Rozwój r w języku polskim.doc

(31 KB) Pobierz

ROZWÓJ R’ W JĘZYKU POLSKIM.

 

Wymowa ŕ, czyli zmiękczonej drżącej spółgłoski dziąsłowej odbija się w pisowni „Bulli gnieźnieńskiej”, np. Trebna (=Trzebna). Ale może jeszcze w XIV w. taka wymowa istniała, na co by wskazywał sposób zapisywania tej spółgłoski w „Kazaniach świętokrzyskich”, np. recy (=rzecz). I tylko zapis trsy jest graficznym śladem  dokonującego się rozwoju ŕ ku dwufazowej artykulacji – w pierwszej fazie drżące dziąsłowe r, w drugiej zredukowane szczelinowe miękkie ž’.

 

Graficznym odbiciem tego stanu jest pisownia rz, rzadziej także rs, rsz, np. w „Psałterzu floriańskim” – gorze (górze), drszenim (=drżenim).

 

Ta postać rž’  wynik rozwoju, co najmniej XIV w., przetrwa całą dobę staropolską i utrzyma się jeszcze jakiś czas w dobie średniopolskiej w postaci odmiękczanej.

             

W dobie średniopolskiej rž’  → rž → rž → ž. Zanika miękkość.

 

Fonem rž’ uległ stwardnieniu w rž , ale jego rozwój poszedł jeszcze dalej, gdyż element drżący r podlegał stopniowej redukcji na rzecz coraz pełniej rozwijającego się elementu szczelinowego szumiącego ž, co by można przedstawić następująco: rž’  rž rž.

 

Gramatyk Mesgniem informuje, że rz wymawia się „twardziej i z pewnym skrzypnięciem”. A już sam sposób pisania rz, rs wskazuje na dwufazowość artykulacji.

 

W ostatecznym rezultacie zredukowane r znikło całkowicie, czyli przybyło ostatnie ogniwo rozwojowe rž = ž, co sprowadziło zupełne zrównanie pierwotnego  ř ( pisanego rz ) z ž. Jest ono zaświadczone jako zjawisko jeszcze chyba wyjątkowe w XV w.; spotkamy je u Reja; udawane mazurzenie w „Peregrynacji Maćkowej” z 1612r., np. zec = rzecz, dobze, dowodzi go w początkach XVII w.; a jego upowszechnienie dokonało się w XVIII

Zgłoś jeśli naruszono regulamin