KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Kto posprząta?” – teatrzyk kukiełkowy na podstawie tekstu I. Salach.
Cele:
· wdrażanie do uważnego słuchania treści przedstawienia
· nabywanie umiejętności wyrażania myśli w sposób zrozumiały dla innych
· dostrzeganie konieczności porządkowania miejsca zabawy
· rozumienie potrzeby dbania o wspólne zabawki
· nabywanie umiejętności wskazywania miejsca wybranych zabawek
· usprawnianie narządów mowy na zgłoskach „szur” i „buch”.
Metody:
· czynne:
- metoda zadań stawianych dzieciom
· słowne:
- rozmowa
- metoda żywego słowa
Formy:
· zbiorowa
· zespołowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Kukiełki i akcesoria do teatrzyku, tekst I. Salach „Kto posprząta?”, magnetofon, płyta CD z muzyką, kosz i koc do jego nakrycia, zabawki zgromadzone w sali (lalki, misie, klocki, samochody, książki).
Przebieg zajęć:
1. „Kto posprząta?” – teatrzyk kukiełkowy.
Kasia bawi się lalką, usypia ją śpiewając piosenkę. Podeszła do niej Ola:
-Co robisz?-Bawię się lalką, jestem jej mamą. Musisz być cichutko, bo ona chce spać.-Zostaw lalkę, zbudujemy wielki dom z klocków.-Z tych nowych?-Z tych nowych –potwierdziła Ola.-Świetnie, bierzmy się do pracy. Może zbudujemy zamek? Rozochociła się Kasia. Rzuciła laleczkę w kąt i z wielka radością buduje domek. Podszedł do nich Marcin:-Co robicie?-Budujemy wielki dom –odrzekły razem.-Ee... Zobaczcie jakie mam samochody, zbudujcie dla nich garaże, to pobawimy się razem –zaproponował.-Doskonale! –odparła Kasia – ale te klocki się nie nadają, weźmy drewniane. Dzieci porzuciły miejsce zabawy; wyjęły z pudełka drewniane klocki i z zapałem budują ogromne garaże dla samochodów Marcina. Pani Hania obserwowała dzieci z boku. Nic nie powiedziała, gdy Kasia rzuciła lalkę. Nic nie powiedziała, gdy dziewczynki zostawiły rozsypane klocki. W pewnej chwili stanęła smutna na środku sali i rzekła:- Kto posprząta rozrzucone zabawki?Dzieci zawstydziły się, pierwszy raz zobaczyły smutną panią. Bez słowa zabrały się za porządki. Kasia posadziła lalkę na tapczanie, Ola i Marcin pozbierali klocki.Gromadka dzieci podeszła do pani:-Obiecujemy, że będziemy dbać o nasze zabawki – zapewniał Marcin – i zawsze po sobie posprzątamy – dodały zgodnie dziewczynki.Na twarzy pani Hani pojawił się ciepły uśmiech, który dzieci tak bardzo lubią.2. Rozmowa na podstawie teatrzyku:- Kto występował w tym przedstawieniu?- Czym bawiła się Kasia?-Jaką zabawę zaproponowała Kasi Ola?- Co Kasia zrobiła z lalką?- Jaką zabawę zaproponował dziewczynkom Marcin?- Co dziewczynki zrobiły z klockami, którymi wcześniej się bawiły?- O co spytała pani Hania i jaką miała minę?- Co zrobiły dzieci z porozrzucanymi zabawkami?- Co dzieci obiecały swojej pani?- Dlaczego należy po sobie sprzątać zabawki?- Jak wyglądałaby sala, gdyby dzieci po sobie nie sprzątały?
3. „Sprzątanie” – zabawa ruchowa z elementami pantomimy.Dzieci ustawiają się w kole. Nauczycielka włącza muzykę i pokazuje dzieciom czynności związane ze sprzątaniem, zadaniem dzieci jest naśladowanie tych czynności.- zamiatanie- mycie szyb- trzepanie dywanu- mycie podłogi- zmywanie naczyń- odkurzanie dywanuPo tej zabawie nauczycielka prosi dzieci o odgadnięcie i nazwanie wykonywanych czynności.4. „Sprzątamy” – zabawa artykulacyjna.
Nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy: chłopcy naśladują ruchy i dźwięki związane z zamiataniem szczotką, wymawiając szu, szu, szu, dziewczynki -związane z trzepaniem dywanów, wymawiając buch, buch, buch. Grupy na zmianę bawią się w sprzątanie, reagując na słowa: odkurzacz lub szczotka lub dźwięki szu, szu, szu lub buch, buch, buch.5. „Bałagan” – zabawa dydaktyczna (wskazywanie miejsca wybranych zabawek).Nauczycielka pokazuje dzieciom kosz, w którym zgromadziła różne zabawki i proponuje dzieciom, aby uważnie rozejrzały się po sali. Dzieci wspólnie wskazują prawidłowe miejsce zabawek i odnoszą je.6. Podsumowanie i zakończenie zajęć. Nauczycielka na zakończenie przeprowadza z dziećmi krótką rozmowę na temat: „Jak wyglądałaby zabawa w bałaganie?”, „Dlaczego przyjemniej bawić się w posprzątanej sali?”
gabikola