opisy druga czesc.docx

(20 KB) Pobierz

Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu) – polski kompozytor i pianista.

 

Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu, nazywany poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Jego przyjaciółką i towarzyszką życia była pisarka George Sand.

 

Słoneczniki – najbardziej znany obraz namalowany przez Vincenta van Gogha.

Namalowany w sierpniu 1888, w miejscowości Arles, na południu Francji. Był częścią serii obrazów zawierających motyw słoneczników. Wraz z nim powstały m.in.:Dwa ścięte słoneczniki, Słoneczniki w wazonie. Seria składała się ogółem z siedmiu obrazów. Dzieło wystawiane jest pod oficjalną nazwą Dwanaście słoneczników w wazonie (niem. Zwölf Sonnenblumen in einer Vase) w monachijskim muzeum Nowa Pinakoteka - Bawarskie Państwowe Kolekcje Malarstwa.

 

 

 

 

 

Kubizm to kierunek w sztukach plastycznych, który rozwinął się we Francji około 1906 roku. Jego nazwa jest przypadkowa i raczej kojarzy się z początkową fazą rozwoju kierunku. Pochodzi od francuskiego słowa "le cube" - kostka sześcienna, sześcian i pojawiła się około roku 1908.

 

Śniadanie na trawie wg Maneta namalowane przez Picassa, olej na płótnie, 60 x 73 cm Lucerna, Galeria Rosengart

 

 

 

 

Śniadanie na trawie Maneta

 

Wrażenie spłaszczenia postaci ludzkich jest nasilone przez mimowolne porównanie z koszem owoców z pierwszego planu, który zachował trójwymiarową wyrazistość i został podporządkowany zasadom perspektywy. Patrząc na obraz możemy odnieść wrażenie, że Manet namalował go tylko aby sportretować nagą kobietę.

 

Tym obrazem Manet zerwał z obowiązującymi od renesansu zasadami perspektywy i proponuje nowy rodzaj organizowania przestrzeni obrazu.

 

 

 

Portret Chopina – obraz wykonany ok. 1838 przez Eugène'a Delacroix, obecnie znajdujący się w zbiorach paryskiego Luwru. Portret jest częścią nigdy nieukończonego obrazu Chopin i George Sand, który w XIX wieku został rozcięty. Drugi fragment, przedstawiający George Sand, znajduje się w zbiorach Ordrupgaard-Museum w Kopenhadze. Jest to zapewne najbardziej znany portret Fryderyka Chopina.

 

 

 

 

Obraz Kobieta z parasolką Claude Moneta malarza francuskiego, jednego z najbardziej konsekwentnych przedstawicieli impresjonizmu przedstawia subtelne kobiece piękno 

Monet w swej twórczości prowadził studia nad kolorem, światłem i ich wzajemnymi relacjami, co wyraźnie widzimy właśnie na tym obrazie. Kobieta wrażliwa subtelna delikatna, przedstawiona w naturze, która według Moneta była chwilą zwiewną i ulotną. Wyraźnie widzimy iskrzenie światła, przezroczystość powietrza, wiatr, 
i zamgloną ulotną postać kobiety z parasolką Płótno Moneta skupia w sobie wszystkie
najistotniejsze cechy malarstwa. impresjonistycznego: próba uchwycenia przelotnego wrażenia, oddanie subiektywnych doznań artysty. 
 

12 września 1940r. w południowo-zachodniej Francji czterech chłopców szukających psa przypadkowo odkryło pięknie

 ozdobioną jaskinię.

Najprawdopodobniej autorami tego dzieła byli ludzie prehistoryczni. Autorów było wielu, ponieważ obok narysowanych dzieł kilka lat później powstawały nowe. Ludzie Paleolitu najczęściej malowali sceny z polowań lub zwierzęta (np. jelenie, lwy, bawoły, bizony, byki, renifery).Bardzo rzadko malowali ludzi.

Według archeologów i historyków malowidła, które zdobią ściany jaskini pochodzą z epoki Paleolitu i mają ponad 15 000 lat.

 

 

 

Wolność wiodąca lud na barykady (fr. La Liberté guidant le peuple) - obraz francuskiego malarza, Eugène Delacroix upamiętniający wydarzenia rewolucji lipcowej wymierzonej przeciwko panowaniu króla Francji, Karola X.

 

 

Wolność została uosobiona w postaci kobiety trzymającej w jednej ręce trójkolorową flagę, a w drugiej muszkiet wyposażony w bagnet.

Obecnie "Wolność wiodąca lud na barykady" jest jednym z najbardziej znanych w kulturze masowej obrazów Delacroix.

 

 

Vincent van Gogh jest bez wątpienia jednym z tych tym malarzy, którego obrazy osiągają obecnie najwyższe ceny na aukcjach sztuki.

Napisano o nim niezliczoną ilość biografii, artykułów, rozpraw czy nawet nakręcono sporo filmów.

 

Ogromne zainteresowanie i uznanie, jakie okazano mu po śmierci dorównuje obojętności, z jaką traktowano go za życia.

 

Jednak przede wszystkim powszechnie znane są banalne uogólnienia, stereotypowe opinie o van Goghu: że był wielkim artystą, że był biedny i za życia sprzedał tylko jeden obraz, że był wariatem, człowiekiem samotnym i nieszczęśliwym, i że obciął sobie ucho. 

 

 

 

"Tym razem to po prostu mój pokój sypialny, ale kolor ma tu stanowić o wszystkim i - przez uproszczenie - nadając przedmiotom piętno wielkości ma stwarzać sugestię odpoczynku w ogóle - snu.

Krótko mówiąc, oglądanie tego obrazu powinno dawać odpoczynek umysłowi czy raczej wyobraźni. Ściany są bladofioletowe. Podłoga z czerwonych desek.

Drewniane łóżko i krzesła żółte jak świeże masło, prześcieradło i poduszka w zieleni cytrynowej, bardzo jasnej. Kołdra szkarłatna. Okno zielone. Umywalka pomarańczowa, miednica niebieska. Drzwi liliowe. I to wszystko - nic więcej w tym pokoju o zamkniętych okiennicach. Ciężki kształt mebli raz jeszcze wyrazić ma niczym nie zakłócony spokój. Portrety na ścianie, lustro, ręcznik, trochę ubrań. Rama będzie biała - ponieważ nie ma nic białego w obrazie. To wszystko w zamian za odpoczynek do którego byłem zmuszony. Będę nadal nad tym obrazem pracował jeszcze jutro cały dzień, ale widzisz jak prosty to pomysł ..."
Vincent van Gogh "Listy do brata"

Vincent van Gogh

Ostatni autoportret, 1889r., 65x54cm.
Paryż, Musee d'Orsay.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gwiaździsta noc – obraz Vincenta van Gogha namalowany w czerwcu 1889.

Obraz jest prawdopodobnie najsłynniejszym dziełem van Gogha. Natychmiast rozpoznawalny dzięki unikalnemu stylowi stał się przedmiotem utworów poetyckich, prozy oraz piosenki.

 

Obraz przedstawia nocny widok z okna pokoju w szpitalu psychiatrycznym w Saint-Rémy, w którym malarz przebywał od maja 1889.

Gwiaździsta noc, jako nieliczne z dzieł Van Gogha, nie została namalowana z natury, ale całkowicie z pamięci i dzięki wyobraźni autora.

Od 1941 obraz jest częścią stałej kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

 

Gwiaździsta noc nad Rodanem

 

Srebrzyste punkty zdają się tam nieustannie zataczać kręgi na granatowym nieboskłonie.

 

Obraz znajduje się w Nowym Jorku w Metropolitan Museum

Of Art.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin