KOnspekt przybory nietypowe z elementami gimnastyki korekcyjnej.doc

(42 KB) Pobierz
Kurs nauki pływania – konspekt nr 10 Nauka kraulowych ruchów NN na grzbiecie

 

Gimnastyka

Temat: Przyjmowanie prawidłowej postawy, elementy gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej.

Cele główne  lekcji:                           

1.      Umiejętności: umiejętność przyjmowania prawidłowej postawy

2. Motoryczność:  wzmacnianie mm. brzucha, pośladkowych i stóp

3.  Wiadomości: dlaczego tak ważna jest prawidłowa postawa ciała?

4Akcent wychowawczy :  współpraca w grupie, dyscyplina

Miejsce zajęć:  sala gimnastyczna

Czas trwania:  45 min.

Klasa:  V

Liczba ćwiczących:  13

Przybory i przyrządy: szarfy, materace, skrzynia, ławeczka, kozioł, piłka lekarska, kocyki

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

1.Czynności organizacyjno- porządkowe.

2.Motywacja do zajęć.

3.Rozgrzewka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Część główna, realizacja zad. głównego

 

1.       Zbiórka  podanie tematu lekcji.

2.       Powitanie sportowe i  sprawdzenie obecności.

3.       Sprawdzenie gotowości do zajęć.

4.       Podanie tematu lekcji.

5.       Pogadanka na temat: Dlaczego tak ważna jest prawidłowa postawa ciała?

 

1.       Zabawa ożywiająca „piłka ręczna na pośladkach”

 

 

 

 

 

2.       W siadzie skrzyżnym wykonujemy skłony w przód z pogłębieniem.

 

 

N-el objaśnia poszczególne ćwiczenia na obwodzie stacyjnym.

I stacja. Siad skrzyżowany na kocyku, unoszenie laski w górę – wdech, przesuwanie laski daleko do przodu – wydech.

 

II stacja. U. wykonują ślizgi na ławeczce w leżeniu tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych, palce obciągnięte.

 

III stacja. W siadzie z piłką między stopami – podeszwy obejmują piłkę. Podawanie piłki do własnych rąk.

 

IV stacja. Toczenie piłki głową po podłodze.

 

V stacja. Zwis tyłem na drabince – podnoszenie koca w górę (chwyt koca palcami stóp).

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

5 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dwuszeregu.

 

 

 

N – el pokazuje skok przez kozła.

 

Każdy zespół jest na swojej połowie, każdy uczeń ma kocyk pod pośladkami. Porzez wzajemne podania próbujemy zdobyć bramkę wykonując rzut na bramkę (materac).

 

 

 

 

Każdy uczeń stoi przy swojej stacji, na sygnał przechodzi na nastepną.

 

 

 

N-el zwraca uwagę na prawidłową postawę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Ćwiczenia uspakajające.

 

 

 

6. Czynności organizacyjno- porządkowe.

 

7.Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

 

 

VI stacja. Leżenie tyłem na ławeczce ustawionej skośnie, przejście do leżenia przewrotnego i powrót do leżenia tyłem.

 

VII stacja. Leżenie przodem na koźle, unoszenie nóg do poziomu z piłką lekarską (2 kg) między stopami, RR wyprostowane w stawach łokciowych.

 

VIII stacja. W zwisie na drabinkach na wyprostowanych RR – „froterowanie podłogi” nogami na kocu.

 

IX stacja. Leżenie przodem na skrzyni w poprzek,

NN między szczeblami drabinki – unoszenie T w górę do poziomu, RR ułożone na karku, NN w stawach kolanowych wyprostowane.

 

X stacja. Przechodzenie po ławkach i po równoważni a) w górę na czworakach przodem, przejście po równoważni we wspięciu na palcach, b) w dół na czworakach tyłem.

 

XI stacja. W siadzie skrzyżnym, RR z laską uniesioną w górę, skręty T w lewo i w prawo (laska poziomo ponad głowę), RR proste w stawach łokciowych.

 

XII stacja. Leżenie tyłem z NN ugiętymi w kolanach, stopy oparte o ścianę wykonują ruch w dół ruchami dżdżownicy.

 

XIII stacja. W siadzie ugiętym RR w tyle wyprostowane, u. próbują zawiązać stopami supełki na skakance. Każdy liczy sobie ilość zawiązanych supełków.

 

 

 

1.       U. na obwodzie koła wykonują foczki, leżąc przodem podnoszenie T z równoczesnym  wznosem NN i klaśnięciem.

 

 

1.       Zebranie sprzętu.

2.       Omówienie zajęć.

3.   Omówienie błędów i pochwała.

 

4. Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie np. do pływania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 min

 

 

 

 

 

2 min

 

 

Zmiana stanowisk poprzez chód w podporze tyłem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N-el koryguje postawę.

 

Staramy się poprawnie wykonać zadania.

N-el nadzoruje błędy i koryguje je.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siad skrzyżny, ręce na kolanach.

Korekcja postawy U. przez n –la.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin