6 ZASADY WYKONYWANIA MARSZU DO REJONU ROZWINIĘCIA.doc

(48 KB) Pobierz
ZATWIERDZAM

ZATWIERDZAM

Dowódca Kompanii

kpt. inż.

Dariusz Zabulski

 

.....................................

Chełmno dnia......................

ZEZWALAM NA PONOWNE WYKORZYSTANIE KONSPEKTU

Pododdział

Krem

Krem

Krem

Krem

Krem

Krem

Data

 

 

 

 

 

 

Podpis

 

 

 

 

 

 

Pododdział

Krem

Krem

Krem

Krem

Krem

Krem

Data

 

 

 

 

 

 

Podpis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAN - KONSPEKT

 

 

 

 

TEMAT: 6              Zasady wykonywania marszu do rejonu rozwinięcia.              

 

 

CEL:               Zaznajomić żołnierzy z zasadami wykonania marszu do rejony rozwinięcia.

 

 

CZAS:              2x45 min

 

 

 

MIEJSCE I FORMA ZAJĘĆ:

             

 

OKRES SZKOLENIA: szkolenie drużyny (obsługi), plutonu

 

 

ZAGADNIENIA:              1. Ogólne zasady wykonywania marszu

2. Organizowanie odpoczynku

3. Ubezpieczenie marszowe, oddziały zabezpieczenia ruchu, kolumny sił

    głównych oraz kolumny oddziałów

 

 

              LITERATURA, ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

              „VADEMECUM dla kandydatów na studia”             

 

 

                                                       

                                                                                                                               ...............................................

(prowadzący zajęcia)

 

                 ..............................................

(podpis prowadzącego)

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagadnienie

Czas

minut

Treść zagadnienia

Wskazówki metodyczne

i zastosowane środki

audiowizualne

Zagadnienie 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagadnienie 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagadnienie 3

 

MARSZ – jest to zorganizowane przemieszczanie wojsk na własnych środkach transportu do wyznaczonego rejonu lub na rubież walki z zachowaniem zdolności do zadań bojowych.

Planując marsz związkowi taktycznemu wyznacza się drogo lub pas marszu, którego szerokość powinna umożliwiać wybór dróg oraz zapewnić manewr w celu pokonania sfer skażeń, rejonów zniszczeń zatopień i zapór inżynieryjnych.

Oddziałowi wyznacza się drogi marszu, które nie powinny przebiegać przez dwie miejscowości, węzły kolejowe i mogące być celami dla uderzeń rakietowych, artylerii i środków napadu powietrznego przeciwnika.

W celu kierowania marszem wyznacza się linię wyjściową i linię wyrównania oraz określa czas przejścia czoła kolumny przez nie. Odległość lini wyjściowej od rejonu rozmieszczenia powinna umożliwić sformowania kolumn marszowych. Linię wyrównania wyznacza się w odstępach kilku godzin.

 

Odpoczynki organizuje się w rejonach odpowiadających warunkom obrony przed środkami rażenia zapewniających maskowanie wojsk mających wystarczającą liczbę ujęć wodnych oraz w miarę możliwości będących w strefie osłanianej przez wojska obrony powietrznej. Organizuje się je po kilku godzinach marszu na postojach jednogodzinnych oraz na postoju dwugodzinnym w drugiej połowie marszu dobowego. Po marszu dobowym wyznacza się odpoczynek dzienny (nocny). Odpoczynek powinien umożliwić regeneracją sił żołnierzy, spożycie posiłków, uzupełnienie paliwa sprawdzenie uzbrojenia, sprzętu technicznego oraz obsługę techniczną pojazdów.

 

Oddział wydzielony maszeruje przed siłami głównymi i jego zadaniem jest prowadzenie rozpoznania, uprzedzenie przeciwnika w opanowaniu dogodnych rubieży oraz utrzymanie ich do czasu podejścia sił głównych.

Ubezpieczenie marszowe powinny zapewnić ciągły ruch kolumn sił głównych, uniemożliwić przenikanie elementów rozpoznawczych przeciwnika i stworzyć dogodne warunki wejścia wojsk do walki.

Dzieli się je na: ubezpieczenie czołowe (szpice czołowe), ubezpieczenie boczne (szpice boczne) i ubezpieczenia tylne (szpice tylne).

Kolumny marszowe sił głównych rozlokowują się w głąb tworząc kolumny oddziałów i pododdziałów. Odległości między kolumnami mają zapewnić swobodę manewru i rozśrodkowanie wzdłuż drogi marszu.

 

Zagadnienie

Czas

minut

Treść zagadnienia

Wskazówki metodyczne

i zastosowane środki

audiowizualne

 

 

Pododdział i urządzenia logistyki maszerują samodzielnymi kolumnami za siłami głównymi w gotowości do udzielenia pomocy medycznej, remontu i ewakuacji sprzętu oraz zaopatrywania wojsk.

W sprzyjających warunkach przed rozpoczęciem marszu organizuje się rekonesans pasa, drogi, marszu w celu ustalenia stanu dróg, mostów, i przepraw, wytyczenia kierunków budowy dróg, na przełaj, odkrywania zapór, stref skażeń, rejonów zniszczeń, pożarów, zatopień oraz wyznaczenia dróg obejścia.

Drogi marszu można dzielić na odcinki porządkowo-ochronne. Na każdy odcinek wyznacza się komendanta oraz pododdziały do pełnienia służby z porządkowo - ochronnej. Na odcinki trudne wyznacza się specjalnie pododdziały obsługi technicznej oraz inżynieryjne z niezbędnym sprzętem.

Na drogach podejściach do lini wyjściowej w rejonach ześrodkowania i odpoczynku oraz na drogach podejściach i liniach rozwinięcia w ugrupwanie bojowe rozwija się posterunki porządkowo-ochronne. Na lini wyjściowej, liniach wyrównania, na przeprawach przejściach górskich, w wysokich przejściach i na przeprawach, przełęczach górskich w wysokich przejściach i na węzłach drogowych wystawia się wzmocnione posterunki porządkowo-ochronne. Do realizacji tych zadań w szerokim zakresie wykorzystuje się wojska obrony terytorialnej oraz sił układu paramilitarnego.

W czasie marszu wojska zobowiązane są ściśle przestrzegać ustalonego porządku i dyscypliny nakazanej prędkości i odległości, zasad bezpieczeństwa i maskowania. Kolumny przekraczają cieśniny i mosty ze zwiększona prędkością bez zatrzymywania się. W razie zatrzymania się kolumny w wąskim miejscu następnie kolumny zatrzymują się w rejonie zapewniającym maskowanie.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin