Ustawa o sejmowej komisji śledczej.doc

(176 KB) Pobierz

USTAWA

 

z dnia 21 stycznia 1999 r.

 

o sejmowej komisji śledczej

(tekst pierwotny: Dz. U. 1999 r. Nr 35 poz. 321)
(tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 151 poz. 1218)


 

Art. 1. 1. Ustawa reguluje tryb działania sejmowej komisji śledczej, zwanej dalej „komisją”. 

http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/lmenu/lmenu.gif2. Komisję powołuje się do zbadania określonej sprawy.  

http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/lmenu/lmenu.gif3. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(1)W sprawach nieuregulowanych niniejszą ustawą do komisji stosuje się przepisy regulaminu Sejmu. 

Art. 2.  1. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(2)Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów. 

2. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.  

http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/lmenu/lmenu.gif3. Uchwała o powołaniu komisji określa zakres jej działania; może ona również określać szczegółowe zasady działania komisji oraz termin złożenia przez nią sprawozdania.  

Art. 3. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(3)

Art. 4. Poseł nie może wchodzić w skład komisji, jeżeli:  

1) sprawa dotyczy go bezpośrednio; 

2) brał albo bierze udział, występując w jakiejkolwiek roli procesowej, w sprawie przed organem władzy publicznej w sytuacji, o której mowa w art. 8 ust. 1; 

3) istnieje, inna niż wymienione w pkt 1 i 2, okoliczność, która mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie.  

Art. 4a. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(4)1. Poseł kandydujący do komisji zostaje skreślony z listy kandydatów, jeżeli w związku z okolicznością, o której mowa w art. 4, nie może wchodzić w skład komisji. 

2. O skreśleniu, o którym mowa w ust. 1, decyduje, w drodze uchwały, Prezydium Sejmu. 

3. Prawo złożenia wniosku o dokonanie skreślenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje każdemu posłowi. 

Art. 5. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(5)1. Członek komisji zostaje wyłączony z jej składu osobowego, jeżeli zachodzi wobec niego okoliczność, o której mowa w art. 4. 

2. Wyłączenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje komisja; w głosowaniu nie bierze udziału członek komisji, którego wyłączenia głosowanie dotyczy. 

3. Prawo złożenia wniosku o dokonanie wyłączenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje każdemu posłowi będącemu członkiem komisji oraz osobie wezwanej przez komisję w celu złożenia zeznań. 

Art. 5a. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(6)W przypadku odwołania lub wyłączenia ze składu komisji jej członka Sejm dokonuje wyboru uzupełniającego. Przepisy art. 2 ust. 1 i 2 oraz art. 4a stosuje się odpowiednio. 

Art. 6. Jeżeli w trakcie postępowania prowadzonego przez komisję zostanie ujawniona okoliczność, która mogłaby wywołać wątpliwości co do bezstronności członka komisji przy wykonywaniu czynności przesłuchania osoby wezwanej przez komisję, ulega on wyłączeniu z tej czynności na wniosek osoby wezwanej lub członka komisji; przepis art. 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.  

Art. 7. 1. Komisja jest związana zakresem przedmiotowym określonym w uchwale o jej powołaniu.  
 

2. Z uprawnień wynikających z przepisów ustawy komisja korzysta tylko w zakresie niezbędnym do wyjaśnienia sprawy będącej przedmiotem jej działania oraz w taki sposób, aby nie naruszyć dóbr osobistych osób trzecich.  

Art. 8. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/lmenu/lmenu.gif1. Prowadzenie postępowania lub jego prawomocne zakończenie przez inny organ władzy publicznej nie wyłącza możliwości prowadzenia postępowania przed komisją.  
 

http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/lmenu/lmenu.gif2. Przedmiotem działania komisji nie może być ocena zgodności z prawem orzeczeń sądowych.  

3. Komisja, za zgodą Marszałka Sejmu, może zawiesić swoją działalność do czasu zakończenia określonego etapu lub całości postępowania toczącego się przed innym organem władzy publicznej.  

4. Postępowanie prowadzone przez komisję może zostać zawieszone w szczególności wtedy, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że materiał zebrany w postępowaniu przed innym organem władzy publicznej lub podjęte przez ten organ rozstrzygnięcie mogłyby być przydatne do wszechstronnego zbadania sprawy przez komisję.  

Art. 9. Komisja badająca sprawę nie jest związana wynikami postępowania, opiniami lub wnioskami innych komisji sejmowych.  

Art. 10. 1. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(7)

2. Na zewnątrz komisję reprezentuje oraz działa w jej imieniu przewodniczący komisji lub, z jego upoważnienia, zastępca przewodniczącego.  

3. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(8)W sprawach, o których mowa w art. 11 ust. 1, art. 11e ust. 2, art. 11g ust. 2 i 3, art. 12 ust. 1 i ust. 3 zdanie pierwsze, art. 14 ust. 1 i 3, art. 15 ust. 1 oraz art. 16a, przewodniczący komisji działa jedynie na podstawie uchwały komisji. 

Art. 11. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(9)http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/lmenu/lmenu.gif1. Każda osoba wezwana przez komisję ma obowiązek stawić się w wyznaczonym terminie i złożyć zeznania. 

2. Jeżeli osoba wezwana nie może stawić się na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej niedającej się pokonać przeszkody, komisja może ją przesłuchać w miejscu jej pobytu. 

Art. 11a. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(10)1. Z przesłuchania osoby wezwanej sporządza się protokół. 

2. Protokół sporządza się w oparciu o zapis dźwiękowy przesłuchania. 

3. O dokonywaniu zapisu dźwiękowego przesłuchania przewodniczący komisji informuje osobę wezwaną. 

4. Zapis dźwiękowy przebiegu przesłuchania stanowi załącznik do protokołu. 

5. Protokół podpisuje przewodniczący komisji i osoba wezwana. 

6. Skreśleń, poprawek lub uzupełnień w protokole dokonuje przewodniczący komisji na wniosek osoby wezwanej lub członka komisji, o czym informuje członków komisji na jej najbliższym posiedzeniu. 

7. Skreślenia, poprawki lub uzupełnienia dokonane w protokole wymagają omówienia podpisanego przez osoby podpisujące protokół. 

8. Odrzucony wniosek o dokonanie skreśleń, poprawek lub uzupełnień dołącza się do protokołu. 

9. Jeżeli osoba wezwana odmawia podpisania protokołu lub nie może go podpisać, przewodniczący komisji zaznacza w protokole przyczynę braku podpisu. 

10. Oczywiste omyłki pisarskie lub rachunkowe w protokole mogą być sprostowane na wniosek lub z urzędu. 

Art. 11b. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(11)1. Osoba wezwana przez komisję może ustanowić pełnomocnika. 

2. Osoba wezwana może ustanowić nie więcej niż trzech pełnomocników. 

3. Pełnomocnikiem może być adwokat albo radca prawny. 

4. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie i złożone komisji lub zgłoszone do protokołu. 

5. Ustanowienie pełnomocnika nie zwalnia osoby wezwanej z obowiązku osobistego stawiennictwa przed komisją i składania zeznań. 

6. W kwestiach dotyczących pełnomocnika, a nieunormowanych przez przepisy niniejszej ustawy, stosuje się odpowiednio przepisy obowiązujące w postępowaniu cywilnym. 

Art. 11c. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(12)1. W postępowaniu przed komisją osobie wezwanej służy w szczególności prawo do: 

1) uchylenia się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli jej udzielenie mogłoby narazić osobę wezwaną lub osobę dla niej najbliższą w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe; 

2) odmowy zeznań, gdy jest ona osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa pozostającego w ścisłym związku z czynem stanowiącym przedmiot postępowania albo gdy za to przestępstwo została skazana; 

3) żądania, aby przesłuchano ją na posiedzeniu zamkniętym, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę osobę wezwaną lub osobę dla niej najbliższą w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego; 

4) odmowy zeznań co do okoliczności, na które rozciąga się ciążący na osobie wezwanej obowiązek zachowania tajemnicy ustawowo chronionej, w przypadkach określonych w przepisach niniejszej ustawy; 

5) zgłoszenia wniosku o zarządzenie przerwy w posiedzeniu komisji; 

6) zwrócenia się z wnioskiem o umożliwienie swobodnego wypowiedzenia się w objętej przesłuchaniem sprawie; 

7) zwrócenia się z wnioskiem o uchylenie pytania, które w ocenie osoby wezwanej sugeruje jej treść odpowiedzi, jest nieistotne bądź niestosowne; 

8) zwrócenia się z wnioskiem o zmianę terminu przesłuchania; 

9) złożenia wniosku o dokonanie czynności, które komisja może albo ma obowiązek podejmować z urzędu; 

10) złożenia wniosku o wyłączenie członka komisji w trybie art. 5 albo 6 ustawy. 

2. O uprawnieniach wymienionych w ust. 1 osobę wezwaną poucza się przed rozpoczęciem przesłuchania. 

3. Na decyzję przewodniczącego komisji oddalającą wniosek osoby wezwanej, w sprawach określonych w ust. 1 pkt 5-9, służy jej odwołanie do komisji. Komisja rozstrzyga o odwołaniu w drodze głosowania, większością głosów. 

Art. 11d. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(13)1. Przed rozpoczęciem przesłuchania należy uprzedzić osobę wezwaną o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i odebrać od niej przyrzeczenie; przyrzeczenia nie odbiera się, jeżeli zachodzą okoliczności wymienione w art. 189 Kodeksu postępowania karnego. 

2. Przyrzeczenie od osoby wezwanej odbiera komisja. 

3. Osoba wezwana składa przyrzeczenie, powtarzając za przewodniczącym komisji słowa: „Świadomy/Świadoma znaczenia moich słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił/mówiła szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome”. 

4. W czasie składania przyrzeczenia wszyscy, nie wyłączając członków komisji, stoją. 

5. Osoby nieme lub głuche składają przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia. 

6. Osobie wezwanej, która w danej sprawie składała już przyrzeczenie, przewodniczący komisji przypomina je przy kolejnym przesłuchaniu, chyba że komisja uzna za potrzebne ponowne odebranie przyrzeczenia. 

Art. 11e. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(14)1. http://lponline.lexpolonica.pl/graphelem/przypis_redz.gif(15)Osoby obowiązane do zachowania w tajemnicy informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne” mogą być przesłuchane co do okoliczności, na które rozciąga się ten obowiązek, tylko po zwolnieniu ich od obowiązku zachowania tajemnicy przez właściwy organ. 

2. Komisja może zwrócić się do właściwego organu o zwolnienie osoby wezwanej przez komisję od obowiązku zachowania tajemnicy. 

3....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin