Służba bhp w firmie jest organem doradczym i kontrolnym, który wspiera pracodawcę w jego działaniach z zakresu bhp. Dlatego też rola służby bhp w procesie konsultacji z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest ogromna. Często stanowi o pozytywnym lub negatywnym zakończeniu prowadzonych konsultacji. Sprawdź, na czym dokładnie polega tu Twoja rola!
Do prowadzenia konsultacji z zakresu działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy zobowiązany jest sam pracodawca. Służba bhp również i w tym przypadku pełni swoje statutowe funkcje, czyli związane z doradztwem i kontrolą stanu bhp w zakładzie pracy. Jednak jej pozycja w procesie konsultacji pracodawcy z pracownikami lub ich przedstawicielami ulega niewielkim modyfikacjom w związku z tematem konsultacji lub faktem, w ramach jakiego ciała się one odbywają - na przykład w ramach komisji bhp.
Konsultacje prowadzone bezpośrednio z pracownikami lub ich przedstawicielamiGdy konsultacje są prowadzone bezpośrednio z pracownikami lub ich przedstawicielami, służba bhp, będąc również zobowiązana do merytorycznego wsparcia konsultacji, nierzadko jest pomostem porozumienia między pracodawcą a pracownikami.
Pamiętaj!Służba bhp mając zaplecze w postaci wiedzy dotyczącej stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie, będąc często jedynym źródłem informacji z tego zakresu, powinna czynnie angażować się w proces konsultacji, starając się doprowadzić właśnie do porozumienia między pracownikami a pracodawcą.
Konsultacje prowadzone w ramach komisji bhpNatomiast w sytuacji, gdy konsultacje z zakresu działań związanych z bezpieczeństwem i higieną odbywają się w ramach komisji bhp, służba bhp odgrywa tu kapitalne znaczenie. Udział pracowników służby bhp w takich konsultacjach jest niezmiernie istotny, ponieważ są to osoby, które posiadają największą wiedzę co do stanu bhp w firmie oraz obowiązków nałożonych w tym zakresie na pracodawcę. W rzeczowy sposób wspierają oni zatem przedmiotowe konsultacje swoją wiedzą i znajomością zagadnień.
W przypadku gdy przedmiotem konsultacji jest służba bhp, czyli jej tworzenie lub powierzanie wykonywania zadań tej służby innym osobom, wówczas pozycja negocjacyjna służby jest raczej słaba. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, kiedy to pracownikowi, który ma zostać członkiem służby bhp w danym zakładzie pracy, zarzuca się brak kompetencji, a on jest innego zdania.
· Poleć znajomemu
· Drukuj
· Obecnie 4.33/10
· 1
· 2
· 3
· 4
· 5
· 6
· 7
· 8
· 9
· 10
zanka97