Anaruk, chłopiec z Grenlandii (scenariusz zajęc2).DOC

(70 KB) Pobierz
Prowadząca: Danuta Szulc

Prowadząca: Danuta Szulc

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Lublińcu

Klasa: III d

Cykl tematyczny: Koledzy z innych krajów, ich życie, zabawy, sposoby porozumiewania się.

Temat dnia: Czego możemy nauczyć się od Eskimosów?

Temat zajęć: Ocena postępowania głównego bohatera opowiadania pt. „Anaruk Chłopiec z Grenlandii”. Wyodrębnianie charakterystycznych cech ludzi żyjących na dalekiej północy. Stopniowanie przymiotników. Utrwalenie pojęcia „trzy stany skupienia wody”. Właściwości lodu.

Edukacje: polonistyczna, środowiskowa, muzyczna, plastyczna, ruchowa

Cele:

·                      Zapoznanie uczniów z cechami osobowymi Eskimosów, poznanie ich obyczajów,

·                      Kształcenie umiejętności wskazywania charakterystycznych cech bohaterów, oceny ich postępowania, uzasadnienie swojego zdania,

·                      Kształcenie umiejętności wyodrębniania postaci głównych i drugorzędnych, doskonalenie techniki czytania,

·                      Rozwijanie umiejętności swobodnego, poprawnego wypowiadania się,

·                      Kształcenie umiejętności analizy tekstu

·                      Utrwalenie umiejętności stopniowania przymiotników

·                      Bogacenie słownictwa uczniów

·                      Poznanie właściwości lodu , temperatury zamarzania wody i topnienia lodu

·                      Poznanie wpływu temperatury na zmianę stanu skupienia wody oraz na zmianę objętości wody zamarzniętej i na topnienie lodu

·                      Utrwalenie rozumienia pojęcia „trzy stany skupienia wody”- stan ciekły, gazowy, stały.

·                      Kształcenie umiejętności przeprowadzania doświadczeń związanych z badaniem właściwości

·                      Kształtowanie umiejętności wnioskowania – podanie przykładów, gdzie na ziemi występuje woda w stanie stałym

·                      Budzenie szacunku dla kultury współżycia Eskimosów.

Cele operacyjne:

Uczeń umie i potrafi

·                      Płynnie odczytywać tekst

·                      Zawrzeć myśl w obrębie zdania

·                      Odróżnić zdarzenia istotne od mniej istotnych

·                      Zawrzeć myśl w obrębie zdania

·                      Przeprowadzić doświadczenie

·                      Stopniować przymiotniki,

·                      Posługiwać się atlasem i globusem

·                      Dostrzegać wartościowe cechy bohaterów opowiadania

Forma: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana

Metoda: pogadanka, praca z tekstem, pokaz, doświadczenie, obserwacja, drama.

Środki dydaktyczne:

·                      Egzemplarze lektury dla każdego ucznia;

·                      Mapa, globus;

·                      Ilustracje wykonane przez uczniów, a przedstawiające główne zdarzenia z udziałem Anaruka;

·                      Kolorowe napisy;

·                      Ilustracje przedstawiające wygląd Eskimosów, igloo;

·                      Karty pracy- rozsypanka wyrazowa, uzupełnianie luk, kończenie zdań;

·                      Rozsypanka literowa;

·                      Termometr laboratoryjny;

·                      Słoik z wodą, kostki lodu, lejek;

·                      Zagadki, krzyżówki, karty pracy, rozsypanka wyrazowa.

Literatura:

·                      „Anaruk- chłopiec z Grenlandii”,

·                      „Lektura w klasach I-III” –K. Lenartowski, W. Świątek,

·                      „Materiały do pracy z tekstem literackim w klasach początkowych”- J. Długosz, E. Orzech

·                      „Gazeta z klasą! – czasopismo dla uczniów i nauczycieli klas I-III” nr 7-8 rok 1997

·                      „Zabawy w nauczaniu początkowym” W. Hemmerling

Przebieg zajęć:

EDUKACJA POLONISTYCZNA

  1. Pogadanka utrwalająca poznane wcześniej wiadomości dotyczące lektury:

o                                             Jaką lekturę ostatnio poznaliśmy?

o                                             Kto jest jej autorem? Kim był?

o                                             Gdzie dzieje się akcja opowiadania? (pokaz)

o                                             Czego dowiedzieliśmy się o klimacie Grenlandii?

o                                             W jakich warunkach żyli Eskimosi? ( ubiór, pożywienie, mieszkanie, zajęcia)

o                                             Czy te warunki zmieniły się od tamtych czasów? Uczniowie dzielą się zdobytymi na ten temat wiadomości z różnych źródeł.

2.                  Ułożenie rozsypanki literowej, będącej wprowadzeniem do tematu zajęć.( ułożenie cyfr od najmniejszej do największej i odczytanie hasła)

S 7

E 2

O 11

H 4

K 8

M 10

C 3

Y 5

W 14

I 9

S 12

C 1

Ó 13

E 6

  1. CECHY ESKIMOSÓW
  2. N: Co oznacza słowo cecha?
  3. U: określa nam jaki ktoś lub coś jest.

6.                  Zapisanie tematu zajęć:

Jakimi ludźmi są Eskimosi?

N: Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy przypomnieć sobie bohaterów opowiadania. Czy można ich podzielić? Na jakie grupy?

U: Tak na postaci główne i drugoplanowe .

N: Kto będzie należał do pierwszej grupy, a kto do drugiej?

U: Postacią główną jest Anaruk, a drugoplanową są mieszkańcy Grenlandii, czyli Eskimosi.

N: Jak wyglądał Anaruk?

U: Był Eskimosem niskiego wzrostu, miał 12 lat.

N: Czyli był jeszcze dzieckiem. Popatrzcie jednak na wasze ilustracje przedstawiające wyczyny tego małego chłopca. Spróbujcie ocenić jego postępowanie.

Co przedstawia pierwsza ilustracja? Jaki możemy jej nadać tytuł?

-Uczniowie krótko opowiadają zdarzenia przedstawione na ilustracjach przez nich wykonanych i nadają im ustnie tytuł.

7.                  Próba odpowiedzi na pytania:

* Jaki wobec tego był Anaruk skoro dokonał tylu wyczynów?

EDUKACJA MUZYCZNA

1.Ilustracja ruchowa do piosenki „Eskimos”

EDUKACJA POLONISTYCZNA

1. Wybór przymiotników określających chłopca spośród zgromadzonego słownictwa.

N: Przygotowałam Wam wyrazy określające chłopca. Część z nich już wymieniliście, ale sprawdźcie czy wszystkie rzeczywiście określają naszego bohatera?

U: odrzucają te, które są niewłaściwe.

* Jakim był chłopcem w stosunku do swojej rodziny, jakim był synem, jakim był bratem?

Dzielny

ANARUK

Zły

dzielny

Sprytny

 

Samolubny

sprytny

Troskliwy

odważny

Bojaźliwy

troskliwy

Odważny

kochający

Silny

dobry

Kochający

silny

N: Jakie to części mowy? Na jakie pytania odpowiadają? W jakim stopniu występuje pierwszy przymiotnik? Utwórz stopień wyższy np. od przymiotnika „troskliwy”, a najwyższy od przymiotnika „dobry” itd.

N: Spróbujcie uzupełnić zdania na karcie pracy posługując się zgromadzonymi przymiotnikami- Karta pracy:

Anaruk jako syn i brat był: (dobry, troskliwy, kochający)

Anaruk jako chłopiec i myśliwy był:( dzielny, sprytny, silny, odważny.)

2. Poznanie cech osobowych Eskimosów.

N: A teraz odpowiemy sobie na pytanie:

* Jakie cechy charakteryzowały postaci drugoplanowe?

* Jakimi ludźmi są Eskimosi?

W tym celu będziemy odczytywać zaznaczone w domu króciutkie fragmenty i określać cechy Eskimosów.

U: czytają , określają cechy i przypinają na tablicy:

FRAGMENTY TEKSTU

OKREŚLENIE CECH
ESKIMOSI:

„(...)myśliwi lubią się popisywać swoją zręcznością”

zręczni

„(...) Eskimoskie dzieci, tak samo zresztą jak ich rodzice, nie kłócą się nigdy, ani nie biją”

żyją w zgodzie i w przyjaźni

„złodziejstwo jest tu również nieznane”
„Każdemu wolno pożyczać sobie ten przedmiot, jakiego mu potrzeba nawet w czasie nieobecności właściciela”.

uczciwi

„Zmarznięty i głodny wędrowiec, który zawita do osady, będzie przyjęty jak najlepszy przyjaciel”

gościnni

„Wiele innych zalet odkryłem w tych ludziach(...) są bardzo skromni, nie przechwalają się, nie kłamią i nie obmawiają wzajemnie”

skromni
nie chwalą się
nie kłamią
nie obmawiają

„Czasami zdarzyć się może, że myśliwi popełnili jakiś czyn krzywdzący innych, wtedy zbiera się na sąd cała osada i winowajca musi przyznać się do wszystkiego”

sprawiedliwie oceniają innych

„(...) dreszcz mnie przejmował, gdy patrzyłem jak Eskimosi łowią łososie, stojąc godzinami po kolana w lodowatej wodzie”

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin