szukaj-pomoc.doc

(190 KB) Pobierz
1

 

Wyszukiwarka Wirtualnej Polski - Pomoc

 

Spis treści

1. Informacje ogólne              1

2. Jak szukać              2

2a. Formułowanie zapytań              3

3. Wyszukiwanie zaawansowane              5

4. Prezentacja wyników wyszukiwania              6

5.  Dodatkowe opcje wyszukiwarki              8

6. FAQ - Najczęściej zadawane pytania              10

1. Informacje ogólne

O Nowej Wyszukiwarce...

Oddajemy do Twojej dyspozycji całkiem nową wyszukiwarkę o takich możliwościach, o jakich nawet Ci się nie śniło. ;) W tym miejscu dowiesz się, jakie zasoby możesz przeszukać w Wirtualnej Polsce, żeby znaleźć jak najwięcej interesujących Cię informacji. Sam najlepiej wiesz w jakim celu chcesz skorzystać z wyszukiwarki, jakiej informacji poszukujesz, w jakiej formie chcesz ją otrzymać. My ze swojej strony zapewniamy Ci szereg miejsc, w których możesz "pobuszować" i znaleźć to, czego chcesz.

Szukaj, gdzie dusza zapragnie...

Katalog Stron Internetowych (Katalog Internetu) jest największym w Polskim Internecie, posegregowanym w kategorie tematyczne zbiorem adresów i informacji o polskich stronach internetowych. Pod każdym adresem umieszczono informacje dotyczące strony: jej tytuł, opis i kategorie, w których znalazła się ze względu na swą tematykę. Każda strona została przejrzana pod względem merytorycznym przez Zespół Redakcyjny Wirtualnej Polski, toteż masz gwarancję, że są to strony wartościowe i nie znajdziesz tam bezużytecznych dokumentów, jakie często można napotkać przy korzystaniu z wyszukiwarek automatycznych. W Katalogu Stron Internetowych (Katalogu Internetu) znajdziesz kilkaset tysięcy adresów do dobrych polskich stron WWW.

Polskie Strony WWW zindeksowanych w nich jest ponad 8.5 miliona polskich dokumentów. Zasoby te stale się powiększają wraz z rozwojem Polskiego Internetu. Nasz robot nieustannie przeszukuje zasoby sieciowe w celu znalezienia nowych dokumentów, aktualizowania już istniejących, a także usuwania niedziałających adresów bądź tych, które zmieniły swoją lokalizację.

Światowe Strony WWW - przeszukiwane za pomocą najlepszej na świecie technologii firmy Google. Tu uzyskasz odpowiedź na każde dręczące Cię pytanie. Zapewnia to unikalny sposób wyszukiwania wsparty, liczącym ponad miliard trzysta milionów pozycji, zbiorem dokumentów. Google uznawany jest za najlepszą wyszukiwarkę a Wirtualna Polska współpracuje tylko z najlepszymi.

Serwisy Wirtualnej Polski - w Wyszukiwarce WP możesz korzystać także z bezpośredniego przeszukiwania zasobów serwisów Wirtualnej Polski. Wyszukiwarka została tak skonstruowana, aby hasła, które wpisujesz w oknie wyszukiwarki odsyłały Cię do miejsc, w których prawdopodobieństwo znalezienia interesującej informacji będzie maksymalne.

UWAGA:
Jeżeli zatem wpiszesz słowo "auto" - w wynikach wyszukiwania w pierwszej kolejności uświadomimy Ci, że w Katalogu Stron Internetowych znajdują się ciekawe kategorie tematyczne związane z motoryzacją, gdzie będziesz mógł znaleźć to , czego właśnie szukasz. Następnie w pierwszych wynikach wyszukiwania poinformujemy Cię, że Portal Wirtualna Polska prowadzi ciekawy serwis motoryzacyjny, w którym będziesz mógł do woli poszperać :), następnie zaprezentujemy Ci odnośniki do najlepszych stron o tematyce motoryzacyjnej.

Pliki (FTPSearch) - przyda Ci się, jeśli poszukujesz jakiegoś pliku. FTPSearch jest narzędziem służącym do wyszukiwania plików znajdujących się na polskich serwerach FTP.

Grupy dyskusyjne (NewsGroups) to nieocenione źródło wszelkich informacji dla osób komunikatywnych. Powinieneś skorzystać z możliwości przeszukiwania grup dyskusyjnych, gdy interesują Cię konkretne tematy np. modelarstwo

 

2. Jak szukać

Jak odbywa się wyszukiwanie?

Wyszukiwanie w Katalogu odbywa się po:

·         tytule

·         opisie

·         słowach kluczowych podawanych przy rejestracji strony.

Pamiętaj więc, aby te trzy rzeczy dobrze odzwierciedlały zawartość merytoryczną witryny, którą zgłaszasz do Katalogu - nie będzie wtedy nigdy problemu z odnalezieniem Twojej strony przez wyszukiwarkę WP.

Wyszukiwanie w Polskich Stronach WWW odbywa się po:

·         tytule strony

·         treści strony

·         adresie strony

Serwisach Wirtualnej Polski:

·         tytule strony

·         treści strony

·         adresie strony

W Plikach (FTPSearch):

·         nazwie pliku

W Grupach Dyskusyjnych (NewsGroups):

·         tytule wiadomości

·         treści wiadomości

·         autorze wiadomości

·         nazwie grupy dyskusyjnej


Jak szukać?

Jak widzisz masz dużą możliwość manewru, jeżeli chodzi o to, w jakich zasobach szukać interesującej Cię informacji Jeśli jednak nie wybierzesz zasobów, które chcesz przeszukać, wyszukiwarka WP przeszuka dla Ciebie Katalog Stron Internetowych i Polskie Strony - tak jest ustawione domyślnie (nie ma znaczenia to czy wpisujesz coś z głównej strony Wirtualnej Polski czy ze strony szukaj. Aby zmienić obszar poszukiwań po prostu zaznaczasz i odznaczasz "ptaszkami" pola (checkboxy), do których przyporządkowane są konkretne zasoby. W ten sposób decydujesz w jakich obszarach naszych danych będzie odbywało się wyszukiwanie. Zatem tak naprawdę to TY decydujesz o tym, gdzie szukać interesującej Cię informacji.

 

2a. Formułowanie zapytań

 

Z pewnością przyda Ci się wiedza na temat, jak formułować zapytania w naszej wyszukiwarce. Poniżej garść podstawowych zasad. Potem przyjrzymy bardziej zaawansowanym możliwościom.

·         Wielkie i małe litery
Musisz wiedzieć o tym, że jeżeli wpisujesz w wyszukiwarce jeden wyraz np. Rzym otrzymujesz takie same wyniki niezależnie od tego, czy wpisałeś to słowo z wielkiej czy małej litery.

·         Polskie znaki
Wyszukiwarka rozpoznaje jednak polskie znaki, co oznacza, że wyniki wyszukiwania będą się różnić od siebie w zależności od tego czy wpiszesz słowo z polskimi znakami, czy też nie. Jednak w Wyszukiwarce WP możęsz zdecydować czy chcesz poszukać z polskimi znakami czy też bez nich. Jeżeli wpiszesz np. jezyk (bez polskich znaków) nasza Wyszukiwarka zapyta się Ciebie (na dole strony prezentacji wyników wyszukiwania) czy chcesz poszukać wyrażeń "język" bądź "jeżyk", masz wtedy możliwość wyboru właśnie takiej formy wyrażenia, jakiej chcesz

·         Więcej niż jedno słowo
Jeżeli zaś wpisujesz w wyszukiwarce wyrażenie składające się z więcej niż jednego słowa np. Zbigniew Herbert, wiedz o tym, że są tu różne możliwości, które poniżej wymieniamy:
-wpisujesz Zbigniew Herbert bez żadnych dodatkowych znaków - wyszukiwarka odnajduje dla Ciebie dokumenty, w których wystąpiło słowo Zbigniew i słowo Herbert
-wpisujesz "Zbigniew Herbert" w cudzysłowiu - wyszukiwarka odnajduje dla Ciebie wszystkie dokumenty zawierające obok siebie wyrażenie Zbigniew Herbert
-masz możliwość korzystania z operatorów "+" i "-". Pierwszy z nich postawiony przed zadanym wyrażeniem, spowoduje, iż wyszukiwarka odnajdzie dokumenty, które na pewno zawierają dane wyrażenie; drugi jest jego przeciwieństwem - z wyników wyszukiwania zostaną wyeliminowane dokumenty zawierające dane wyrażenie. Tak więc wpisanie w wyszukiwarce +Zbigniew -Herbert spowoduje, że jako wynik wyszukiwania odnajdziesz wszystkie dokumenty, w których występuje słowo Zbigniew, ale jednocześnie wykluczasz, aby wystąpiło w nim słowo Herbert. Odwracając sytuację - może być tak, że chcesz znaleźć wszystkie informacje na temat słowa Herbert, ale nie interesują Cię inne osoby o imieniu Zbigniew (np. Boniek :) ), wpisujesz wtedy -Zbigniew +Herbert. Pamiętaj jednak, że znak "-" nie może wystąpić przed wszystkimi słowami zapytania (w tym przypadku jako wynik zapytania nie zostanie zwrócony żaden dokument).

UWAGA:
Wyrazy, które muszą znaleźć się w wyszukanych dokumentach powinny być oddzielone spacją lub znakiem '+'. Ta zasada obowiązuje zawsze, gdy chcesz znaleźć wyrażenie składające się z więcej niż jednego słowa.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tej tabeli znajdziesz sposób na szybkie formułowanie zaawansowanych zapytań:

Operator

Opis

Przykład

Katalog WP

Polskie WWW

Wirtualna Polska

Światowe WWW

FTP

News

+

Znalezione dokumenty zawierać będą każde wyrażenie przed którym znajduje sie ten znak.

+Zbigniew  +Herbert

v

v

v

v

v

v

-

Znalezione dokumenty nie będą zawierać żadnego wyrażenia przed którym znajduje się ten znak

+Zbigniew  -Herbert

v

v

v

v

v

v

" "

Znalezione dokumenty zawierać będą wyrażenie ujęte w znaki " " w takiej postaci w jakiej zostało wpisane.

"Zbigniew Herbert"

v

v

v

v

v

v

title:

Znalezione dokumenty będą w tytule zawierać wyrażenia poprzedzone tym operatorem.

+title:Cogito

v

v

v

 

 

 

url:

Znalezione dokumenty będą w adresie zawierać wyrażenia poprzedzone tym operatorem

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin