Komorka3.rtf

(85 KB) Pobierz
Wykład 1 – c

Wykład 3                                                                                                                              Podstawy histologii

 

KOMÓRKA cz. III

 

Mitochondria

 

Są to pałeczkowate lub kuliste organelle o wielkości 2-5 mm, zbudowane z podwójnej błony biologicznej. Błona wewnętrzna tworzy fałdy (grzebienie). Mitochondria nie uczestniczą w przepływie błon, namnażają się przez podział i nie mogą powstać de novo, a ich błony mają unikatowy charakter.

Przedziały mitochondrialne:

·         błona zewnętrzna: przepuszczalna dla substancji niskocząsteczkowych (< 5kDa), zawiera translokony dla importu białek z cytoplazmy;

·         przestrzeń międzybłonowa: zawiera kinazy nukleotydów

·         błona wewnętrzna: bardzo bogata w białka, selektywnie przepuszczalna (liczne transportery), zawiera układ przenośników elektronów (łańcuch oddechowy), kompleksy syntazy ATP w formie „grzybków mitochondrialnych” oraz translokony dla importu białek z cytoplazmy

·         macierz (przestrzeń wewnętrzna), zawiera enzymy cyklu Krebsa i beta-oksydacji kwasów tłuszczowych, aparat genetyczny (p. dalej) i ziarna zbudowane z fosforanów wapnia (ciałka gęste).

 

Synteza ATP (fosforylacja oksydacyjna) jest główną funkcją mitochondriów. Wymaga współdziałania enzymów cyklu Krebsa, łańcucha oddechowego i syntazy ATP. W trakcie przenoszenia elektronów trzy składniki łańcucha oddechowego wykorzystują uwalnianą energię do „pompowania” protonów

z macierzy do przestrzeni międzybłonowej. Powstały gradient protonowy służy jako źródło energii dla syntezy ATP w „grzybkach” (a także dla aktywnego transportu przez błonę wewnętrzną oraz dla importu białek). Grzybek mitochondrialny (kompleks syntazy ATP, F0-F1 ATPaza) składa się z „nóżki” (F0) zawierającej transporter protonowy i „główki” (F1) - syntazy ATP. Grzybek działa jak „turbina molekularna”: protony powracające zgodnie z gradientem stężenia do macierzy wprawiają fragment F0 w ruch obrotowy względem nieruchomego fragmentu F1, co powoduje cykliczną zmianę jego konformacji, prowadzącą do łączenia się ADP i P w cząsteczki ATP. W trakcie jednego obrotu powstają 3 cząsteczki ATP.

Inne funkcje mitochondriów:

·         β-oksydacja kwasów tłuszczowych

·         ostatnie etapy syntezy hormonów steroidowych

·         udział w regulacji poziomu Ca2+ w komórce

·         produkcja ciepła (specjalne mitochondria w komórkach tkanki tłuszczowej brunatnej)

·         udział w procesie apoptozy

 

Aparat genetyczny mitochondriów

·         pętlowy,bezhistonowy DNA (mtDNA)

·         wszystkie rodzaje RNA (m, t, r)

·         rybosomy (mniejsze od cytoplazmatycznych)

·         enzymy niezbędne do procesów replikacji, transkrypcji i translacji

mtDNA jest krótki (ok. 16 500 par nukleotydów) i koduje:

- dwa rodzaje rRNA do rybosomów mitochondrialnych

- 22 cząsteczki tRNA

- 13 białek błony wewnętrznej.

Pozostałe białka mitochondrialne są kodowane w DNA jądrowym, syntetyzowane w cytoplazmie na wolnych rybosomach i po translacji wbudowywane do mitochondriów.

Własny, choć szczątkowy aparat genetyczny mitochondriów jest pozostałością ewolucyjnego pochodzenia tych organelli. Wywodzą się z prymitywnych bakterii, które uzyskały zdolność do fosforylacji oksydacyjnej i zostały pochłonięte przez nieposiadające tej zdolności komórki eukariotyczne (teoria endosymbiotyczna).

 

Import białek do mitochondriów

Produkowane na cytoplazmatycznych rybosomach białka mitochondrialne mają odpowiednie odcinki sygnałowe, rozpoznawane przez receptory związane z translokonami zewnętrznej błony mitochondrialnej. Ich import wymaga skoordynowanego działania translokonów błony zewnętrznej i wewnętrznej, które łączą się ze sobą, tworząc tzw. miejsca kontaktowe. Białka mogą przejść przez translokony wyłącznie w formie „rozwiniętej”, dlatego import wymaga współdziałania tzw. białek opiekuńczych hsp umożliwiają rozwijanie i zwijanie importowanych białek. Zależnie od odcinka sygnałowego, białka są wbudowywane do poszczególnych przedziałów mitochondrialnych.

 

Peroksysomy

 

Są to pęcherzyki (0,1-1,0 mm) otoczone pojedynczą błoną zawierającą unikatowe dla niej białka, w tym transportery dla substratów enzymów peroksysomowych. Wewnatrz peroksysomów znajdują się enzymy: oksydazy peroksysomowe, które utleniając różne substraty produkują nadtlenek wodoru, katalaza, która ten nadtlenek rozkłada, a także enzymy ß-oksydacji kwasów tłuszczowych, enzymy biosyntezy lipidów oraz aminotransferazy.

Funkcje peroksysomów:

·         utlenianie różnych substratów, w tym detoksyfikacja

·         rozkład nadtlenku wodoru

·         ß-oksydacja długołańcuchowych kw. tłuszczowych

·         synteza cholesterolu, kwasów żółciowych i eterolipidów (plazmalogenów)

·         degradacja puryn

Peroksysomy namnażają się przez podział, ich białka błonowe i enzymy są kodowane w DNA jądrowym, syntetyzowane w cytoplazmie na wolnych rybosomach i po translacji wbudowywane do peroksysomów. Białka te mają odpowiednie odcinki sygnałowe (PTS) i są importowane do peroksysomów przy udziale specyficznych receptorów i białek przenoszących, tzw. peroksyn.

 

 

Cytoszkielet

 

Cytoszkielet to układy cienkich włókienek białkowych w cytoplazmie. Klasyfikacja:

 

Typ włókienek

Średnica

Białko budujące

Funkcja

mikrotubule

25 nm

tubulina

ruch, podporowa

mikrofilamenty

6 nm

aktyna

ruch, podporowa

filamenty pośrednie

10 nm

różne białka

podporowa

 

Mikrotubule są cienkimi rurkami. Wyróżnia się w nich koniec „+”, dynamiczny, na którym może zachodzić polimeryzacja tubuliny (wydłużanie mikrotubuli) lub jej depolimeryzacja (skracanie) oraz stabilny koniec „–” , zlokalizowany w pobliżu centrioli (p. dalej).

Wyróżniamy mikrotubule nietrwałe (mogą się rozpadać, do tej kategorii należy większość mikrotubul cytoplazmatycznych) i trwałe (po zakończeniu wzrostu nie rozpadają się). Trwałe mikrotubule tworzą struktury wyższego rzędu: aksonemy rzęsek (migawek) i witek (p. tkanka nabłonkowa) oraz centriole. W tych strukturach mikrotubule łączą się bocznie w pary (dublety) lub trójki (triplety).

Centriola to walec o długości 0,5 mm, którego ścianę tworzy 9 tripletów mikrotubul. Centriole inicjują i kontrolują wzrost nowych mikrotubul, a także uczestniczą w podziale komórki (tworzą bieguny wrzeciona podziałowego). Dwie centriole ułożone pod kątem prostym, w większości komórek zlokalizowane w pobliżu jądra to centrosom.

 

Mikrofilamenty – podobnie jak mikrotubule mają koniec „+” i „–”, i dzielą się na nietrwałe i trwałe (w połączeniach międzykomórkowych, w niektórych komórkach nabłonkowych - sieć krańcowa, w komórkach mięśniowych)

 

Mikrotubule i mikrofilamenty uczestniczą w zjawiskach ruchowych komórki poprzez współpracę z mechanoenzymami (białkami motorycznymi), które "kroczą" po ich powierzchni zużywając ATP i do których mogą przyczepiać się inne struktury;

·         mikrotubule współpracują z dwoma mechanoenzymami: dyneiną (kroczy w kierunku końca „–”) i kinezyną (kroczy w kierunku końca „+” ) – w ten sposób wzdłuż mikrotubul są przesuwane w obu kierunkach struktury wewnątrzkomórkowe - pęcherzyki, organelle, chromosomy podczas podziału.

·         mikrofilamenty współpracują z miozyną, która kroczy w kierunku końca „+” zazwyczaj zakotwiczonego w błonie komórkowej; ten mechanizm odpowiada za zmiany konfiguracji błony (tworzenie wypustek, fagocytoza), ruch pełzakowaty i skurcz komórki.

 

Filamenty pośrednie są zbudowane z łańcuchów białkowych skręconych w formę liny (wytrzymałe, elastyczne). Nie współpracują z mechanoenzymami, pełnią wyłącznie funkcje podporowe (wewnątrz komórki i w połączeniach międzykomórkowych). Są zbudowane z różnych białek, zależnie od miejsca występowania (specyficzność tkankowa, nie dotyczy lamin).

 

Nazwa

Białka budujące

Występowanie

laminy jądrowe

laminy

jądra wszystkich komórek

filamenty keratynowe (tonofilamenty)

cytokeratyny

komórki nabłonkowe

filamenty wimentynowe

wimentyna

komórki tkanki łącznej

filamenty desminowe

desmina

komórki mięśniowe

filamenty glejowe

kwaśne włókienkowe białko glejowe (GFAP)

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin