Konspekt zajęć -O trzech kotkach- teatrzyk sylwet.doc

(27 KB) Pobierz
Konspekt zajęć przeprowadzony dnia 24

Konspekt zajęć przeprowadzony dnia 17.11.2010

w grupie 3-latków

 

 

Temat zajęć: Kocie zabawy - teatrzyk sylwet na podstawie bajki W. Sutijewa

 

Cele: Rozwijanie zainteresowania bajką , logicznego myślenia,
przeliczanie  elementów w zakresie własnych możliwości.

 

Metody: słowna – bajka, wypowiedzi dzieci

                  oglądowa- demonstracja

                  czynna – zadań stawianych do wykonania

 

Formy: zajęcie z całą grupą

 

Środki dydaktyczne: sylwety do teatrzyku, sylwety do przeliczania, kolorowe pudełko, przebranie dla „kota”, skakanka, miseczki, plastikowe koreczki, drewienka, dzwoneczek.

 

PRZEBIEG

 

1)Wstęp

Powitanie kotków. Ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach ;”miauu” i „mrrrr”

 

2)Część główna

{ Przedstawienie bajki „O trzech kotkach” za pomocą sylwet.

 

Były sobie trzy kotki; Kotek czarny, kotek szary, kotek biały. Zobaczyły mysz i …pobiegły za nią!

Mysz wskoczyła do puszki z mąką. Kotki za nią. Ale mysz uciekła. A z puszki wyszły  trzy białe kotki.

Trzy białe kotki ujrzały na podwórku żaba i popędziły za nią. Żabka wskoczyła do starej rury (…).

Kotki za nią! Żabka uciekła, a z rury wyszły trzy czarne kotki!

Trzy czarne kotki zobaczyły w stawie rybkę … i hyc do wody! Rybka odpłynęła…..a z wody wynurzyły się trzy mokre kotki. Poszły trzy mokre kotki do domu. Po drodze wyschły i były takie same jak przedtem: jeden kotek czarny, drugi szary i trzeci biały.

 

Rozmowa na temat opowiadania

- Ile było kotków?

- Jakiego koloru były kotki?

- Co się stało gdy kotki wskoczyły do puszki z mąką?

- Jakie kotki wyszły z rury? Dlaczego?

- Jakie kotki wyszły z wody?

 

{ Ćwiczenia w liczeniu „Liczymy kotki”

N-l wyjmuje wszystkie sylwety kotków zpudełka. Następuje liczenie kotów i pokazywanie wyniku na palcach : 1 białego, 1 czarnego, 1 szarego

oraz 3 białych , 3 czarnych, 3 szarych.

(można wykorzystać w zabawie  chowanie jednej lub dwóch sylwet i zapytać jakiego kotka schowałam lub ile kotków schowałam)

{”Karmimy kotka”- Na dywanie znajduje się papierowa sylweta kota , obok pudełko z „chrupkami”. Chętne dzieci mają za zadanie „nakarmić” kotka tyloma chrupkami ile pokaże na palcach nauczyciel.

{”Poimy kotka”- Ta sama sylweta kota. Tym razem dzieci mają za zadanie postawić tyle miseczek mleka ile razy usłyszą klaśnięcie.

{ Zabawa orientacyjno- porządkowa „Myszki i kot”

Zasady zabawy: Kot śpi w swoim domku (koło utworzone ze skakanki), myszki  cicho poruszają się w rytm uderzeń drewienek. Na dany sygnał i słowa „Kot się budzi” , wszystkie myszy mają za zadanie wrócić jak najszybciej do swojej wspólnej norki . Zabawa powtarzana jest kilka razy (za każdym razem następuje zmiana kota).

 

- Policzyliśmy kotki, daliśmy im jeść i pic, później kotki wesoło się bawiły. Kotki są zmęczone i chwilkę „odpoczywają „ na dywanie (relaksacja). Kotki „budzi” dzwoneczek.

 

3)Zakończenie zajęcia. Podsumowanie

 

- jaka zabawa się najbardziej podobała na dzisiejszych zajęciach?

- a co się nie podobało lub co było trudne ?

Podziękowanie za wspólną zabawę.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin