Akademia Wychowania Fizycznego
Józefa Piłsudskiego
w Warszawie
Zakład Biomechaniki
nt. „Przebieg siły reakcji podłoża podczas wyskoku dosiężnego”
Autor: Bartosz Słomiński Pod kierunkiem dr Andrzeja Mastalerza
student II roku, gr. 2 męska
studia 3-letnie
Warszawa 1999
Wprowadzenie:
Ruch żywego organizmu lub jego części należy traktować m.in. jako zjawisko mechaniczne, zaś organizm będący połączeniem elementów działających wspólnie i spełniających określony cel, zastępuje się pojęciem obiektu (układu, systemu) biomechanicznego. Toteż przedmiotem biomechaniki jest badanie ruchu istot żywych, zwłaszcza człowieka, na podstawie fundamentalnych i szczegółowych praw mechaniki oraz zasad cybernetyki. Stosowanymi metodami badawczymi są analiza i synteza ruchu oraz identyfikacja strukturalna i parametralna obiektu. W wyniku zastosowania tych metod określa się parametry i wyznacza charakterystyki statyczne, kinematyczne i dynamiczne organizmu lub jego części, co umożliwia wyrażanie wiadomości o badanym zjawisku i biorącym w nim udział obiekcie w postaci równania - modelu matematycznego.
Ruchy , które odbywają się na podłożu , są wynikiem działania sił wewnętrznych i sił zewnętrznych. Wielkości tych sił oraz impulsów sił, a raczej wzajemne ich stosunki, powodują różne efekty ruchowe. Celowo ograniczamy się do ruchów w ogólnym pojęciu, ponieważ pomiar nasz dotyczy zmian wielkości reakcji podłoża. Pod działaniem siły nacisku (np. ciężkości) na podłoże powstaje równe i przeciwstawnie skierowane przeciwdziałanie, nazywane reakcją podłoża lub reakcją oporową. Reakcje podłoża ma miejsce zarówno w statyce, jak i w dynamice. Przy pionowym nacisku ciała na podłoże w bezruchu (V=0) reakcja podłoża równa się ciężarowi ciała. Reakcja podłoża w dynamice występuje wtedy, gdy ciało wywierające nacisk na podłoże posiada przyśpieszenie, wówczas do ciężaru ciała, dodaje się siłę bezwładności (ze znakiem + lub - ): R = Q + F1.
Podczas ruchów zapoczątkowanych na podłożu, zgodnie z 3 zasadą dynamiki Newtona, siła reakcji podłoża równa jest sile akcji ciała człowieka, ale o przeciwnym kierunku i zwrocie. Składową pionową siły akcji tworzy siła ciężkości G = m g i siła bezwładności Fi = ma związana z niejednostajnym ruchem ciała. Siła reakcji podłoża jest więc zależna od aktywności ciała.
Podczas stania na podłożu V = 0, siłę akcji stanowi tylko siła ciężkości, a więc R = G. W fazie związanej z aktywnym obniżeniem środka ciężkości ciała SC i wymachem kończyn - ‑ początek zamachu, występuje siła bezwładności skierowana ku górze, a więc nacisk na podłoże maleje. Jest to faza obciążenia, w której R = G - Fi . Zmiana przyśpieszenia ma zwrot przeciwny - ku górze, wywoła siłę bezwładności o zwrocie zgodnym z siłą ciężkości i siła reakcji wzrośnie (koniec fazy zamachu i odbicia) R = G + Fi.
Charakterystyki rozwijanych sił reakcji są decydującym czynnikiem wpływającym na wynik w wielu dyscyplinach sportowych. Można więc powiedzieć, że platforma dynamometryczna powinna być podstawowym urządzeniem pomiarowym w sporcie. W szczególności trudno sobie wyobrazić trenera podnoszenia ciężarów, skoków lub rzutów, który w swej pracy nie korzystałby z wykresów sił uzyskanych na platformie. W najnowocześniejszych platformach wykorzystuje się zjawisko piezoelektryczne i oprócz trzech składowych sił reakcji mierzy się trzy składowe momentów. Są to urządzenia bardzo drogie ze względu na skomplikowane rozwiązania elektroniczne i sterowanie obróbki komputerowej wszystkich danych pomiarowych. Platformy takie produkuje firma „Kistler”. W Zakładzie Biomechaniki w Warszawie znajduje się uniwersalna platforma tensometryczna PT 2-00 skonstruowana w Zakładzie Konstrukcji Urządzeń Badawczych Instytutu Sportu w Warszawie.
Stanowisko pomiarowe :
Stanowisko do pomiaru siły reakcji składało się z następujących urządzeń:
· platformy dynamometrycznej,
· przetwornika siła – napięcie,
· rejestratora albo dodatkowo z przetwornika sygnału analogowego na cyfrowy A/C,
· komputera,
· rejestratora.
Tor pomiarowy siły reakcji podłoża wyglądał następująco:
Wymienione wyżej urządzenie pomiarowe pozwoliło nam na zarejestrowanie w formie krzywej zmian przebiegu sił reakcji podłoża. W sposób analityczny obliczyłem te parametry, które decydują o wielkości rozwijanych sił reakcji, prędkość wylotu środka ciężkości ciała i wysokości jego uniesienia. Ciało badanego znajdowało się (na początku) w bezruchu (statyka ), wartość reakcji podłoża równa się ciężarowi ciała. Następnie rozpoczyna się faza zamachu z wymachem kończyn górnych w tył i obniżeniem środka ciężkości ciała. Na początku tej fazy przyśpieszenie środka ciężkości (SC) skierowane jest do dołu, co powoduje działanie siły bezwładności skierowanej do góry - nacisk na podłoże maleje. Moment ten nazywamy odciążeniem, a pisak (komputer) rejestruje wartość siły mniejszą od ciężaru ciała. Zmiana kierunku przyśpieszenia na dodatnie (skierowane od podłoża) rozpoczyna się w chwili rozpoczęcia hamowania przysiadu. W tym momencie następuje zmiana kierunku działania siły bezwładności Fi, która sumując się z ciężarem ciała powoduje zwiększenie reakcji podłoża R. U wytrenowanych osobników wartość przeciążenia podłoża może dochodzić do czterokrotnej wartości ciężaru ciała.
Celem było:
1. Zapoznanie się z przebiegiem w czasie siły reakcji podłoża i jej związkiem z działaniem siły bezwładności.
2. Wyliczenie impulsu siły powodującego prędkość wylotu środka ciężkości (SC) badanej osoby i wykreślenie na tej podstawie wysokości wyskoku.
Obliczanie wartości pomiarowych dla:
Bartosza Słomińskiego
Urządzenie pomiarowe pozwoliło nam na zarejestrowanie w formie krzywej zmian przebiegu sił reakcji podłoża. W sposób analityczny możemy wyliczyć te parametry, które decydują o wielkości rozwijanych sił reakcji, prędkości wylotu środka ciężkości ciała i wysokości jego uniesienia.
wzrost: 182 cm; masa ciała: 73,4 kg; trenował jeden rok piłkę nożną, jeden rok siatkówkę i 8 lat koszykówkę.
Pole duże (P1) = 448 mm2
Pole małe (P2) = 157 mm2
Pole duże (P1) - Pole małe (P2) = Pole c 448-157 = 291
Kolejność prowadzonych wyliczeń jest następująca:
1. Wyznaczam podziałkę dla wartości xt:
xt - czas przypadający na 1 mm = 0,04 s
2. Wyznaczam podziałkę dla wartości yR:
y R = G : h = m g : h = 14,6 y = 50
y R = [kgm /ss : mm] = [N/mm]
3. Obliczanie podziałki dla impulsu siły (Ft) na 1 mm2:
Ft = Pc (xt yR)
Ft = 169,94
4. Obliczam prędkość odbicia od platformy:
Ft = m V
V = 2,3 m/s
5. Obliczam na jaką wysokość w czasie wysiłku został uniesiony środek ciężkości:
Ek = Ep
mV2 = 2mgh /:m
V2 = 2gh /:2g
6. Obliczam pracę:
W = F s
W = mgh
W = 74 kg × 10 m/s × 0,26 m = 192,4 [J]
7. Obliczam energię kinetyczną:
8. Obliczam czas podczas zamachu:
tzamachu = 7 mm ×0,04 s = 0,28 s
9. Obliczam średnią moc:
10. Obliczam czas lotu po odbiciu:
tlotu = 0,52
11. Obliczam na jaką wysokość w czasie lotu został uniesiony środek ciężkości:
Porównanie wyników wyliczeń z punktów 5 i 11:
Pomiar wysokości uniesienia środka ciężkości ciała można wykonać kilkoma sposobami Jeden z nich to:
· przyjęcie za punkt wyjściowy do obliczeń prędkości początkowego wylotu środka ciężkości ciała wyliczonej z impulsu siły ()
· pomiar wysokości uniesienia środka ciężkości ciała z czasu lotu ()
Wysokość uniesienia środka ciężkości ciała podczas wyskoku jest rzutem pionowym do góry. Wzór jest słuszny tylko dla środka ciężkości ciała i nie może być zastosowany do ruchu poszczególnych jego części, np. stóp.
Uzyskane wyniki nie różnią się istotnie od siebie. Wysokość uniesienia środka ciężkości zależy w tym przypadku od czasu lotu. Wraz z jego wydłużeniem uzyskamy lepszy rezultat. Wynik może być zniekształcony tylko przez lądowanie na mocno ugięte nogi, co wpływa na wydłużenie czasu lotu. Prawdopodobnie tak się też stało w moim przypadku, gdyż
dokonując obliczenia ze wzoru otrzymałem wynik 0,26 m, a korzystając ze wzoru = 0.34 m.
Metoda ta jest przydatna do określenia wpływu obciążeń treningowych na wielkość rozwijanego impulsu siły, oraz stopnia wytrenowania. W takim przypadku badany może wykonać wyskoki z różnymi obciążeniami. Uzyskane dane mogą pomóc w doborze wielkości obciążenia w stosunku do ciężaru ciała maksymalnego, związanego z optymalizacją treningu siłowo-szybkościowego.
Podczas wyskoku na platformie wyróżnia się cztery fazy:
· zamach (obniżenie SM podczas kontaktu skaczącego z podłożem),
· odbicie (unoszenie SM podczas kontaktu z podłożem),
· lot (brak kontaktu skaczącego z podłożem Rz=0),
· lądowanie (kontakt z podłożem po fazie lotu do chwili osiągnięcia stałej wartości siły reakcji Rz=0).
W trakcie rozwoju ontogenetycznego człowieka obserwuje się zmiany poziomu jego cech fizycznych. Najbardziej interesującym, szczególnie dla praktyki sportowej, jest okres wzrastania organizmu. Poszczególne cechy fizyczne (siła, moc, szybkość) zmieniają się w tym czasie w różnym tempie. Siła eksplozywna mięśni kończyn dolnych, oceniana zwykle przy pomocy prób testowych (wyskok dosiężny) zwiększa się zgodnie z dotychczasowymi obserwacjami (nawet do 23 roku życia).
Miarą efektywności wyskoku dosiężnego jest najczęściej wysokość uniesienia OSC (h). Wysokość ta zależy od rozwiniętego popędu siły (Ft) oraz od masy ciała. Przebieg siły reakcji podłoża i czas odbicia są indywidualnie zmienne.
Ocena błędu pomiarowego:
Błędy pomiarowe mogą być spowodowane przez:
· wadliwe działanie urządzeń pomiarowych,
· przeniesienie rąk w tył podczas obniżenia środka ciężkości (powstają wtedy zbędne przyruchy, powodujące niedokładność na wykresie sił reakcji podłoża),
· pomyłki obliczeniowe.
Poza tym pewną niedogodnością przy rejestracji wysokości wyskoku na platformach jest potrzeba rozpoczynania próby z pozycji statycznej. Zastosowana wysokiej klasy aparatura pomiarowa jest obciążona błędem związanym z działaniem przetwornika analogowo-‑cyfrowego. Według G.Bartosiewicza błąd pomiarowy siły reakcji podłoża dla ośmiobitowego przetwornika A/C powoduje błąd oceny:
· prędkości maksymalnej V - około 2,3%,
· wysokości wyniesienia środka ciężkości h - około 4,5%,
· mocy maksymalnej P - około 3,3%.
Podsumowanie:
Na ogół trening o charakterze siłowym wpływa na wyższy wzrost skoczności niż trening szybkościowy, natomiast na moc kończyn oba typy treningów wpływają podobnie. Dokładnej analizie można poddać parametry wyskoku pionowego, związane z techniką wyskoku i koordynacją ruchową.
Platformę tensometryczną wykorzystuje się do analizy techniki odbicia w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak gimnastyka, lekka atletyka (skoki, rzuty, start niski, biegi). Metodę rejestracji dynamiki siły można zastosować w urządzeniach, w które uda się wbudować czujniki tensometryczne (wiosło, dulka wioślarska, worek bokserski itp.).
Bibliografia:
1. Fidelus K.: Przewodnik do ćwiczeń z teorii sportu.
2. Jurczak A., Ruchlewicz T.: Zmienność parametrów biomechanicznych wyskoku dosiężnego w procesie ontogenezy. W: Ogólnopolska Konferencja Biomechaniki. Materiały. Gdańsk 1990.
3. Kornecki S., Bober T.: Systematyzacja biomechanicznych metod badania techniki ruchu. Zeszyty Naukowe AWF Wrocław 1989 nr 49.
4. Musiał W., Wychowański M., Martyn A., Gajewski A.K., Wierzyńska-Starosta K.: Pomiar mocy w ocenie cech fizycznych. Sport Wyczynowy 1989 nr 6.
maarteczka15