KONRAD WALLLENROD.txt

(3 KB) Pobierz
9) KONRAD WALLLENROD

Głównym bohaterem utworu jest Litwin, który został porwany przez Krzyżaków jako mały chłopiec, natomiast jego rodzice i rodzeństwo zginęli podczas najazdu. Krzyżacy nadali mu imię Walter Alf, młody chłopiec szybko stał się ulubieńcem mistrza krzyżackiego, Winrycha, który pokochał go jak syna. W zamku krzyżackim znajdował się również Halban – wzięty niegdyś do niewoli przez Krzyżaków – był ich tłumaczem. To on uświadomił chłopcu jego pochodzenie, opowiadał o ojczyźnie i śpiewał stare pieśni ludowe. W ten sposób w Walterze narodziła się nienawiść do Niemców i pragnienie zemsty. Wajdelota (Halban) hamował jego zapędy, tłumaczył mu, że jeszcze nie nadeszła odpowiednia pora. Alf miał najpierw poznać wielkie arkana sztuki walki i tajemnice wroga. Kiedy Walter wziął udział w walce od razu dał się wziąć do niewoli wraz z Halbanem. Dotarł na dwór księcia Kjestuta w Kownie, który przyjął go życzliwie i dał wiarę opowieściom Waltera Alfa i Halbana. Pozostał on na dworze księcia, uczył Litwinów nowoczesnych metod walki, wkrótce też pojął za żonę córkę księcia, Aldonę. Młodzi kochali się, ale Waltera dręczyła sytuacja ojczyzny – Litwę nękały ciągłe najazdy krzyżackie i rzezie. Po straszliwym boju na błoniach Rudawy, gdzie Litwa poniosła klęskę, podejmuje ostateczny krok : użycie podstępu i zdrady. Porzuca wszystko co najdroższe sercu: kraj rodzinny, dom i ukochaną Aldone, która schroniła się w klasztorze. Wyjeżdża wraz z Halbanem, walczy jako giermek Konrada Wallenroda, a po jego śmierci podszywa się za niego, walczy dzielnie w Hiszpanii, a następnie po śmierci Winrycha zostaje wybrany mistrzem Zakonu. Rządzi Zakonem nieudolnie, Krzyżacy często przegrywają, wydaje się jakby Litwini znali wszelkie posunięcia Krzyżaków. W końcu decyduje się na ostatecznę walkę, w której Krzyżacy ponoszą klęskę.
Przed samą walką Konrad rozpoznaje w wieży w pobliżu malborskiego zamku swą żonę, Aldonę, która nie chcąc przyjąć ślubów zakonnych wybrała życie w zamkniętej wieży pustelnicy. Jej bliskość przysparza Konradowi straszliwych cierpień, ponieważ dażył ją ogromnym uczuciem, szuka pocieszenia w alkoholu. Do ostatecznej walki motywuje go Halban. Jednakże jego zdrada zostaje wykryta i zostaje skazany na śmierć – podsłuchano jego rozmowy z tajemniczą pustelnicą, która w istocie była jego żoną Aldoną. Bohater popełnia samobójstwo (wypija truciznę), co powoduje także śmierć jego żony Aldony ( z rozpaczy pękło jej serce).

GŁ. BOHATER – KONRAD WALLENROD (WALTER ALF)
Porwany jako dziecko I wychowany w zakonie krzyżackim nie zatracił poczucia narodowego (dzięki litewskiemu walejdocie – Halbanowi). Dobro ojczyzny stawia ponad osobiste szczęście – poświęca rodzine, życie żony, honor rycerski i własne życie.
Wallenrod ma wiele cech bohatera bajronicznego: buntuje się przeciw układom politycznym, za wszelką cenę pragnie zniszczyć zakon, ma silną osobowość. Konrad działa z pobudek patriotycznych, wybierał między służeniem ojczyźnie a własną rodziną. Ale każdy wybór przyniesie klęske, dlatego można mówić o tragizmie bohatera. Konrad posiada też cechy prometejskie: jest gotów do najwyższych poświęceń w imię dobra własnego narodu. Jest bardzo uczciwy, wie, ze popełnia zdradę, ale nie zmienia raz podjętej decyzji.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin