Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie i prowadzonych metodą dramy.docx

(13 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie i prowadzonych metodą dramy

 

Temat: Poznajemy dobre i złe baśniowe postacie na podstawie ,,Calineczka” H. Ch. Andersena. Wprowadzenie pisanych liter: e, E na podstawie wyrazów ekran, Ela, elf.

 

Cele:

·         wdrażanie dzieci do uważnego słuchania czytanego utworu,

·         budzenie wrażliwości emocjonalnej i estetycznej oraz zainteresowań czytelniczych,

·         ukazywanie dzieciom morału baśni - ,,Dobro zawsze zwycięża”,

·         rozwijanie wyobraźni, pamięci i spostrzegawczości,

·         wdrażanie do kształtnego pisania poznanych liter,

·         rozwijanie plastyki ciała.

Środki dydaktyczne:

·         kartki z rysunkami postaci z baśni, np. żaba, chrabąszcz, motyl, myszka, kret, jaskółka,

·         farby lub kredki,

·         kaseta z nagraniem baśni ,,Calineczka” H. Ch. Andersena,

·         książka ,,Calineczka” i inne książki H. Ch. Andersena,

·         zagadka o literze ,,e”

·         podręcznik ,,Szkoła marzeń” dla kl. I – zeszyt ćwiczeń.

Przebieg zajęć:

 

1. Słuchanie przez dzieci nagrania tekstu baśni.

 
2. Opowiadanie dzieci o swoich przeżyciach związanych z wysłuchaną baśnią oraz o zachowaniu bohaterów, ich stosunku do Calineczki.

 
3. Ćwiczenia dramowe – etiuda pantomimiczna. Każdy uczeń pokazuje, jak z ziarenka wyrasta kwiat, który zamienia się w małą dziewczynkę – tańczącą Calineczkę.

 
4. Ćwiczenia dramowe – żywe obrazy.  Dzielimy dzieci na małe grupki. Każda z nich otrzymuje kartkę z narysowaną postacią, np. żaba, chrząszcz, motyl, jaskółka, kret, król elfów. Uczniowie w grupach przedstawiają scenę z baśni.

 
5. Przygotowanie do wprowadzenia litery ,,e”.
- wyjaśnienie znaczenia wyrazów: elf – elfy.
- analiza i synteza głoskowa wyrazu elfy.

 
6. Oglądanie ilustracji z baśni o Calineczce.

 
7. Analiza i synteza głoskowa wyrazów: ekran, Ela, kret, motyle. Określenie miejsca występowania litery ,,e” w modelach budowy dźwiękowej tych wyrazów.

 
8. Nauka pisania liter: e, E.

 
9. Czytanie przez wybranego ucznia tekstu z podręcznika.

 
10. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat elfów – dobrych duszków.

 
11. Ćwiczenia dramowe – scenka improwizowana pt. ,,Spotkanie Calineczki z  królem elfów”.

 
12. Ćwiczenia dramowe – tworzenie rysunków. Uczniowie na kartonach rysują lub malują dowolne postacie z baśni.

 
13. Wystawa prac.

 
14. Rozwiązanie zagadki: jaka to litera? – podsumowanie zajęć.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin