cwiczenia przygotowawcze do stania na rekach.doc

(50 KB) Pobierz
Kurs nauki pływania – konspekt nr 10 Nauka kraulowych ruchów NN na grzbiecie

 

Gimnastyka

Temat: Ćwiczenia przygotowawcze do stania na rękach.

Cele główne  lekcji:                           

1.      Umiejętności: nauka stania na rękach, ćwiczenia gimnastyczne

2. Motoryczność:  rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, gibkość

3.  Wiadomości: sposoby asekuracji w dwójkach

4Akcent wychowawczy :  współpraca z nauczycielem, dyscyplina

Miejsce zajęć:  sala gimnastyczna

Czas trwania:  45 min.

Klasa:  IV

Liczba ćwiczących:  23

Przybory i przyrządy: materace, skrzynia, piłki koszykowe

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

1.Czynności organizacyjno- porządkowe.

2.Motywacja do zajęć.

3.Rozgrzewka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.       Zbiórka  podanie tematu lekcji.

2.       Powitanie sportowe i  sprawdzenie obecności.

3.       Sprawdzenie gotowości do zajęć.

4.       Podanie tematu lekcji.

5.       Pokaz stania na rękach. Omówienie zasad asekuracji.

 

1.       Zabawa ożywiająca „Berek w parach”

 

 

 

 

2.       Bieg w parach, osoby trzymają się za ręce, na sygnał przysiad i wyskok w górę, w wyskoku klaśnięcie o ręce partnera.

3.       U. stoją w postawie rozkrocznej tyłem do siebie , trzymają się za ręce , RR w bok , skłony T w bok z pogłębieniem.

4.       U. wykonują siad rozkroczny twarzą do siebie, stopy dotykają stóp partnera, jedna os. wykonuje leżenie tyłem, druga os. leżenie przodem, trzymając się za ręce.

5.       Partner wykonuje klęk, druga osoba przeskakuje obunóż, jednonóż przez partnera. Zmiana ćwiczących.

6.       Jedna osoba wykonuje leżenie tyłem, druga osoba trzyma za stopy, osoba leżąca wykonuje brzuszki. Zmiana.

7.       Osoba wykonuje leżenie przodem RR splecione na karku, partner przytrzymuje podudzia , osoba leżąca wykonuje skłon T do tyłu - wytrzymanie.

8.       Osoba wykonuje podpór przodem partner trzyma za kolana tzw. ”taczki” i spacerujemy po całej sali. Zmiana.

9.       Ćwiczący w podporze przodem grają w łapki.

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

15 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dwuszeregu.

 

 

 

N – el pokazuje stanie na rękach.

 

 

U. stoją w parach trzymając się za ręce. Na sygnał wyznaczona para goni.

 

U. ustawiają się w rozsypce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Część główna, realizacja zad. głównego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Ćwiczenia uspakajające.

 

 

 

6. Czynności organizacyjno- porządkowe.

 

7.Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

 

 

1.       Obwód stacyjny. N –el objaśnia ćwiczenia na poszczególnych stacjach.

 

I stacja. Ustawione poszczególne części skrzyni na całej długości przeskoki tygrysie przez części skrzyni.

 

II stacja. Przy drabinkach z podporu przodem wychodzimy stopami po każdym szczeblu aż do stania na rękach, wytrzymujemy pozycję i w ten sam sposób schodzimy.

 

III stacja. U. siedzą w siadzie skrzyżnym wykonując do siebie podania sprzed klatki piersiowej piłką lekarską po obwodzie.

 

IV stacja. U. wykonują przeskoki zawrotne przez ławeczki ułożone w jednej linii.

 

V stacja. U. wykonują skoki obunóż, jednonóż, naprzemiennie przez skakankę.

 

VI stacja. Każdy ćwiczący ma na głowie woreczek, z RR w bok przechodzi na palcach po ścieżce ułożonej z ringo.

 

VII stacja. Odbicia piłką siatkową w niskiej postawie siatkarskiej.

 

 

 

 

 

 

1.       Zabawa uspakajająca „Kto zmienił miejsce”.

 

 

 

 

1. Omówienie zajęć.

2. Omówienie błędów i pochwała.

3. Zebranie sprzętu i pożegnanie grupy.

4. Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie

 

 

20 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 min

 

 

 

 

 

2 min

 

 

U. podzieleni są na trzy osobowe zespoły. Każdy zespół ćwiczy na stacji 3 min.

 

N – el tłumaczy zasady asekuracji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Staramy się poprawnie wykonać zadania.

N-el nadzoruje błędy i koryguje je.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korekcja postawy U. przez n –la.

 

 

 

U. siedzą w siadzie skrzyżnym.

 

  

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin