Andrzejki
Temat zajęć: Andrzejkowe wróżby
Opracowała: Barbara Michniewicz
Wiek dzieci: sześciolatki
Cele zajęć:
· Pielęgnowanie piękna tradycji ludowych związanych z „andrzejkami”;
· Czerpanie radości ze wspólnej zabawy;
· Rozpoznawanie cyfr;
· Odczytywanie krótkich wyrazów i zdań przez dzieci chętne;
· Dostarczanie dzieciom przeżyć i emocji.
Jest to scenariusz zajęć, na które zaproszeni zostali rodzice. Mieli oni okazję zaobserwować swoje pocieszy w sytuacjach zabawowych. Niektóre z dzieci, chętnie same odczytywały umieszczone na tablicach hasła. Zabawa dla gości wywołała dużo zamieszania i radości, kiedy mamy wiązały supełki a potem musiały je rozwiązać. Dzieci bardzo radośnie dopingowały rodzicom. Jest to jedno z wielu zajęć, które wywołuje radość zarówno dzieci jak i ich rodziców. Daje możliwość w tej danej chwili -bycia razem i wspólnej zabawy, z czego obie strony nie zdają sobie sprawy a co według mnie przemawia za takimi zajęciami.
PRZEBIEG:
1. Piosenka powitalna wg KLANZA: „Chodźcie wszyscy tu do koła – dzieci pokazują na siebie palcem w geście wołania, zabawimy się wesoło – ustawiają się w kole, Witamy was, wszyscy wraz – kłaniają się sobie,na zabawę nadszedł czas – obracają się wokół własnej osiPrawa ręka, lewa ręka – pokazują ręce w zależności od śpiewu,prawa noga, lewa noga – pokazują kolejne nogi,Cały tułów oraz głowa – ruszają tułowiem i głowąwitamy was.” - dzieci kłaniają się,
2. Dzieci słuchają opowiadania nauczycielki: Dawno, dawno temu w przed ostatni dzień listopada w przeddzień imienin Andrzeja, wszystkie panny chciały się dowiedzieć o swoim losie. Święty Andrzej pomagał dziewczętom w odgadywaniu przyszłości. Chłopcy zaś na podobne wróżby zbierali się w przeddzień imienin Katarzyny. Katarzynki okazały się mniej popularne od Andrzejek i szybko o nich zapomniano. Obecnie w wigilię imienin Andrzeja wróżą sobie wszyscy i chłopcy, i dziewczynki, a 29 XI to tradycyjny wieczór wróżb. A wiec: Na andrzejki w końcu listopada, powróżyć sobie wypada.
3. Zabawa „Czary-mary”: Czarujemy, aby zabawa się udała i wszystkim dopisywał dobry humor. Powtarzamy słowa „Czary – mary, czary – mary, czary – mary, hu, czary – mary, czary – mary, czary – mary, hu. Hokus – pokus, krzy – krzy, hokus – pokus, krzy – krzy, abra – kadabra, abra – kadabra, uuu” i wykonujemy odpowiednie ruchy rękami.
4. Zaklęcie: Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami dziać.
5. Wróżba buty: dziewczynki wkładają do pudła swoje lewe kapcie, które potem losują chłopcy. Chłopiec z wylosowanym kapciem dziewczynki siada koło niej, dzisiaj są sobie przeznaczeni.
6. Dzieci losują kolory:
· czerwony – jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty. Pamiętaj myj zęby!
· Czarny – za dużo się kłócisz. Unikaj nieporozumień, a wszystko wokół ciebie będzie bardziej kolorowe;
· Zielony – bądź ostrożny na chodniku. Patrz uważnie pod nogi abyś nie nabił sobie guza.Niebieski – zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić.
· Biały – pijesz za mało mleka. Jedz więcej nabiału a nie tylko chrupki i batony.
· Żółty – bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, noś zimą czapkę i ciepły szalik.
7. Wróżba spodeczki. Pod spodeczkami ukryto przedmioty:
· obrączka – zamążpójście,
· liść laurowy – sława,
· pieniądz – bogactwo,
· pierścionek – zaręczyny,
· różaniec – klasztor,
· kubek –staropanieństwo.
8. Co powie nam kwiatek – wybierz sobie obrazek – kwiatek:
· aster – uważaj czekają cię kłopoty,
· róża – szczęście w życiu powodzenie,
· stokrotka – dobieraj staranniej przyjaciół,
· tulipan – miłe towarzystwo.
9. „Taniec Boliwijskich Indian”: Indianie idą wytupując rytm muzyki nogami. Gdy zmienia się muzyka odwracają się i podskakują.
10. Wróżba „cukierki”: co dostaniesz: dzieci odpakowują otrzymane cukierki i próbują odczytać napis: sanki, rower, lalka, klocki, wrotki, wózek, narty, puzzle, komputer, zegarek...
11. Wróżba cyfry: stań pod cyfrą, którą lubisz:
1 – twoje ulubione kolory to żółty, złoty i pomarańczowy. Szczęśliwym kamieniem jest bursztyn. Jesteś osobą uparta i dążącą do celu. Niedługo spełni się twoje marzenie.
2 – twoje ulubione kolory to odcienie zieleni. Pomyślność przynosi ci perła. Jesteś osobą łagodna i wrażliwą, ale bardzo wytrzymałą. Masz zdolności plastyczne.
3 – twoje ulubione kolory to błękit i szary. Szczęśliwym kamieniem jest szafir. Jesteś osobą godną zaufania i potrafisz być wiernym przyjacielem.
4 – twoje ulubione kolory to czarny i czerwony. Szczęśliwym kamieniem jest ametyst. Jesteś osoba dynamiczną i lubisz ruch na świeżym powietrzu.
5 – twoje ulubione kolory to biały i różowy. Szczęśliwym kamieniem jest diament. Jesteś osobą inteligentną. Posiadasz dar bezbłędnego oceniania nowych ludzi. Poznasz przyjaciela.
6 – twoje ulubione kolory to niebieski i fioletowy. Szczęśliwym kamieniem jest turkus.. Jesteś osobą serdeczną i towarzyską. Unikasz spięć i sytuacji konfliktowych. Czasem trudno ci podjąć ważną decyzję.
7 – twoje ulubione kolory to szary i brązowy. Szczęśliwym kamieniem jest agat. Jesteś romantykiem i uwielbiasz spacery w górach. Czasami jesteś
roztargniony i gubisz różne drobiazgi.
12. Wróżba dla gości: zawiąż 10 supełków na linie. Kto zawiązał najprędzej to znaczy, że, bardzo łatwo komplikuje sobie różne sprawy. Odwiąż supełki – kto zrobi to najszybciej to znaczy, że z łatwością rozwiązuje swoje sprawy.
13. Magiczne pudło, które trzeba sprzątnąć: Do kolorowego pudełka (posiada podwójne dno: z jednej strony wcześniej umieszczono cukierki i zaklejono, druga strona jest pusta) dzieci wrzucają niepotrzebne papierki, przedmioty. Nauczycielka czaruje pudełko, kilkakrotnie nim obraca i ustawia z tej strony, z której są cukierki. Następuje otworzenie pudełka aa dzieci częstują się słodyczami.
14. Piosenka na pożegnanie wg pedagogiki zabawy: „ Zabawa skończona – dzieci klaszczą w dłonie swoje i kolegii chce nam się jeść – głaszczą się po brzuchu ruchami okrężnymi rękido domu idziemy – maszerują w miejscu,adieu, baj, baj, cześć – machają sobie na pożegnanie rękami.”
diabel123