UPROSZCZONY PODZIAŁ SYSTEMATYCZNY KRÓLESTWA PIERWOTNIAKI:
Regnum: Protozoa
Typ: Pełzakowiciowce (Sarcomastigophora)
1.Podtyp: Wiciowce (Mastigophora czyli Flagellata), należy tu kilkanaście rzędów połączonych w dwie grupy:
a) wiciowce „roślinne” (Phytomastigophora), np. euglena, toczek, nocoświetlik, bruzdnice, złoto wiciowce i inne
b) wiciowce „zwierzęce” (Zoomastigophora), np. świdrowiec gambijski, świdrowiec koński, rzęsistek pochwowy, rzęsistek bydlęcy, lejszmania, lamblia i inne
2.Podtyp: Opaliny (Opalinata), np. Opalina rana rum
3.Podtyp: Korzenionóżki (Sarcodina), obejmuje rzędy:
a)pełzaki, np. Amoeba proteus, pełzak czerwonki i inne,
b)pełzaki oskorupione, np. Marcella, difflugia i inne,
c)otwornice (Foraminifera), np. Rotalia, Nodosaria, Textularia, Globigeryna i inne,
d) słonecznice (Heliozoa),
e) promienice (Radiolaria)
Typ: Sporowce (Apicomplexa, czyli Sporozoa), wyróżnia się 3 gromady:
1.Gromada: Hurmaczki, czyli gregaryny (Gregarinida)
2.Gromada: Ziarniaki (Coccidia), np. zarodziec malaryczny, eimeria, toksoplazma, izospora i wiele innych,
3.Gromada: Piroplazmy (Piroplasmidia)- zaliczamy tu m.in. różne gatunki z rodzaju Babesia i z rodzaju Theileria
Typ: Mikrospory (Microsporidia), np. Nosema Apis, Nosema bomby cis
Typ: Myksospory (Myxosporidia), np. Myxobolus, Myxoma, Myxidium
Typ: Orzęski (Ciliophora, czyli Ciliata), podział systematyczny budzi liczne kontrowersje. Wyróżniamy 4 gromady:
1.Gromada: Całorzęse (Holotricha), np. pantofelek, balantidium
2.Gromada: Skrętorzęse (Spirotricha), np. stentor, spirostomum
3.Gromada: Wieńcorzęse (Peritricha), np. wirczyk, trichodyna
4.Gromada: Bezrzęse (Suctoria), np. efelota, tokofrya, dendrosoma
UPROSZCZONY PODZIAŁ SYSTEMATYCZNY KRÓLESTWA ZWIERZĄT
Regnum: Animale
Typ: Płytkowce (Placozoa), jeden gatunek: Trichoplax adhaerens
Typ: Mesozoa (Planuloidea), grupa o niepewnym położeniu systematycznym (Incertae sedis) obejmuje ok. 50 gatunków
Typ: Gąbki, czyli Dziurkowce (Parazoa czyli Porifera), należy tu kilka rzędów. Przykłady przedstawicieli: nadecznik, gąbka grecka, puchar Neptuna,
Typ: Parzydełkowce (Cnidaria), 4 gromady
1.Gromada: Koralowce (Anthozoa), dzielimy na 2 podgromady:
1.Podgromada: Koralowce 6-promienne (Hexacorallia), np. ukwiały, korale madreporowe, grzybinki, szorstniki, mózgowniki i wiele innych
2.Podgromada: Koralowce 8-promienne (Octocorallia), należą tu koral szlachetny, pióro morskie, gorgonie, korkowce i inne
2.Gromada: Kubopławy (Cubozoa), ok.20 gatunków- wszystkie żyją w morzach ciepłych
3.Gromada: Krążkopławy (Scyphozoa), kilka rzędów, np. chełbia modra (Aurelia aurita), bełtwa arktyczna (Cyanaea capillata),
4.Gromada: Stułbiopławy (Hydrozoa), np. stułbia płowa (Pelmatohydra oligactis), należą tu również stułbio meduzy i kolonijne rurkopławy
Typ: Żebropławy (Acnidaria, czyli Ctenophora), należy tu ok. 80 gatunków żyjących wyłącznie w morzach o pełnym zasoleniu.
Typ: Płazińce (Platyhelminthes), trzy gromady:
1.Gromada: Wirki (Turbellaria), np. wypławek biały
2.Gromada: Przywry (Termatodes)- 2 podgromady:
1. Podgromada: Skrzelowce (Monogenea), np. polistoma, gyrodaktylus
2. Podgromada: Przywry właściwe (Digenea), np. motylica wątrobowa (Fasciola hepatica), motyliczka (Dicrocoelium dendriticum), przywra krwi (Schistosoma haematobium)
3. Gromada: Tasiemce (Cestodes), 2 podgromady:
1. Podgromada: Tasiemce nierozczłonowane (Cestodaria), np. amfilina
2. Podgromada: Tasiemce rozczłonowane (Eucestoda), np. tasiemiec uzbrojony, czyli soliter (Taenia solium), tasiemiec bydlęcy (Moniezia expansa), tasiemiec psi (Dipylidium caninum), tasiemiec bąblowcowy (Echinococcus granulosus), tasiemiec kręćkowy (Multiceps multiceps), bruzdogłowiec szeroki (Diphyllobotrium latum), tasiemiec karłowaty (Hymenolepis nana) i inne
Typ: Gnathostomulida
Typ: Wstężnice (Nemertini), wyróżnia się 4 rzędy. Największym przedstawicielem jest Lineus longissimus .
Typ: Obleńce (Nemathelminthes, czyli Aschelminthes), wyróżniamy kilka gromad, spośród których wymieniamy 5:
1.Gromada: Brzuchorzęski (Gastrotricha)
2.Gromada: Wrotki (Rotatoria)
3.Gromada: Nicienie (Nematodes), np. glista ludzka (Ascaris lumbricoides), włosień kręty (Trichinella spiralis), owsik ludzki (Enterobius vermicularis), włosogłów ludzki (Trichuris trichiura), mątwik burakowy (Heterodera schachtii), węgorek ziarnowy (Tylenchus tritici), węgorek octowy (Turbatrix aceti) i inne.
4.Gromada: Nitnikowce (Nematomorpha), np. drucieniec
5.Gromada: Kolcogłowy (Acantocephala), np. kolcogłów świński.
Typ: Pierścienice (Annelida), dzielimy na trzy gromady:
1.Gromada: Wieloszczety (Polycheata), podzielone na 17 rzędów, obejmują ok. 13 tys. gatunków, z których przykładowo wymieniamy : nereida (Nereis diversicolor), złotorunka (Aphrodite aculeata), eunice (Eunice viridis), serpula, spirografie, Terebela, sabella i inne
2.Gromada: Skąposzczety (Oligochaeta), np. dżdżownica (Lumbricus terrestris), wazonkowiec (Enchytraeus albidus), rurecznik (Tubifex tubifex)
3.Gromada: Pijawki (Hirudinea), np. pijawka lekarska (Hirudo medicinalis), pijawka rybia, pijawka końska i inne
Typ: Sikwiaki (Sipunculida)
Typ: Szczetnice (Echiurida)
Typ: Kamptozoa
Typ: Pazurnice (Onychophora)...
cytrynka0610