Ze strachu przed miłością
Autorem tekstu jest Małgorzata Stawarz
Fałszywa godność
Ludzie są przeczuleni na tle honoru, dumy i własnej godności. Dlatego myślą, że wyznanie uczuć może ich poniżyć. Boją się wyznań i starają je ograniczyć do niezbędnego minimum. W efekcie, ukochana osoba jest zdezorientowana i może myśleć, że partner jej nie kocha, więc powinna się oddalić i nie mieć żadnej nadziei na wzajemność.
W fałszywych teoriach na temat miłości, mylnie interpretuje się oddanie serca drugiemu człowiekowi, jakoby miało to oznaczać jednoczesne wyrzeczenie się siebie, utratę godności osobistej, możliwości zrealizowania własnych celów, obowiązków i praw.
Wiele osób cierpi z tego powodu. I wiele związków rozpada całkiem niepotrzebnie, bo brakło w nich szczerych wyznań o tym, że ludzie się naprawdę kochają! Fałszywa duma i strach przed utratą rzekomej godności, doprowadziła wielu kochających się ludzi do tego, że sami sobie zrobili krzywdę, choć pragnęli wzajemności, mieli ją, więc mogli być szczęśliwi!
Są i tacy, którzy z powodu dumy, na wszelki wypadek i ze strachu przed kłamstwami, ranią ukochaną osobę, wypierając się swoich uczuć i nie dając jej żadnej nadziei na wzajemnośc! Działają w panice i wolą uciekać od świadomości, że naprawdę kogoś pokochali z wzajemnością. Fałszywa godność zabrania bowiem kochać i okazywać miłość. Zabrania wyznań i sprawia, że blokuje się szanse oraz szczęście w miłości.
Ludzie się wtedy rozstają, chociaż szczerze kochają. To właśnie fałszywa godność zabrania aż tak zaufać kochającej osobie, żeby przed nią nie ukrywać najcudownijszych dla niej uczuć.
Fałszywe teorie o cierpieniach w miłości
W zasadzie, strach przed miłością, bierze się nie tylko z fałszywego pojmowania honoru i godności osobistej. Wpajanie ludziom, że miłość oznacza tylko cierpienia, poniżenia, wyrzeczenia, straty, gardzi słabościami i nie zniesie biedy – skutecznie odstrasza od tego uczucia. Przez to właśnie ludzie boją się nawet mysleć o swoich uczuciach i uznają za pomyłkę lub złudzenie.
smario25