scenariusz cz. i.doc

(557 KB) Pobierz
Opracowała:

Opracowała:

mgr Grażyna Młynarska

nauczyciel nauczania zintegrowanego

SP NR 15 w Gdańsku

 

 

Scenariusz zajęć ortograficznych dla  nauczania zintegrowanego - klasa II

 

 

Temat: Podróż z Ortofrajdkiem po Polsce.

 

Czas: 3 części po 30 minut (90 min)

 

 

Treści kształcenia oraz działania uczniów.

Cele operacyjne.

Uczeń:

Przewidywane osiągnięcia.

Uczeń:

min

Część I

1. Wprowadzenie – piosenka ,,Pędzi pospieszny pociąg’’.

2. Ćwiczenia w czytaniu -  rozwiązywanie zagadek i zabawy ortograficzne  przygotowane przez Ortofrajdka na szlaku jego przygód:

- Łaszka – Kraina Ortofrajdy

- Krynica Morska

- Frombork

- Szafarnia       

----------------------------

Część II

-  Świerk koło Warszawy

- Bóbrka

- Żarnowiec

- Wieliczka

 

 

 

                       

----------------------------

Część III

- Radzyń Chełmiński

- Długie Kierze na Kaszubach

- Będomino

- Hel

 

 

 

                          

                      

 

3. Podsumowanie zajęć – ewaluacja.

- śpiewa piosenkę

 

 

- współdziała w zespole i pracuje samodzielnie

- rozwiązuje rebus

- uzupełnia wyrazy brakującymi literami i układa wg kolejności alfabetycznej

 

- uzupełnia wyrazy kolorowymi kwadratami i odczytuje treść opowiadania

- bierze udział w zabawie ruchowej

 

 

 

---------------------------------------------

 

- odczytuje zdanie wg podanego kodu

- uzupełnia luki w wyrazach i rozwiązuje zadanie związane z upływem czasu

- wybiera wyrazy z ,,ż’’ i przyporządkowuje do odpowiedniej liczby liter, głosek i sylab

 

- lepi z masy solnej

----------------------------------------------

 

- uzupełnia wyrazy brakującymi literami, dobiera działanie i pytanie do treści zadania

 

 

- rozpoznaje przedmioty za pomocą dotyku i objaśnia ich pisownię

- uczeń wykonuje ćwiczenia ruchowe według ustalonej zasady

- porządkuje wyrazy ,,na kolorowych półkach’’

- wypowiada się na temat zajęć i dokonuje oceny.

- zna słowa piosenki

 

 

- umie zachować się w sytuacji trudnej

 

- umie współpracować

- poprawnie stosuje kolorowy kod ortograficzny

- potrafi ułożyć wyrazy wg kolejności alfabetycznej

- wie co to jest wstęp, rozwinięcie i zakończenie opowiadania

 

- umie bawić się z rówieśnikami

 

 

 

-------------------------------------------------

 

- zna znaki rzymskie

 

- zna się na zegarze

 

- zna pisownię wybranych wyrazów z ,,ż’’

- potrafi przyporządkować wyraz do określonej liczby liter, głosek i sylab

- potrafi estetycznie wykonać pracę

-------------------------------------------------

 

- zna pisownię wybranych wyrazów z ,,ó’’ niewymiennym

- rozumie relacje między treścią zadania a jego rozwiązaniem

- potrafi mnożyć w zakresie 30

- zna pisownię wybranych wyrazów

 

- zna zasadę pisowni wyrazów z ,,h’’

 

- umie dokonać autokorekty

 

- potrafi ocenić innych

 

2

 

 

 

 

3

10

 

 

 

10

 

 

5

 

 

 

 

 

5

 

5

 

 

5

 

 

15

 

 

5

 

 

 

 

10

 

5

 

5

 

5

Metody pracy:

Ø       podające – objaśnienia, praca z tekstem

Ø       oglądowe – praca z mapą, wykorzystanie obrazków

Ø       oparte na dydaktycznym działaniu – ćwiczenia ortograficzne z wykorzystaniem kolorowych lizaków i wyrazów z lukami,

Ø       aktywizujące – zabawa, rozwiązywanie problemów, ewaluacyjna.

 

Forma organizacyjna: indywidualna i zespołowa.

 

Środki dydaktyczne: mapa, obrazki, ilustracje, kolorowe lizaki i plansze, kartoniki z wyrazami, plansze kontrolne, rebus, zamek, masa solna, 6 kolorów kredek(różowa, czerwona, zielona, granatowa, brązowa, czarna), karty z zadaniami. 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ – CZĘŚĆ I

 

  1. Powitanie – dzieci śpiewają piosenkę ,,Pędzi pospieszny pociąg’’. Nauczyciel wczuwa się w rolę Ortofrajdka. Uczniowie w podróż, jako bagaż zabierają kolorowe lizaki.
  2. Zapoznanie dzieci z planem wycieczki- szukanie chorągwi Ortofrajdy.


  3. Wprowadzenie do tematu – wszyscy uczniowie rozwiązują rebus powieszony na tablicy i odczytują hasło ,,Kraina Ortofrajdy’’.

 

  1. Dzieci odszukują na mapie wieś Łaszka koło Sztutowa, zawieszają zdobytą chorągiew i jadą dalej.  Zatrzymują się na stacji Krynica Morska . Ortofrajdek otwiera kopertę z zadaniem i czyta treść: ,,Uzupełnijcie wyrazy brakującymi literami i ułóżcie w kolejności alfabetycznej. Odczytajcie hasło, a dowiecie się dokąd wyruszycie w dalszą podróż.’’ Ortofrajdek pokazuje kolejno duże wyrazy[1], dzieci podnoszą kolorowe lizaki ortograficzne i wyjaśniają pisownię. (Tabela przygotowana do pocięcia.)

 

 

bseg

 

 

dotsemy

 

horyzont

 

kster

 

łsdka

 

olbsymia

 

psystań

 

seglas

F

R

O

M

B

O

R

K

 

 

 


[1] Wyrazy zaczerpnięte z gry komputerowej ,,Ortofrajda’’

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin