WIELKANOCNE_SNIADANIE.doc

(29 KB) Pobierz
WIELKANOCNE ŚNIADANIE

WIELKANOCNE ŚNIADANIE.

 

Scenariusz uroczystości

Grupa 6 - latki

 

 

 

Cel główny: Utrwalenie wiadomości dotyczących zwyczajów ludowych Śląska Cieszyńskiego związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

 

Cele operacyjne: Dzieci znają tradycyjne potrawy („Murzin”- ciasto drożdżowe z wędlinami) . Znają symbolikę świątecznych potraw. Potrafią złożyć życzenia używając języka gwarowego. 

 

Przebieg zajęcia: Dzieci przygotowują  salę do wspólnego śniadania. Nakrywają do stołu .Układają i dekorują na talerzach wędliny,  jajka , baby, „Murzina”.

Ozdabiają stoły świątecznymi stroikami. Przed śniadaniem dzieci przynoszą resztę potraw tłumacząc młodszym kolegom ich symbolikę.

Chleb i wypieki - symbolizują dostatek .

Wędliny-zdrowie.

Sól-chroni potrawy przed zepsuciem.

Chrzan-gwarantują siłę.

Jajka i baranek- symbolizują życie.

Wiosenne kwiaty-radość

Palma- chroni gospodarza od biedy.

 

Po wspólnym śniadaniu dzieci zapraszają młodszych kolegów i personel na przedstawienie:

Gojiczek zielóny”

 

Trzy dziewczynki wchodzą z przystrojonym gaikiem:

 

Dej Pan Bóg dobry dziyń pod wasze okynko,

Prziszły my pocieszyć gazdoszka z gaździnkom

Idą gojiczorki od dómu do dómu i głoszóm nowine o tym zmartwychwstaniu.

Drzewkym potrzónsajom i zwóneczkym zwónióm,

Wszystkigo dobrego gazdoszkóm winszują.

 

Dziewczynki tańczą w kółku, śpiewają fragment piosenki „Gojiczek zielóny”

 

Gojiczek zielóny pieknie przistrojony

A na tym gojiczku malowane wajca

Som też tu dziyweczki szykowne do tańca.

Gojiczek zielóny….

 

Pod koniec śpiewu wchodzą chłopcy, skradają się.

Polewają dziewczynki z „ze żberka” dziewczynki z piskiem uciekają

 

Chłopcy: Prziszli my tu po śmierguście,jyny nas też nie opuście

    Kope wajec podarujcie, a kołocza nie szanujcie.

    Bo jakbyście szanowali tobyście nóm nic nie dali.

 

Dziewczynki które uciekły wraz z „gojiczkym” wracają, polewają chłopców.

Tworzą koło i śpiewają dalsze zwrotki piosenki; „Gojiczek zielóny”

 

Zdało sie nóm zdało,że sie w polu mroczy

A to gazdoszkowi czerniały sie łoczy

Gojiczek…

Zdałó sie nóm zdało, że w polu gorzało

A to gaździneczce liczko zakwitało.

Gojiczek..

 

Po piosence chłopcy zapraszają dziewczynki do tańca:

„Szła dzieweczka do laseczka”

„Myśliweczek”

 

 

Na zakończenie pani dyrektor częstuje dzieci ciastem lub cukierkami.

 

Dzieci dziękują: Póńbóczek wóm zapłać za ty wasze dary.

   Żebyście sie na rok śmiergustu doczekali.

 

 

Po skończonej inscenizacji  pani dyrektor zaprasza dzieci do szukania w o ogrodzie prezentów od zajączka (jajka niespodzianki)                     

 

 

 

 

Literatura:               „Starczyn dukat” A. Wacławik

                            „Ruch i piosenka dla najmłodszych”  M. Bogdanowicz

                            „Śląskie tańce ludowe.” J. Tacina

 

 

 

                                                                                   

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin