bal pajaców-KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA.6 latki.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI

PROWADZONYCH

METODĄ DOROTY DZIAMSKIEJ – EDUKACJA PRZEZ RUCH

 

Data: 05.02.2009

Grupa IV: dzieci 6-letnie

Prowadzenie: mgr Renata Macińska

 

Temat zajęć:

 

„Bal pajaców” – kinezjologiczna zabawa dydaktyczna

 

Cele :

- doświadczenie analizy, syntezy, logicznego myślenia;

- rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań za pomocą obrazków;

- doskonalenie sprawności w zakresie małej i wielkiej motoryki;

- kształtowanie umiejętności  współpracy podczas rozwiązywania zadania;

- doświadczenie radości i przyjemności rytmicznego swobodnego poruszania się.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Zabawa ruchowo-taneczna: dzieci w papierowych czapkach poruszają się do szybkiej muzyki (CD ZPB nr 17) – skaczą, obracają się jak pajace; następnie zahaczają się o siebie, tworząc z ręki ugiętej w łokciu haczyk. Na znak nauczyciela „hop!” pajace zmieniają partnerów.

 

2. Ćwiczenie w rytmicznym podawaniu „magicznego pudełka” do spokojnej muzyki (CD ZPB nr 6).

- Na przerwę w muzyce dziecko trzymające pudełko wyciąga kolorową kartkę w kształcie figury geometrycznej (koło, trójkąt, kwadrat) podanej przez nauczyciel. Następnie odczytuje tekst znajdujący się na kartce.

- Kartkę z wykonanym zadaniem dziecko zostawia na dywanie dla siebie i zabawa trwa dalej, aż wszystkie dzieci je zdobędą.

- Na koniec zabawy magiczne pudełko wędruje w rytm muzyki i po kolei każde dziecko chowa swoją kartkę do pudełka.

 

3. Rozmowa z dziećmi kierowana pytaniami na temat treści przeczytanych zdań.

 

4. Ćwiczenie grafomotoryczne – rytmiczne  kreślenie spirali przekształcające się w matematyczną zabawę dydaktyczną, gdy dzieci i rodzice wykonują je według procedury zaproponowanej przez nauczyciela.

- Wszyscy chwytają po jednej kredce w dowolnym kolorze i kreślą rytmiczne spirale z góry w dół kartki A3 (CD ZPB nr 17).

- Na znak nauczyciela „hop!” przesuwamy się o jedno miejsce w prawo i kreślimy spirale na kartce sąsiada. Zabawa trwa tak długo, dopóki nie wrócą wszyscy na swoje miejsce.

- Powstają w ten sposób kartki zarysowane spiralami - serpentynami.

 

5. Zabawa matematyczna:  klasyfikowanie przedmiotów wg 2 cech wspólnych (kolor i wielkość).

- Każdy uczestnik zajęć wybiera 1 koło duże i dwa koła małe tego samego koloru (głowa, uszy) leżące na środku stołu.

 

6. „Wędrujące koło” - Zabawa matematyczna:  każdy uczestnik zajęć kładzie duże koło na kartce z narysowanymi spiralami i przesuwa je w rytm spokojnej muzyki (CD ZPB nr 7) wg procedury nauczyciela (górny prawy narożnik kartki, środek kartki, dół kartki itd.).

- Na znak nauczyciela „stop!” każdy zatrzymuje rękę z kołem w danym miejscu kartki i przykleja koło w tym miejscu.

 

7. „Kolorowe  pajace”  – ćwiczenie zintegrowanego swobodnego działania; składanie, komponowanie, przyklejanie modeli pajaców origami płaskie z koła.

- Dzieci umieszczają na głowie pajaca czapeczkę w kolorze swojej papierowej czapki.

- Natomiast rodzice tworzą czapeczkę w dowolnym kolorze.

- Wszyscy składają koło w ten sposób, aby powstał trójkąt wg podanego przez nauczyciela wzoru.

 

8. „Bal pajaców” – tworzenie zbioru pajaców.

- Każdy uczestnik odkleja taśmę od kartki i stołu , a następnie umieszcza swoją pracę  na dywanie obok prac kolegów i rodziców. Ćwiczenie w komponowaniu wielkiego obrazu.

- Odczuwanie wspólnej przyjemności i radości z wykonanych prac.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin