Scenariusz lekcji
klasa IV Technikum
Czas trwania 45min
Opracowała Renata Pieńkus
Cele lekcji.
Uczeń zna:
- pojęcie funkcji;
- pojęcie miejsca zerowego funkcji;
- pojęcie dziedziny funkcji;
- pojęcie argumentu i wartości funkcji.
Uczeń potrafi:
- sprawdzić, która z liczb jest miejscem zerowym funkcji;
- znaleźć współrzędne punktu przecięcia się wykresu z osiami układu współrzędnych;
- wyznaczyć dziedzinę funkcji;
- obliczyć wartość funkcji dla danego argumentu;
- podać wzór funkcji na podstawie opisu słownego;
- rozwiązywać zadania maturalne otwarte rozszerzonej odpowiedzi.
Metody:
- pogadanka
- praca uczniów przy tablicy
- praca indywidualna
- prezentacja rozwiązania na tablicy.
Środki dydaktyczne:
- zbiory zadań
- tablica
- kalkulator.
Przebieg lekcji
- czynności organizacyjne
- realizacja tematu
o podanie tematu lekcji
o przypomnienie podstawowych informacji dotyczących funkcji:
co to jest miejsce zerowe funkcji
jak obliczyć miejsce zerowe funkcji
jak znaleźć punkt przecięcia się wykresu funkcji z osią Ox i Oy
jak obliczyć wartość funkcji, gdy dany jest argument.
Rozwiązanie zadań ze zbioru 80,81,82,83 strona 31.
Zad.80 Funkcja f określona jest wzorem f(x)= 4x4-4x3-9x2+x+2
a) Sprawdź, która z liczb -1, 0.5, 1, 2 jest miejscem zerowym funkcji f.
b) Znajdź punkt przecięcia wykresu funkcji f z osią OY
c) Wyznacz te argumenty, dla których funkcja f i funkcja g(x)= 7x2- 15x+2 przyjmują tę samą wartość.
Zad.81 Funkcja f określona jest wzorem f(x) =-x2-6x-5
a) Wyznacz dziedzinę funkcji f.
b) Dla którego z argumentów: - 1.5 czy 3 - 3 funkcja f przyjmuje większą wartość?
Zad.82 Funkcja f określona jest następująco: f(x) x2+x-6 dla x<1x2-4x dla x≥1
a) Oblicz wartość funkcji f dla argumentu 1.
b) Sprawdź, która z liczb -3, 0, 2, 4 jest miejscem zerowym funkcji f.
c) Wyznacz te argumenty, dla których funkcja f przyjmuje wartość -4.
Zad.83 dziedziną funkcji f jest zbiór { -2, -1, 0, 1, 2, 3}. Funkcja f każdemu argumentowi przyporządkowuje jego kwadrat pomniejszony o 1.
a) Określ zbiór wartości funkcji f
b) Podaj wzór funkcji f
c) Sporządź wykres funkcji f.
Ocena uczniów, podsumowanie pracy i zadanie pracy domowej.
Praca domowa zad.84 str. 31.
koksiuk