Scenariusz zajęć otwartych profilaktyki agresji i przemocy dla uczniów klas IV-VI.doc

(9 KB) Pobierz

 

 

Scenariusz zajęć otwartych  profilaktyki agresji i przemocy  dla uczniów klas IV-VI.

 

 

    Tematyka zajęć wynika z  diagnozy wstępnej problemów wychowawczych. Uczniowie klas IV-VI wypełnili ankietę dotyczącą różnego rodzaju zagrożeń, z której wynikło, że największe problemy w szkole, to zachowania agresywne.

 

Temat: Czym jest agresja i przemoc?

 

Cele:

Uczeń:

odróżnia zachowania właściwe i agresywne,

wie jak właściwie reagować w sytuacjach przemocy.

potrafi wczuć się w sytuację innej osoby,

potrafi ocenić zachowanie innych, ,

zna zasady dobrego zachowania,

potrafi dokonać samooceny własnego zachowania.

 

Metody:

rozmowa kierowana

burza mózgów,

odgrywanie scenek,

układanka wyrazowa,

krzyżówka.

 

 

Materiały:  duże arkusza papieru, karteczki samoprzylepne, cenki, brystol, flamastry.

 

Przebieg zajęć:

 

    Zajęcia odbywają się na hali gimnastycznej, uczniowie siedzą na materacach w kręgu. Na drabinkach wiszą duże arkusze papieru, wypisane są podstawowe definicje związane z agresją. Na stoliku rozłożone są elementy rozsypanki wyrazowej(przykłady zachowań agresywnych).

 

1.  Powitanie uczestników i ustalenie zasad obowiązujących w czasie zajęć- zawarcie   kontraktu grupowego.                                                                                                                   Uczniowie proponują i zapisują zasady na arkuszu papieru np.:

Kiedy jeden mówi, pozostali słuchają.

Zwracamy się do siebie po imieniu.

Nie przeszkadzamy sobie ,nie obrażamy innych.

Aktywnie uczestniczymy w zajęciach.

 

 

2. Nawiązanie do tematyki zajęć, gospodarze klas rozdają wszystkim uczniom karteczki z tekstem:                                                                                                                                             „Nikt nie może mnie poniżać, bić, krzywdzić, przezywać i każdego mogę na ratunek wzywać

Poszczególne klasy głośno odczytują tekst, następnie wszystkie klasy czytają razem.

 

3. Zespoły z poszczególnych klas(cztery osoby)losują przygotowane na kartkach scenki

i odgrywają je zgodnie z wylosowaną kolejnością. Uczniowie odgadują jakie  zachowania agresywne są przedstawiane(np.: bójka, popychanie, niszczenie, przezywanie, wyśmiewanie, obrażanie, grożenie ).Chętny uczeń szuka kartki z nazwą zachowania w rozsypance wyrazowej i siada na ławeczce stojącej w kręgu. Po odegraniu wszystkich scenek grupa uczniów(jeden z każdej klasy) z wybranych  i pozostałych elementów rozsypanki wykonują plakat na arkuszu papieru.

 

4. Papierowe serce i historia Franciszka:

 

FRANCISZEK CHODZIŁ DO PIĄTEJ KLASY. JEGO NIESZCZĘŚCIA ZACZĘŁY SIĘ DWA MIESIĄCE TEMU. MIAŁ KIEPSKĄ FORMĘ PODCZAS MECZU PIŁKI NOŻNEJ I PRZEPUŚCIŁ DWIE BRAMKI. KOLEDZY Z KLASY BYLI WŚCIEKLI, ŻE ZNOWU PRZEGRALI Z PIĄTĄ A I ZE ZŁOŚCI WYRZUCILI FRANCISZKA Z DRŻYNY, CHOCIAŻ BYŁ BARDZO DOBRYM BRAMKARZEM. CZŁOPCY Z TAMTEJ KLASY ZACZĘLI MU ZA TO STRASZNIE DOKUCZAĆ I PRZEZYWAĆ GO. FRANCISZEK ZAUWAŻYŁ, ŻE KTOŚ POMALOWAŁ JEGO JEDYNĄ KURTKĘ NIEZMYWALNYM FLAMASTREM, BYŁ ZROZPACZONY. W NASTĘPNYM TYGODNIU DOWIEDZIAŁ SIĘ OD KOLEGI Z ŁAWKI, ŻE CAŁA KLASA PLOTKUJE NA TEMAT JEGO DONOSZENIA NAUCZYCIELOM. FRANCISZEK WIEDZIAŁ, ŻE TO KŁAMSTWO ALE NIE MÓGŁ TEGO WYJAŚNIĆ, BO NIKT NIE CHCIAŁ Z NIM ROZMAWIAĆ. NIE ZAPROSZONO GO NAWET NA PRYWATKĘ KLASOWĄ. FRANCISZEK CZUŁ SIĘ CORAZ GORZEJ, NIE MIAŁ OCHOTY WYCHODZIĆ Z DOMU ANI ODRABIAĆ LEKCJI.

    W trakcie odczytywania historii uczestnicy mówią „stop ”w momencie, kiedy uznają, że Franciszka spotkała przykrość ze strony kolegów-wtedy odrywają kawałek papierowego serca i nazywają uczucia Franciszka.

   Po przeczytaniu historii „naprawiają” poczucie wewnętrznego szczęścia Franciszka poprzez napisanie na oderwanych kawałkach, sposobów pomocy Franciszkowi, doklejają tworząc całe serce.

5. Nasz kodeks zasad przeciw agresji. Uczniowie podają propozycje właściwych zachowań, które ułatwią wzajemne kontakty w szkole i wyeliminują zachowania  agresywne. Zasady zapisywane są na arkuszu np.:

Nie bijemy i nie popychamy innych.

Nie przezywamy i nie wyśmiewamy innych.

Nikomu nie grozimy, nikogo nie obrażamy.

Używamy słów: proszę, przepraszam, dziękuję.

Żyjemy w zgodzie z innymi.

Pomagamy innym.

Po zakończeniu zajęć uczniowie składają podpisy pod kodeksem.

 

 

6. Nasze prezentacje. Na zakończenie zajęć gospodarze klas losują przygotowane hasła:

 

„Bez złości mamy więcej radości”

„Używanie grzecznych słów nie trudzi”

„Chcesz lubianym być, w zgodzie musisz ze wszystkimi żyć”

„Nie chcesz przyjaciół stracić kolego, nie mów nikomu nic przykrego”

„Kto się często śmieje, temu uśmiech nie rdzewieje”

„Pamiętaj miły kolego, nie zaczepiaj bezbronnego”

 

    Hasła zostaną wyeksponowane w poszczególnych klasach, do tych haseł każda klasa ułoży piosenkę lub wiersz i wykona plakat na prezentacje(zadania konkursowe).Prezentacje zostaną przedstawione społeczności szkolnej na apelu sumującym projekt edukacyjny „Stop przemocy”.

 

                                                                                              

                                                                                       

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin