SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
przygotowany z okazji Świąt Wielkanocnych
TEMAT: " Wiosna - zwyczaje wielkanocne".
CELE OGÓLNE:Poznanie tradycji, zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi.Budzenie przywiązania do rodzimych tradycji.
CELE OPERACYJNE:Dziecko:Zna ludowe zwyczaje, jakie mają miejsce w okresie Świąt Wielkanocnych.Rozwiązuje proste zagadki słowne.Nazywa symbole Świąt Wielkanocnych.Śpiewa piosenki, recytuje wiersze - wyraża ich w różnych formach ekspresji.Słucha i ogląda występy kolegów, uważnie czeka na swoją kolej.
POMOCE:Taśma z nagraniem piosenek i fragmentami melodii, koszyk z symbolami świąt, zagadki słowne, wózek z kogucikiem, stroje dla; wiosny, zajączka, jajka, kury, stroje ludowe, pisanki na patykach.
PRZEBIEG :
1.Powitanie gości.
Dz. I. Witajcie koledzy wspaniali w ten wielkanocny czas,bo dziś tu zaśpiewamy i zatańczymy Wam.
Dz. II. Alleluja, Alleluja,wielka radość w sercach płynie.Spotkaliśmy się tutaj,jak w prawdziwej rodzinie.
Dz. III. Przyszła wiosna, dobra wiosna,a z nią pora wielkanocna.2.Przywitanie wiosny - rozwiązywanie zagadek o symbolach świątecznych, zadawanych przez nauczycielkę: zajączek, kogucik, baranek, pisanki, jajka, kurczątka.
Wchodzi "Wiosna" i wkłada do wazonika bazie i żonkile, w ręku trzyma koszyk w którym znajdują się: kogut, baranek, kurczątko, jajko, pisanki. W tym czasie dzieci śpiewają piosenkę " Witamy wiosnę" lub inną o wiośnie .
Wiosna : Jestem wiosna, zielona wiosna,kiedy przychodzę,to świąteczne dary w koszyku przynoszę.Siedzą w nim mili goście.Ten pierwszy to kogut!
Wiosna kładzie kogucika na stoliku nakrytym białym obrusem obok bazi i żonkili.Ojej, ale imion tamtych nie pamiętam!
Nauczycielka: Pomóżmy pani wiośnie i posłuchajmy pierwszej zagadki, a na pewno dowiemy się kto siedzi jeszcze w koszyczku.
Zagadka 1. Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały.I z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni. ( zając)
Wiosna wyciąga z koszyczka zajączka i kładzie go na stole obok kogucika. Wbiega dziecko przebrane za zajączka i śpiewa piosenką "Zając Poziomka" lub inną o zajączku.
Zagadka 2. Drugi zwierz, całkiem mały.Ma dwa rogi, cztery nogi,z wełny kożuch na mróz srogi.Trawę skubie cały ranek,ten biały..............( baranek)
Wiosna wyciąga z koszyczka baranka i kładzie obok kogucika i zajączka. Dzieci śpiewają piosenkę " Wełniany baranek".
Zagadka 3. A tu znowu taki ptak;Kulisty, złocisty,który kwoczą mamę ma i z jajka się wykluwa.( kurczątko)
Wiosna kładzie na stole kurczątko. Dzieci śpiewają piosenkę " Kurczątko".
Zagadka 4. Kura je zniosła, mama przyniosła,ugotowała i dzieciom dała. ( jajko)
Wiosna wyciąga z koszyczka jajko, a w tym czasie wbiega dziecko przebrane za jajko i tańczy do refrenu piosenki "Jajko".
Zagadka 5. A jak nazywają się jajka:białe, żółte, ozdabiane,na Wielkanoc darowane? ( pisanki)
3. Inscenizacja wiersza " Pisanki".
Wbiega dziewczynka przebrana za kurę, głośno gdacze - za nią chłopiec z jajkami w koszyczku.
Chłopiec: Zniosła mi kura jajek sześć,pytam więc kury czy mogę zjeść?Kura: Ani sadzonych, ani na twardoi jajecznicy nie - nie dam!Choćbym miała pęknąć!Chłopiec: Więc pytam grzecznie kury, czy mogę utrzeć te jaja na kogiel - mogiel?Spojrzała na mnie jak na osłai zagdakała wielce wyniosła, że...Kura: Jaja na pisanki zniosłam!
Wchodzą dziewczynki z pisankami na patykach i śpiewają piosenkę na melodię " Dwóm tańczyć się zachciało".
Jak dobrze być pisanką, pisanką, pisanką,mieć kolorowe wdzianko, jak my, jak my, jak my!
Pisanka 1: Bo pisankom śnią się kurczaki, malowane w przedziwne barwne zygzaki.Pisanka 2: w kratkęPisanka 3: w paskiPisanka 4: w kurze stopkiPisanka 5: i pomarańczowe kropki.Wszystkie: Takie wzorki to niezła rzecz, każdy kurczak chciałby je mieć!
Piosenka" Pisanki"Dziewczynki wychodzą śpiewając na melodię " Dwóm tańczyć się zachciało".
Jak dobrze być pisanką, pisanką, pisanką,mieć kolorowe wdzianko i kolorowe sny!
4. " Śmigus - dyngus" - wiersz chłopców śmigusowców , delikatne spryskiwanie kolegów wodą.
Zagadka 6: W jaki to dzień, raz do rokuwolno, a nawet wypada,bratu siostrę polać wodą,a sąsiadowi - sąsiada?( w lany poniedziałek)
Wchodzi dwóch chłopców ze śmigusówkami.
Chłopiec 1: W Wielkanocne święta jest tradycja stara,by w drugi dzień świąt dyngusa odprawiać.
Chłopiec 2. Oblać kogoś w dyngus,sprawić mu uciechę,jeżeli oblany, przyjmie to ze śmiechem.
Chłopcy biegną i lekko polewają widzów wodą.
5. Zwyczaj chodzenia z kogucikiem po wsi - inscenizacja piosenki " Wieziemy tu kogucika" - obdarzenie kogucika prezentami.
Nauczycielka:A czy wiesz wiosno miła, że kiedyś bardzo dawno chodzili chłopcy z kogucikiem, po wsi, po dyngusie, a każda gospodyni za jego miłe odwiedziny, dawała mu dziękując chleba okruszyny?O! Już wjeżdża na podwórze, już przystaje pod okienkiem i zaczyna swą piosenkę!
Wchodzą chłopcy z kogucikiem na wózku, śpiewając piosenkę "Wieziemy tu kogucika" - I zwrotka
Chłopiec1: Placków, jajek nie żałujcie, bo jak nic nie dostaniemy, wszystkie garnki potłuczemy!
Chłopiec 2: Wiosna przyszła, zima schodzi,nasz kogutek boso chodzi.Dajcie choć po dwa grosiki,by kogucik miał buciki.
Dzieci wkładają do wózka różne dary, śpiewając II i III zwrotkę piosenki " Wieziemy tu kogucika".Wiosna: I ja podziękuję za te odwiedziny i włożę do wózka chleba okruszyny!Nauczycielka: Dziękują chłopaki, skrzypią nieco koła, odjechała dalej gromada wesoła.
Wiosna: Wam także dziękuję za pomoc w ten świąteczny czas;Za zagadek rozwiązanie i za ładne piosenek śpiewanie.A teraz muszę już iść, gdzie na mnie czekają:Kwiaty, które rozkwitają, trawy które rosną I wołają mnie " Przyjdź do nas wiosno!"
Wiosna odchodzi.
6.Obdarowanie dzieci oraz gości zajączkowymi prezentami.
Wchodzi zajączek z koszykiem pełnym czekoladowych jajeczek.
Zajączek: Słyszałem, że o Wielkanocnym święcie mówiliście tu zawzięcie. Chciałbym i ja złożyć Wam życzenia:Zdrowia, szczęścia i marzeń spełnienia!A teraz w związku z Wielkanocnymi świętamiObdarowuję Was zajączkowymi prezentami.
Zajączek częstuje dzieci jajeczkami. Piosenka " To już Wielkanoc"
Zajączek: Dziękuję wam już kochani,ale muszę rozstać się z Wami,bo czekają na mnie chłopcy i dziewczynki,abym dał im upominki. Do zobaczenia w przyszłym roku, choć mi łza się kręci w oku!
Zajączek wychodzi machając do dzieci łapką.
7.Składanie życzeń i dzielenie się jajkiem.
Nauczycielka: A Wam drogie dzieci życzę by: zając, baranek, kurczak i kosz pisanek, zagościły u Was w świąteczny poranek.
Dzielenie się jajkiem, poczęstunek upieczoną babką.
8. Na zakończenie wspólna zabawa integracyjna " Ciasto"/ wg. Klanzy/
4
renata.misia