etyka 12.10.07.doc

(121 KB) Pobierz

Etyka 12.10.2007

 

  Zawód zaufania publicznego- psycholog:

-jest wartością życia społecznego

-powinna zostać utrzymana możliwie wysoka jakość tego zawodu

-do realizacji tego zawodu potrzebne jest zaufanie publiczne jak i wiedza oraz umiejętności, które są od siebie uzależnione  mają siłę wzajemnego oddziaływania

-skupienie się na dobru (troska o dobro-moralny wymiar zawodu)

 

  Leczenie nie może być wykonywane w nastawieniu manualnym. Często psychiatrzy popadają w taki manualizm i zawężają swoje pole działania. Polega ono na tym, że staramy się „technizować” nasze działania-mechanizacja działań. Często jest to nieskuteczne.

 

  Postawa psychiatryczna- działa w nastawieniu, że jest to relacja dwupodmiotowa. Leczenie i wyzdrowienie jest wspólnym dziełem lekarza i pacjenta. Jeśli nie ma  tego kontaktu dwupodmiotowego to tworzy się relacja kooperatywna.

  Pacjent, który nie ufa lekarzowi nie chce współpracować więc nie wyzdrowieje. Jeden podmiot z drugim jest ściśle powiązany. Trzeba utrzymać autentyczną troskę o dobro naszego pacjenta.

 

Freud- twórca psychoterapii.

Zaczął psychiatrie od tego, że się z ludźmi rozmawia. Uzyskanie dobrych efektów warunkowane jest relacją kooperatywną lekarza jak i pacjenta. Pacjenci często nie chcą stac się przedmiotem badań leczniczych, bronią się a to nie pomaga w leczeniu.

 

  Humanistyczne nastawienie- kooperacja między podmiotami

  Etyka- integralny składnik

 

  Nurty myśli etycznej:

*Konsekwencjonalizm- to czy czyn jest etycznie pozytywny czy negatywny to wszystko zależy od rodzaju następstw. To czy cos jest dobre czy nie ukazuje się w skutku tego działania. Nie ważne są intencje, ważne jest czy ktoś potrafi dojść do dobrych efektów. Konsekwencjonalizm spotyka się ze sprzeciwem i krytyką. Zazwyczaj nie spotyka się intencji moralnych.

*Podejście od strony charakteru człowieka lub od cnoty. Trzeba mieć moralny charakter by nasze postępowanie było pozytywnie moralne. Istotą moralności jest kształtowanie dobrego charakteru. Kształtowanie dobrych cech, nastawień tak byśmy potrafili być dobrzy, działać na rzecz dobrych rzeczy dla innych a zahamować nasze tendencje do złego. Nieważne jest zwracanie uwagi na intencje i skutki bo jeśli ma ktoś dobry charakter to wszystko będzie dobre- moralne.

*Intencjonalizm- ukształtowanie możliwie dobrych intencji żeby pod względem moralnym była dobrze ukształtowana. Moralne jest to co wypływa z moralnych intencji. Intencje mogą być niezrealizowane co nie znaczy, że są nieważne.

  W edukacji trzeba sie starać by intencje były dobre i trzeba popierać je również działaniami.

 

Każdy nurt ma swoje dobre i złe strony i niezależni od spierania się o te dobre i złe cechy to każdy nurt ma silne strony. I ze wszystkich tych trzech stanowisk trzeba wybrać to co najlepsze.

 

Psychologia humanistyczna- nasza wrodzona natura ludzka jest dobra. Uszkadzają nas wszystkie czynniki , jakie napotykamy w trakcie naszego życia (szkoła, dom itp.) ---> naturalizm filozofii.

 

Podsumowanie:

-         podejście od strony charakteru- na czym polega moralność człowieka?

-ważna jest skuteczność działania bez względu na to jakie mamy intencje – konsekwencjonalizm

-         intencjonalizm

 

Te trzy stanowiska nie musza być nierozłączne, mogą ze sobą współistnieć.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin