Konspekt lekcji plastyki w I klasie Szkoły Podstawowej.doc

(28 KB) Pobierz
Konspekt lekcji plastyki w I klasie Szkoły Podstawowej

 

 

                                   Konspekt lekcji plastyki w I klasie Szkoły Podstawowej

 

 

 

 

Przedstawienie za pomocą modelowania

„Zwierzątka, które darzę największą sympatią”

 

 

Program przeznaczony jest dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Komarowie, grupa liczy 21 osób. Zadaniem plastycznym  tych zajęć jest wyróżnianie i nazywanie kształtów i wielkości oraz fakturalne możliwości opracowania formy z plasteliny. Zajęcia są przewidziane na 1 jednostkę lekcyjną podczas lekcji plastyki.

 

Cele dydaktyczno wychowawcze:

1.                              podejmowanie próby wyróżnienia w bryle postaci zwierząt różniących się kształtem, wielkością i fakturą.

2.                              kształtowanie i rozwijanie wyobraźni i pamięci przestrzennej

3.                              doskonalenie sprawności manualnej

4.                              kształtowanie pozytywnych postaw wobec zwierząt

 

Technika:   modelowanie w plastelinie

Materiały:  plastelina, podkładki, patyczki i inne narzędzia do uzyskiwania faktury

Środki dydaktyczne: gotowe rzeźby różnych zwierząt domowych, „Baśń o kocie w butach” Ch. Perrioulta(kaseta)

Formy pracy: indywidualna

Metoda: samodzielnych doświadczeń, metoda zadań stawianych dziecku

 

Przebieg zajęć:

1.      Nawiązanie do tematu lekcji poprzez przypomnienie ulubionych zwierzątek ( jakie zwierzątka mamy w domu, czy mamy swoje ulubione zwierzątka, jeżeli tak to jak się nazywają).

2.      Omówienie charakterystycznych cech zwierząt

a)      Czym różnią się zwierzęta? ( kształtem, wielkością).

b)     Jak są zbudowane? ( głowa, szyja, tułów, łapki, ogon).

c)      Czym pokryte jest ciało zwierząt? ( sierścią).

d)     Które zwierzęta są mniejsze,  które większe? (kot mniejszy od psa, pies większy od świnki morskiej).

e)      Jak opiekujecie się zwierzętami? (rybkom sypiemy pokarm, zmieniamy wodę, psa wyprowadzamy na spacer, z kotkiem bawimy się).

f)       Czy wiele zwierząt możemy nazwać przyjaciółmi człowieka. Dlaczego?             ( bo niektóre zwierzęta pomagają nam w domu, umilają pobyt podczas spaceru, lub podczas wypoczynku).

3.      Słuchanie baśni z kasety magnetofonowej w celu wywołania zaciekawienia

      postacią kota

4.      Analiza baśni ( jak wyglądał kot, jak był ubrany?).

5.      Rozmowa na temat czynności modelowania ( jak nazywa się artysta, która zajmuje się rzeźbieniem).

6.      Oglądanie gotowych rzeźb zwierząt domowych ( czy podobają się nam postacie zwierząt domowych, czy wszystkie są jednakowej wielkości, takiego samego kształtu?).

7.      Wprowadzenie pojęcia rzeźba, rzeźbiarz ( co to jest rzeźba? Jakim narzędziem posługuje się taki artysta? Kogo nazywamy rzeźbiarzem? W jakim materiale są wykonywane rzeźby- kamień, drewno, gips, glina, plastelina- ).

8.      Temat lekcji – będziemy modelować ulubione zwierzątka, różniące się wielkością i kształtem. Materiałem będzie plastelina. Za pomocą patyczków możemy uzyskać odpowiednią fakturę).

9.      Omówienie sposobu wykonania ( bierzemy odpowiedni kolor plasteliny, ugniatamy aby była miękka. Formujemy bryłę poprzez dodawanie, zlepianie               w całość bądź przez „wyciąganie” z całości poszczególnych elementów. Modelujemy ulubione zwierzątko).

10.  samodzielna praca uczniów - nauczyciel obserwuje pracę dzieci, służy radą                  i pomocą, dzieci pracują z zaangażowaniem modelując zwierzęta).

11.  Omówienie prac i ocena – zachęcanie uczniów do wypowiadania się na temat prac, które zwierzątka zostały najtrafniej przedstawione pod względem wielkości, kształtu i faktury?

12.  Zakończenie zajęć. Ustawiamy zwierzątka w kąciku plastycznym – grupując                w dwa zbiory pieski- kotki. Prace będą ozdabiały salę lekcyjną, a także wykorzystamy je podczas lekcji matematyki w temacie „zbiory”. Uczniowie ustawiają prace i porządkują miejsca pracy

 

Celem zajęć plastycznych było podjęcie próby wyrażania poprzez modelowanie postaci zwierząt różniących się kształtem, wielkością i fakturą. Na początku lekcji dzieci wymieniały zwierzątka jakimi się opiekują w domu, wyróżniły w ten sposób życzliwy                     i opiekuńczy stosunek do świata przyrody.

Przypomnienie nazw zwierząt oraz ich charakterystycznych cech budowy, kształtu                     i wielkości sprowokowały dzieci do sięgnięcia pamięcią i wyobraźnią do wyglądu postaci zwierzątka.

Dużym bodźcem emocjonalnym pobudzenia wyobraźni było wysłuchanie baśni „ O kocie w butach” Ch. Perraulta oraz obejrzenie rzeźb zwierząt. Prace dzieci były dość ciekawe i pomysłowo przedstawione. Wyraźnie dało się zauważyć cechy charakterystyczne, różniły się wyglądem, kształtem i wielkością.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin