzechwa

Kukułeczka kuka w lesie.

Kto to wchodzi, koszyk niesie.

A na głowie ma czapeczkę.

Zawiązaną na wstążeczkę.

Niesie koszyk – w tym koszyku

Pełno różnych smakołyków.

                                         Czerwony Kapturek. Grimm

 

4.      Zabawa ruchowa. Czarodziej.

 

Jestem sobie czarodziejką, znam różne zaklęcia, słowa,

Kogo tylko zechcę mogę zaczarować.

 

Hokus – pokus – morokus!

Obracam się na pięcie, pałeczką robię zaklęcie:

- Niech się w koło lasy zielenią-

Niech się dzieci w ... zmienią!

 

5.      Zabawa w grupach. Kalambury.

Dzieci są podzielone na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje szarfę. Na środku dywanu znajdują się podpisy do wierszy Juliana Tuwima oraz obrazki zagadki w kopertach nawiązujące do tytułów jego utworów.

Zadaniem dzieci jest:

­            wylosowanie jednej koperty (nauczyciel wymawia zaklęcie tym razem mówi głośno kogo zmienia, lecz nie mówi w co) i pokazanie poprzez ruch, gest postaci którą wylosowało

­            reszta dzieci w grupach odnajduje odpowiedni podpis i wkłada do środka swojej szarfy, co oznacza, że zna rozwiązanie, poproszone głośno mówi tytuł wiersza.

­            odgadnięty tytuł utworu wpisujemy do przygotowanej na tablicy krzyżówki, której rozwiązaniem będzie nazwisko autora wierszy ukrytych w kopertach.

 

część II

6.      Wykonanie z papieru czarodziejskich różdżek.

 

 

 

 

 

 

opracowała:

mgr Jolanta Dziok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczegółowy opis zajęć

Kluczbork, dnia 16.04.2009

 

Konspekt zajęć

Grupa SŁONECZKA - mieszana wiekowo.

Temat : W krainie baśni.

Cele, dziecko:

o       potrafi wymienić tytuły, oraz treści popularnych utworów literackich

o       zna nazwisko J.Tuwim i kojarzy wiersze przez niego napisane

o       umie poruszać się wg poleceń nauczyciela

o       potrafi rozwiązywać zagadki

o       potrafi odczytać prosty tekst

Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa, twórcza.

Forma: grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: obrazki z bajkami: „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Czerwony Kapturek”, karton z: czerwoną bluzą, pantofelkiem, butem, koszyczkiem, konikiem, koperty, kolorowy papier, szarfy, podpisy do wierszy: oliwa, paki, buch, fotel, spodnie, pan, mleko, miska, miau, nosi, worek, piasek, słowik, zegar, skowronek, obrazki: lokomotywa, okulary, kotek, dziewczynka, słowik.

Przebieg zajęć:

 

1.      Powitanie

Przekazanie osobie po prawej stronie hasła: ZIP-ZAP-ZEP w celu wprowadzenia w bajkowy nastrój.

 

2.      Dzień dobry drogie dzieci. Dziś znajdujemy się w bajkowym świecie. Powiedzcie mi najpierw,

-     Co to takiego bajka?

­            Jakie bajki znacie?

­            Dokończenie zdania: „Moja ulubiona bajka to...”

Wczoraj po Waszym wyjściu do domu naszykowałam dla was kilka rzeczy, ale gdy przyszłam, byłam bardzo niemile zaskoczona, bo jak tylko mogę się domyśleć w naszej sali była zła wróżka, która pomieszała je wszystkie i wrzuciła razem do jednego pojemnika. Zostawiła tylko kilka wskazówek.

a) Zobaczcie mamy tu 5 kopert, pewnie musimy do nich zajrzeć i może wtedy coś więcej się dowiemy. Ale zobaczcie koperty mają jakieś numery i kolory

b) Podajcie mi kopertę z numerem 1.

Teraz już chyba wiemy co mamy zrobić.

c) Kopertę z numerem 2

Jakie jest rozwiązanie?

O czym opowiada?

Wskazanie dobrego i złego bohatera.

d) Kopertę z numerem 3 a my musimy je uporządkować.

Jakie jest rozwiązanie?

O czym opowiada?

Wskazanie dobrego i złego bohatera.

 

e) Kopertę z numerem 4

 

Jakie jest rozwiązanie?

O czym opowiada?

Wskazanie dobrego i złego bohatera.

f) Kopertę z nr 5

             

 

3.      Zabawa ruchowa. Czarodziej.

 

Jestem dobrą czarodziejką, znam różne zaklęcia, słowa,

Kogo tylko zechcę mogę zaczarować.

 

Hokus – pokus – morokus!

Obracam się na pięcie, pałeczką robię zaklęcie:

- Niech się w koło lasy zielenią-

Niech się dzieci w ... zmienią!

 

kota w butach             brzydkie kaczątko        Kopciuszka         pingwin Pin Gu      koziołka matołka            Śnieżka               krówka MU MU      kota Garfilda

 

4.      Pobawmy się dalej lecz teraz waszym zadaniem będzie:

a)      wylosujcie po 1 kartce i usiądźcie w grupach wg koloru kartki jaką wylosowaliście

b)     teraz każda grupa otrzyma ode mnie szarfę, proszę abyście ją rozłożyli przed sobą

c)      rozkładam na środku, kartki z napisami. Waszym zadaniem jest przeczytanie po ciuchutku słów.

d)      

e)      1 dziecko z grupy poproszę do siebie i zaczaruję je. osoba ta musi pokazać gestem, ruchem, miną bohatera z wiersza (wiersze są wam znane),

f)       reszta dzieci w ciszy stara się odgadnąć jak jest tytuł wiersza. Pamiętajcie że nie możecie mówić. Musicie odnaleźć wśród tych napisów takie, które mogą kojarzyć się wam z pokazywanym przez kolegę/koleżankę wierszem i napis włożyć do środka waszych szarf.

g)     na tablicy znajduje się krzyżówka jej rozwiązaniem będzie autor, twórca wierszy

h)     wygrywa ta grupa która ma najwięcej tych napisów.

 

 

 

część II

5.      Wykonanie z papieru czarodziejskich różdżek.

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI

OLIWA PARA  BUCH

BIEGA SPODNIE PAN  MLEKO MISKA MIAU

NOSI WOREK PIASEK ZUPA ZEGAR SŁOWIK

 

 

 

Jest ubrana jak na bal:

w długą suknię, w piękny szal.

Rozpuściła jasne włosy.

Rąbek sukni już unosi.

Tańczy lekko na paluszkach

Czy królewna to, czy wróżka?

Trzewiczek jej z nóżki spadł!

Czy już teraz każdy zgadł?...

Kopciuszek Grimm

Kto to buty wdział czerwone?

Chodzi w jedną, w drugą stronę.

To „miał!” – woła, oczy mruży.

To poprawia but zbyt duży

Lubi przy bucie sznurowadła...

Któż to taki? Trudno zgadnąć?...

 

Kot w butach. Brzechwa

 

 

Kukułeczka kuka w lesie.

Kto to wchodzi, koszyk niesie.

A na głowie ma czapeczkę.

Zawiązaną na wstążeczkę.

Niesie koszyk – w tym koszyku

Pełno różnych smakołyków.

            Czerwony Kapturek. Grimm

 

 

 

1 koperta

Idzie, idzie bajka w świat

w czarodziejskiej szacie.

Przyjrzyjcie się dobrze

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin