PEDAGOGIKA LOCKA.doc

(32 KB) Pobierz
PEDAGOGIKA LOCKA

PEDAGOGIKA LOCKA

 

Jan Locke był jednym z najśmielszych i największych myślicieli Europy nowożytnej. Twierdził, że człowiek przychodzi na świat z pustym umysłem, który dopiero wypełniają doświadczenia i wrażenia życiowe...
Do powodzenia w życiu potrzebuje człowiek według Locke'a czterech rzeczy: cnoty, grzeczności, roztropności i dopiero na końcu wiedzy. Dlatego właśnie wykształcenie zajmuje ostatnie miejsce w jego programie.
W wychowaniu umysłowym Locke kładł nacisk na naukę pisania i czytania.  Chociaż wielokrotnie podkreślał, że to nie wiedza jest w życiu najważniejsza. Uważał za niezwykle istotne by nauczycielem była osoba cnotliwa mogąca służyć dziecku za przykład. Podkreślał rownież ogromne znaczenie korzystania z obrazków i pomocy naukowych unaoczniających omawiane przedmioty i zagadnienia. Zakazał nauczycielom stosowania surowych kar i okazywania uczniom swojej wyższości.
Locke uważał, że nie ma sensu ćwiczyć pamięci, gdyż jest to zdolność umysłu, której nie możemy wesprzeć ani ulepszyć.

PEDAGOGIKA KOMEŃSKIEGO

 

Jan Komeński był zdania, że w szkołach powinni uczyć się wszyscy - od dzieci bogaczy po dzieci z najbiedniejszych, prostych rodzin. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta.
Sam Komeński charakteryzując istotę swego systemu wychowawczego wymienił trzy następujące zasady fundamentalne:
- ścisłą równoległość rzeczy i słów
- odpowiednio ułożoną bezwzględną stopniowość
- postępowianie przyjemne,łatwe i szybko do celu wiodące.

Ogromne znaczenie przypisywał Komeński nauczaniu ogólnemu, elementarnemu.Twierdził,iż nie można przystąpić do pełniejszego,szczegółowego nauczania nie opanowawszy należycie podstaw.Ówcześnie uczono poglądów wielkich myślicieli,Komeński natomiast nakazywał wyciąganie własnych wniosków,stawianie własnych tez i osądów,gdyż tylko tak można odkryć rzeczywisty stan rzeczy,nie poprzez naukę cudzych poglądów.Chciał uczyć swych wychowanków mądrości nie tylko książkowej,ale przede wszystkim życiowej.Wierzył,że dogłębną wiedzę można posiąść tylko poprzez skrupulatne zgłębienie zagadnienia i uporzadkowanie faktów.Nie tolerował chaosu ponieważ ,jak twierdził,tylko uzasadnienia są jedynym wiarygodnym potwierdzeniem wiarygodności tezy.Należy zatem w szkole uczyć wszystkiego z podaniem przyczyn. Zachęcał również do dzielenia się wiedzą.
 

PEDAGOGIKA ROUSSEAU

 

Pedagogika naturalistyczna – nurt pedagogiczny, którego początki stworzył Jan Jakub Rousseau głosząc tezę swobodnego wychowania zgodnego z naturą dziecka. Naturalizm pedagogiczny odkrywał dziecko, jego potrzeby, zainteresowania, ograniczając rolę wychowawcy do czuwania nad jego rozwojem

Główne zasady:

§         wychowanie powinno być dostosowane do naturalnego rozwoju dziecka

§         dziecko powinno uczyć się wtedy gdy poczuje potrzebę zdobywania wiedzy

§         nauczyciel ma stwarzać warunki do rozwoju potrzeb poznawczych i moralnych dzieci

§         nauczanie powinno być zindywidualizowane

§         szkoła ma pobudzać aktywność dziecka

§         ocena prac indywidualnych i zbiorowych oraz testy pomiaru uzdolnień dzieci zamiast egzaminów

§         udział uczniów w planowaniu programu

§         nieprzywiązywanie znaczenia do nagród i kar z zewnątrz, poleganie na wewnętrznej motywacji dziecka

§         położenie nacisku na kooperację i pracę zespołową oraz twórczą ekspresję


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin