F2- sprawozdanie.doc

(191 KB) Pobierz
Wstęp teoretyczny:

Wstęp teoretyczny:

 

Zaburzenie równowagi powstające w jednym punkcie ośrodka sprężystego przenosi się na inne cząstki ośrodka i nosi nazwę ruchu falowego lub fali.

 

Rodzaje fal:

·         fala podłużna- w trakcie jej przechodzenia cząsteczki ośrodka drgają równolegle do kierunku rozchodzenia się zaburzenia;

·         fala poprzeczna- podczas jej rozchodzenia cząsteczki ośrodka drgają prostopadle do kierunku rozchodzenia;

·         fala sinusoidalna- jest to fala wywołana przez ciała drgające ruchem harmonicznym;

 

 

Prędkość fali:

 

Prędkość rozchodzenia się zaburzenia w danym ośrodku sprężystym. W powietrzu, w warunkach normalnych (0º, ciśnienie 1014 hPa) wynosi ona 332 m/s, w wodzie 1460 m/s a w stali 5790 m/s.

 

Prędkość rozchodzenia się fali dźwiękowej jest zależna od gęstości i własności sprężystych ośrodka, na przykład od ciśnienia i temperatury powietrza. W przypadku, gdy powietrze porusza się, fale dźwiękowe są unoszone wraz z nim i prędkość ich zależy dodatkowo od kierunku i prędkości tego ruchu.

Dyspersja- zależność prędkości od częstotliwości dźwięku. Dla fal dźwiękowych w powietrzu dyspersja jest bardzo mała i zależy głównie od zawartości pary wodnej i dwutlenku węgla.

 

Fale dźwiękowe:

 

Fala akustyczna jest to podłużna fala zagęszczeń i rozrzedzeń ośrodka, mogąca rozchodzić się w ciałach stałych, ciekłych i gazowych.

 

Fala taka może rozchodzić się w jednym ośrodku sprężystym- takim ośrodkiem jest otaczające nas powietrze.

 

Fala dźwiękowa i ultradźwięki:

 

Fala dźwiękowa jest podłużną falą mechaniczną o częstotliwości z zakresu słyszanego dla człowieka tj. od około 20 Hz do około 20 kHz. Fale o częstotliwości wyższej od górnej granicy nazywamy ultradźwiękami, a o częstotliwości niższej od dolnej granicy- infradźwiękami.

 

 

Plan pracy:

 

 

·         Przygotowanie układu doświadczalnego: dekadowy generator akustyczny, głośnik i mikrofon umieszczone wewnątrz szklanej rury na tle skali milimetrowej, którą jest linijka o długości 1 m; oscyloskop.

·         Wybranie dowolnej częstotliwości fali dźwiękowej podawanej z generatora akustycznego;

·         Przełączenie pracy oscyloskopu w tryb X-Y;

·         Zmieniając odległość mikrofonu od głośnika obserwować zmiany kształtu krzywej Lissajous i dokonać pomiaru położeń mikrofonu, które pozwolą na wyznaczenie długości badanej fali dźwiękowej;

·         Wykonanie analogicznych pomiarów dla innych częstotliwości.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin