PIES_WROG_CZY_PRZYJACIEL_CZLOWIEKA.doc

(31 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZGADUJ – ZGADULI

 

 

                         SCENARIUSZ  ZAJĘCIA  DLA  DZIECI 6 - LETNICH

 

Temat:PIES WRÓG CZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA?”

 

Cele:

       Dziecko:

              -pozna psa jako przyjaciela człowieka, oraz jako zwierzę , które może być

                niebezpieczne,

              -pozna wybrane rasy psów,

              -wie jak zachować się w razie ataku psa.

 

Pomoce: układanki obrazkowe (różne rasy psów), ilustracje przedstawiające psa jako

               przyjaciela człowieka, ilustracje pozycji żółwia oraz lista ostrzeżeń dla każdego

               dziecka do wklejenia - Klub Mądrej Głowy, magnetofon, kasety z piosenką,

               odgłosami psa.

 

 

Przebieg:

            1. Zabawa „Czyje to ślady” – na dywanie rozłożone są papierowe ślady psa. Dzieci idą po śladach, odnajdują pojemnik, w którym znajdują się układanki obrazkowe

           (różne rasy psów). Zadaniem dzieci jest ułożenie pociętych obrazków ( dzieci pracują w parach), odczytanie ras psów.

 

            2.Ćwiczenie słownikowe – dzieci podają przymiotniki opisujące wygląd i cechy

            psów (ułożone obrazki) np.; duży , kudłaty, wściekły itp.

 

           3.Słuchanie wiersza R. M. Grońskiego „Bardzo zajęte psy

              • o jakich psach jest mowa w wierszu?

              • jaką pracę wykonują, co robią by pomóc człowiekowi?

              • kiedy  pies jest przyjacielem człowieka? ( psy tropiące, pies przewodnik

                niewidomego, psy pomagające w terapii chorym dzieciom dogoterapia, pies  

                pilnujący domu).

 

            4.Zabawa ruchowa „Psy na spacerze” – dzieci dobierają się parami. Jedno jest panem, drugie psem. Gdy gra muzyka ( piosenka „Jak rozmawiać trzeba psem”) psy spacerują ( dzieci na czworakach), kiedy muzyka milknie powracają do swoich właściwi, zmiana ról.

 

           5. „Czy zawsze pies jest przyjacielem człowieka?”- (kiedy jest wrogiem?)

              • rozmowa na temat kontaktów dzieci z psami:

              • co robić by uniknąć ataku i jak zachować się w razie spotkania z rozdrażnionym

                psem? (odczytanie z tablicy listy ostrzeżeń)

              • pokaz  bezpiecznej pozycji jaką należy przyjąć w razie ataku psa - pozycja żółwia.

 

            6.Zabawa „Odgłosy psa”- bieg, marsz, podskoki do muzyki, kiedy dzieci usłyszą z kasety odgłosy wydawane przez psa przyjmują pozycję żółwia.

 

            7.Wklejenie do Klubu Mądrej Głowy listy ostrzeżeń czego nie wolno robić, by nie drażnić psa i uniknąć jego ataku oraz  karteczki z kolejnymi etapami pozycji żółwia.

 

                                   „Bardzo zajęte psy”     

             Dziś mówi się i pisze ( bo jest cierpliwy papier)       

             że z psów pożytku nie ma – pies tylko je i chrapie.

            Co?  Pies  pracuje - żarty! To wałkoń i ladaco…

            Przepraszam mogę wskazać na psy zajęta pracą.

            Kiedy w górach na turystów, z hukiem zwali się lawina,

            Kto spod śniegi ich wykopie?

            Zapytajcie bernardyna….

 

 

                     Co robić gdy pies atakuje

  1. Stań, nie uciekaj.
  2. Nie patrz psu w oczy.
  3. Nie okazuj strachu, mino że jest to trudne.
  4. Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nawet dorosłego, a dziecko bez trudu.
  5. Ustaw się do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwala lepiej utrzymać równowagę.
  6. Przymnij pozycje żółwia. Ochronisz wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies.

 

                   Lista ostrzeżeń

  1. Nie drażnij psów.
  2. Nie krzycz, nie biegaj dookoła ogrodzenia.
  3. Nie zabieraj psu kości, piłek i innych jego rzeczy.
  4. Nie wyrywaj mu jedzenia z pyska i nie przeszkadzaj, kiedy je.
  5. Nie zabieraj matce szczeniąt.
  6. Nie podchodź do obcego psa.
  7. Nie uciekaj przed atakującym psem.
  8. Nie próbuj głaskać obcego psa.
  9. Nie prowokuj psa w żaden sposób

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      Przygotowała i  przeprowadziła

                                                                                 mgr Elżbieta Baracz

                                                                          Przedszkole Miejskie nr 12

                                                                           im. Marii Konopnickiej         

              w Mielcu

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin