znaki drodowe.pdf

(112 KB) Pobierz
BARBARA FLIS
Barbara Flis - Szkoła Podstawowa im. por. Stanisława Lecha w Poświętnem
Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. I
Temat bloku: Bezpiecznie w szkole i w drodze do szkoły.
Temat dnia: Jestem rozsądnym użytkownikiem drogi.
Cel główny: Poznanie podstawowych zasad przechodzenia przez jezdnię.
Cele szczegółowe: uczeń
- opisuje swoją drogę do szkoły
-przechodzi przez jezdnię zgodnie z poznanymi zasadami.
-dostrzega i opowiada, co znajduje się po prawej stronie drogi, a co po lewej w pobliżu
drogi,
-dokonuje analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów,
-wyodrębnia zbiory i podzbiory według określonych cech,
-reaguje na sygnały ruchu ulicznego,
-tnie papier po linii prostej i okręgu,
Metody: słowna, czynnościowa.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: kolorowe plansze ze znakami drogowymi
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Uzupełnienie rymu w wierszyku recytowanym przez Nauczyciela:
Do widzenia mamo i Burku wesoły,
Do widzenia lale, już idę do……..(szkoły).
-Kogo pożegnała dziewczynka przed wyjściem do szkoły, a kogo wy pożegnaliście?
2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat swojej drogi do szkoły i właściwego zachowania się na
drogach.
-Jaka jest wasza droga do szkoły?
-Co macie po prawej stronie drogi, a co po lewej?
-Jakie niebezpieczne miejsca znajdują się na waszej drodze?
3. Zapoznanie z zasadą: Tam, gdzie nie ma chodnika, zawsze chodzimy poboczem, znajdującym się
po lewej stronie drogi, wtedy widzimy pojazdy zbliżające się z przeciwka.
4. Zabawa ruchowa” Pojazdy i piesi” na drodze bez chodnika.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna grupa to pojazdy(tworzą je 2 osoby), druga grupa to
piesi. Nauczyciel rysuje kredą na podłodze drogę i wskazuje pobocze. Pojazdy poruszają się w dwóch
kierunkach(prawą stroną drogi).Piesi również w dwóch kierunkach-poboczem(jest to zawsze lewa
strona drogi.
5. Analiza i synteza wyrazów (wyrazy związane z tematem dnia, np. ulica, zebra, droga, jezdnia,
chodnik itp.). Wyróżnianie głosek w nagłosie, wygłosie i śródgłosie, układanie zdań z tymi wyrazami.
6. Zabawa „Łańcuszek wyrazów”. Nauczyciel mówi wyraz np. autobus, następnie dzieci mówią
wyrazy rozpoczynające się głoską kończącą poprzedni wyraz.
7. Rozpoznawanie, nazywanie i liczenie pojazdów znajdujących się na ilustracji.
-Jakie pojazdy są na drodze
-Ile jest wszystkich pojazdów?
-Wymień pojazdy, które jadą w lewą stronę.
-Wymień pojazdy, które jadą w prawą stronę.
8. Wyodrębnianie zbiorów i podzbiorów pojazdów. Klasyfikacja według przeznaczenia(plansze
przedstawiające różne środki transportu).
-Rozpoznawanie i nazywanie pojazdów.
-Rozpoznawanie ze zbioru pojazdów samochodów. Liczenie pojazdów.
-Podział pojazdów na trzy podzbiory( pływające, latające, jeżdżące).
9. Wyjście na spacer. Nazywanie znaków drogowych znajdujących się w pobliżu szkoły. Praktyczna
nauka przechodzenia przez jezdnię. Nauczyciel mówi rymowankę, uczniowie powtarzają,
jednocześnie przechodząc przez jezdnię.
Na chodniku przystań bokiem, popatrz w lewo bystrym wzrokiem,
skieruj w prawo wzrok sokoli, znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna, więc swobodnie mogą po niej przejść przechodnie.
10. Wykonywanie znaków drogowych. Cięcie papieru, kolorowanie, mocowanie znaków na
patyczkach. Zorganizowanie wystawki.
11. Podsumowanie zajęcia. Rozdanie kart „Wzorowego uczestnika ruchu drogowego”.
BARBARA FLIS
SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. POR. ST. LECHA W POŚWIĘTNEM
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III
Temat bloku: wychowanie komunikacyjne.
Temat dnia: Bezpiecznie poruszamy się po drogach.
Cel ogólny: Utrwalenie podstawowych wiadomości związanych z udziałem dzieci w
ruchu drogowym.
Cele szczegółowe: uczeń
-zna rodzaje znaków drogowych,
-rozpoznaje i nazywa najczęściej spotykane znaki drogowe,
-utrwala poznane zasady przechodzenia przez jezdnię,
-rozumie pojęcia: droga, jezdnia, pobocze, chodnik,
-czyta cicho ze zrozumieniem,
-wypowiada się na określony temat,
-buduje zdania w formie haseł,
-dodaje i odejmuje w zakresie 30,
-mnoży w zakresie 30
-współpracuje w grupie,
-wykonuje znak drogowy,
-dba o estetykę wykonanej pracy oraz o ład i porządek w miejscu pracy,
-umie zaśpiewać piosenkę „Na wędrówkę”,
Metody pracy: słowna, problemowa(elementy dramy), działalność praktyczna.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: wizytówki uczniów, kaseta lub płyta z nagranymi odgłosami z
ulicy, ilustracje przedstawiające różne sytuacje drogowe, rozsypanki wyrazowe, zadania
tekstowe dla każdej grupy, symbole znaków drogowych, karty „Wzorowego uczestnika
ruchu drogowego”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie-rozwiązywanie zagadek:
-Stoją przy drodze na jednej nodze, każdemu kierowcy ku przestrodze.
Obrazki na nich rozmaite, czyta kierowca zamiast liter.
-Ma aż troje oczu, przechodnim pomaga. Swoim żółtym okiem daje znak-Uwaga!
Gdy czerwone świeci-Stop! Nie idźcie dzieci! Zapali czerwone-idźcie na drugą stronę!
-W kostiumiku czarno-białym w zoo ją zobaczyć możesz.
Inna znowu śmiałym krokiem przejść przez jezdnię ci pomoże.
2. Odśpiewanie piosenki pt. „Na wędrówkę”
3. Podział dzieci na grupy. Na stoliku zgromadzone są kolorowe karteczki-wizytówki uczniów. Każde
dziecko bierze do ręki jedną kartkę i zgodnie z wybranym imieniem przypina ją koledze.
4. Krótka rozmowa na temat treści piosenki – o czym należy pamiętać przed każdą wyprawą?(np. o
kanapkach, wygodnym obuwiu, dobrym nastroju, bezpiecznym poruszaniu się).
5. Odtworzenie z płyty lub taśmy odgłosów z ulicy (hamowanie, pisk opon, stłuczka).
6. Rozmowa na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym:
-Dlaczego mogło dojść do wypadku?
-Jakie sytuacje mogły spowodować wypadek?
-Jaki jest numer telefonu alarmowego na policję, pogotowie ratunkowe, do straży pożarnej?
7. Praca w zespołach: każda grupa otrzymuje planszę z sytuacją drogową do analizy:
-dziecko wybiega zza autobusu
-pieszy nagle wchodzi na ulicę
-uczeń rozpycha się wsiadając do autobusu
-jest zmrok, pieszy jest mało widoczny
Uczniowie wyciągają wnioski z niewłaściwego zachowania dzieci na drodze.
8. Układanie haseł do ilustracji (rozsypanka wyrazowa). Zwrócenie uwagi na pisownię nie z
czasownikami –praca w grupach.
9. Gry dramowe:
- narada znaków drogowych –dzieci wchodzą w rolę różnych znaków drogowych, przedstawiają
środkami werbalnymi i pozawerbalnymi różne problemy, prośby, marzenia, podejmują decyzje;
-skutki nieprzestrzegania zasad zachowania na drogach;
-jak należy zachować się, aby nie doszło do wypadku.
10. Zadania tekstowe. Każda grupa otrzymuje na kartkach zadania tekstowe (wg inwencji twórczej
nauczyciela). Należy ułożyć pytanie, przedstawić zadania na schematycznych rysunkach i rozwiązać
je dowolnym sposobem.
11. Rozpoznawanie znaków drogowych: każda grupa otrzymuje po trzy znaki drogowe, ich zadaniem
jest
- określić co oznacza dany znak
- umieścić we właściwym miejscu na planszach z różnymi rodzajami znaków drogowych
12. Wykonanie znaków drogowych. Format oraz technika prac jest dowolna – praca indywidualna.
13. Podsumowanie – zabawa „prawda albo nie”.
-jeśli nie ma chodnika, należy poruszać się prawą stroną drogi,
-można bawić się lub grać w piłkę przy drodze,
-można przechodzić przez jezdnię w miejscu gdzie są białe pasy,
-pieszy zachowujący się nieprawidłowo na drodze, może zostać ukarany mandatem,
-przy plecakach i kurtkach powinno się nosić światełka odblaskowe,
-jeśli na sygnalizatorze świeci się zielony ludzik, to oznacza, że mogę bez rozglądania się wejść na
jezdnię,
14. Podsumowanie, wręczenie kart „ Wzorowego uczestnika ruchu drogowego”.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin